Guest

Çözümler ve Yararlar

e-Eğitim

Öğrenci/öğretmen oranı artığı takdirde okullar geleneksel metodların yanında elektronik eğitimi kullanarak kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayabilirler. Öğretmenler diğerleri online iken gruplarla ilgilenerek kimse dışarıda kalmadan değişik eğitim seviyelerini ve öğrenim tiplerini uygulayabilirler. Araştırmalarda sınıflarda bulunan bilgisayarların öğrencilerin işbirliğini artırdığı da görülüyor. Yetişkinler açısından da e-eğitim ideal bir çözüm oluşturuyor.

Dijital eğitim öğretmenler açısından da daha az yönetim anlamına geliyor. Gerçek zamanlı veritabanına erişim öğrencilerin kaynaklara daha kolay erişmelerini sağlıyor.

Cisco Bilgi İşlem ve Network ekiplerinin eğitimi için çeşitli yatırımlar yapmış bulunuyor. Cisco Network Akademisi Programı Web tabanlı eğitim, online testler, öğrenci performansı izleme ve eğitimen eğitimi gibi içeriklere sahip bir e-eğitim modelidir. Program herhangi bir kazanç gütmeyen okullar, üniversiteler gibi kurumlara ücretsiz olarak veriliyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da şirketlere kalifiye eleman yetiştirilmeyi sağlıyor. Orta Doğu, Avrupa ve Asya'da 98 ülkede 3.000'in üzerinde Cisco Network Akademisi bulunuyor.

Uzaktan Eğitim

İnternet'in akıllı bir şekilde kullanımı öğrenciler ve öğretmenlerin ayrı ülkelerde olsalar dahi uzaktan bir araya gelmelerini mümkün kılıyor. Konferans, e-posta gibi yöntemler kullanılarak okullardaki boşluklar doldurulabiliyor. Multimedya sunumları ve video gibi yöntemler de eğitimin daha verimli hale gelmesini sağlıyor.

Açık üniversiteler uzakta bulunan öğrencilerine daha etkileşimli yöntemler sunabiliyorlar. Video konferans yöntemi ile farklı okullardaki farklı sınıflar bir araya getirilebiliyor.

Kablosuz Kampus ve Kablosuz Sınıf

Kablosuz teknolojiler eğitim kurumlarının laboratuarları sınıflara getirebilmelerini sağlıyor. Bu sayede öğrenciler daha üretken olurken maliyetlerin azalması sağlanıyor. Örneğin İspanya'daki Avrupa Üinversitesi'nde Cisco ile birlikte kurulan yerel alan ağında öğrenciler dizüstü bilgisayarları ile kampüs içerisinde istedikleri yerden kablosuz olarak bilgilere erişebiliyorlar, e-postalarına bakabiliyorlar, araştırmalara erişebiliyorlar.

AVVID (Video, Voice and Data integration - Ses, Video ve Veri Entegrasyonu)

Ses

VoIP, okulların her sınıfa ekstra kablolama harcaması yapmadan telefon koyabilmelerini sağlıyor. IP Telefon sınıflarda, kayıt, öğrencilerin konumlandırılabilmesi, zamanlama ve e-postalara erişim gibi hizmetlerin sunulabilmesini sağlıyor.

Video

İnternet'in akıllı bir biçimde kullanımı ile farklı yerlerdeki sınıflar ve öğretmenler bir araya getirilebiliyor. Multimedya sunumları ve video gibi uygulamalarla eğitimdeki boşluklar doldurulabiliyor.

Ulusal Araştırma Ağları

Cisco daha hızlı IP tabanlı ağlar kurabilmeleri için eğitim kurumlarıyla işbirliği yapıyor. Hızlı ağlar eğitim ve paylaşım önündeki engelleri kaldırıyor. Cisco Avrupa'nın ilk 10 GBPS akademik ağı olan SURFnet5'in kurulmasına yardım etti. Bu ağa 200'ün üzerinde kurum bağlanıyor.