Guest

WLAN

Zainteresowanie klientów rozwiązaniami w zakresie sieci bezprzewodowych WLAN stale rośnie niezależnie od branży i wielkości firmy czy instytucji. WLAN oferuje użytkownikom nieznaną dotychczas mobilność, która wpływa na zwiększenie efektywności i wydajności. Dzięki temu możliwa jest lepsza organizacja pracy.

W małych jednostkach sieć bezprzewodowa może nawet całkowicie zastąpić kablową sieć stacjonarną. Podobnie w halach magazynowych, salach sklepowych i innych pomieszczeniach, w których doprowadzenie sieci przewodowej byłoby zbyt kosztowne czy trudne technicznie. Jednak najczęściej WLAN wdrażany jest jako uzupełnienie sieci stacjonarnej - zwłaszcza w takich miejscach, jak sale konferencyjne, pokoje spotkań, itp. Obecnie sieci bezprzewodowe wkraczają w fazę wielkiego rozkwitu, ponieważ znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego. Technologia ta z powodzeniem stosowana jest: w bibliotekach, salach wykładowych, czy mobilnych pracowniach komputerowych. Wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie dostęp do sieci nie powinien użytkownikom ograniczać swobody przemieszczania się oraz gdy konieczne jest zapewnienie łączności na dużych powierzchniach. Z WLAN korzystają uczniowie i studenci dysponujący komputerami przenośnymi. Dla tego typu użytkownika sieć bezprzewodowa jest naturalnym środowiskiem nauki i pracy. W wielu sytuacjach sieci bezprzewodowe są jedynym możliwym do zastosowania sposobem zapewnienia transmisji. Dobrym przykładem są obiekty zabytkowe, w których często zlokalizowane są szkoły lub instytucje publiczne, a gdzie wykonanie okablowania strukturalnego jest niemożliwe lub bardzo trudne.

Sieci bezprzewodowe WLAN 802.11b wykorzystują fale radiowe w zakresie częstotliwości od 2.412 do 2.472GHz (wg norm ETSI) do przesyłania informacji z jednego punktu do drugiego bez użycia medium fizycznego. Dzięki wydanemu w sierpniu 2002r. rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dziennik Ustaw nr 138 poz. 1162) rozwój i wprowadzanie tej technologii na polski rynek jest możliwe bez żadnych ograniczeń. To samo rozporządzenie umożliwiło korzystanie bez pozwolenia z urządzeń pracujących w standardzie 802.11a w paśmie 5GHz.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na komunikację bezprzewodową w obrębie miast, Cisco Systems stworzyło inteligentne rozwiązanie bezprzewodowych sieci kratowych (Mesh), które pozwala wykorzystać technologię Wi-Fi do budowania szybkich miejskich sieci bezprzewodowych umożliwiających dostęp do Internetu.

Więcej informacji dotyczących projektowania i budowania sieci WLAN znajdą Państwo tutaj:
PDF Sieci Bezprzewodowe w Jednostkach Samorządu Terytorialnego (PDF - 2,449KB)
PDF Cisco Systems buduje bezprzewodowe sieci kratowe (PDF - 60KB)
PDF Mobilność i technologie bezprzewodowe w służbie miasta (PDF - 1,685KB)

http://www.cisco.com/web/PL/wydawnictwa/wlan.html

Pozwól nam pomóc