Guest

Sorunlar

E-eğitim Yatırımları

Pupil using technology

Birçok ülkede e-eğitime hali hazırda çeşitli yatırımlar yapılmış durumda. Avrupa'daki birçok devlet e-eğitim yeteneklerini artırmayı ve tüm okulların İnternet erişiminin olmasını amaçlıyor.

Eğitim açısından en önemli engellerden birisi maliyet. Yeni okullar inşa etmek ve öğretmenleri eğitmek/yerleştirmek birçok ülke açısından yüksek maliyetlerden dolayı sorun oluşturuyor.

Birçok okul ve üniversite bütçelerinde çok fazla artırıma gitmeden eğitim düzeyini yükseltme baskısıyla karşı karşıya. Bilgi teknolojileri eğitimi birçok ülkenin öncelikleri arasında yer alıyor. Bu yüzden bu alanda eğitim vermek çok büyük önem taşıyor.

Online kaynaklara hızlı ve kapsamlı erişim

İnternet üzerinden eğitimde kullanılacak içerekliren belirlenmesi başarı açısından çok önemli. İnternet erişiminin yavaş olduğu durumlarda e-eğitim başarılı ve kaliteli olması ihtimali çok düşüktür. Bu yüzden ağa yapılan yatırımların doğru olması gerekiyor. Eğitimde kullanılacak erişimin hızlı, kolay yükseltilebilir ve genişletilebilir olması çok önemlidir. Kablosuz ağlar ihtiyaca göre kolaylıkla genişletilebildiklerinden dolayı eğitim kurumlarının öncelik verdikleri teknoloji haline gelmiştir.

Daha iyi içerikler hazırlamak

İçeriklerin nasıl, nerede ve kim tarafından hazırlandığı eğitim kurumlarının karşısında olan diğer bir önemli sorundur.

İnternet zaman ve yer sorunu olmadan işbirliği imkanları sunar. İnternet sayesinde dünyanın farklı noktalarında bulunan öğrenci ve öğretmenler bir araya gelerek çalışabilirler. Bu işbirliğinin verimli olabilmesi için öğretmenlerin bu teknolojiler hakkında eğitilmeleri ve kendi bilgi kaynaklarını yaratmaları sağlanmalıdır.