Guest

Pri povianočných nákupoch dostanú zabrať nielen e-shopy

Hierarchical Navigation

Mladú generáciu priťahujú kamenné obchody s modernými technológiami

LinkedInGoogle+
Share:

Bratislava 8. januára 2014 – Mladí ľudia sú ochotní vrátiť sa z e-shopov späť do kamenných predajní.  Platí to však len v prípade, že sú tieto obchody vybavené modernými technológiami a umožňujú zákazníkom interakciu prostredníctvom ich smartfónov. Vyplýva to zo štúdie, ktorý pre Cisco zrealizovala spoločnosť Zogby Analytics.

E-shopy zažívajú počas povianočných výpredajov doslova nájazdy návštevníkov, pričom aj  Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa nakupovanie cez internet teší veľkej obľube – podľa prieskumov až štyria z desiatich respondentov za rok využijú služby e-shopu päť-  a viackrát. V poslednom čase sa však vo svete objavuje nový fenomén. Stále viac ľudí, najmä tých vo veku 18 až 24 rokov, sa od monitorov vracia späť do obchodov. Podľa štúdie Cisco by 60 percent tejto generácie radšej nakupovalo v obchodoch, ktoré im umožnia využiť špeciálne aplikácie, prístup na internet zdarma, digitálne zľavové kupóny alebo možnosť objednať si tovar, ktorý už nie je na sklade. Pre rozhodnutie nakúpiť je pre týchto zákazníkov dôležitá aj skutočnosť, či obchod poskytuje pokročilé online služby.

Asi 80 percent internetovej generácie vlastní smartfón, no zároveň viac ako tri štvrtiny z nich plánovali vybaviť sviatočné a posviatočné nákupy v kamenných obchodoch. „Vďaka moderným technológiám dnes možno jednoducho kombinovať výhody nakupovania cez internet s výhodami kamenných obchodov,“ hovorí Roman Janovič, technický riaditeľ zo spoločnosti Cisco Slovensko. „Na rozdiel od online nákupu si zákazník môže tovar na mieste ‘ohmatať’, či vyskúšať. Zároveň však vďaka technológiám dokáže získať doplňujúci multimediálny obsah, môže si prečítať recenzie, porovnať ceny, či skúsenosti. To sú veci, ktoré moderná internetová generácia vyhľadáva,“ dodal. Tento trend je zároveň veľkou príležitosťou pre obchodníkov, ako budovať lojalitu, prehĺbiť vzťah so zákazníkmi a podporiť rast tržieb. Podľa štúdie v USA by v najbližšom desaťročí mohli obchodníci dôsledným využívaním moderných technológií zvýšiť svoje zisky o viac ako 460 miliárd dolárov.

Najžiadanejšie moderné technológie s najväčším potenciálom:

  • Prístup k internetu zadarmo – dostupnosť rýchleho internetového pripojenia je zásadná pre možnosť využitia väčšiny ostatných technológií. Okrem toho dnes predstavuje wi-fi sieť v predajni pre obchodníka nielen náklad na jej vybudovanie, ale aj zaujímavú monetizačnú platformu.
  • Mobilné aplikácie – osobný sprievodca nakupovaním – dokáže zákazníkovi poskytnúť množstvo užitočných funkcií, vďaka ktorým sa zlepší jeho zážitok z nakupovania.
  • Služby založené na lokalizácii – výrazne rozširujú možnosti interakcie zákazníka so svojim okolím v obchode alebo napríklad v múzeu.
  • Digitálne zrkadlá, virtuálne kabínky – umožňujú zákazníkom skúšať oblečenie bez toho, aby sa museli prezliekať. Rýchlo tak môžu zistiť, či by im vybraný kus slušal.
  • Interaktívne digitálne katalógy – zjednodušujú zákazníkom získanie detailných informácií o produktoch, recenzií alebo porovnania cien.
  • Virtuálny expert – jeho prostredníctvom získa zákazník aj v tom najmenšom obchode špičkové poradenstvo k všetkým produktom. Prostredníctvom vysoko kvalitnej video konferencie sa spojí s odborníkom, ktorý mu odpovie na všetky jeho otázky. Toto zariadenie môže fungovať aj v iných oblastiach, môže spojiť človeka s úradníkom v banke, na úrade, či s lekárom -  jednoducho s akýmkoľvek odborníkom, ktorého by bolo treba za normálnych okolností navštíviť osobne.

„Location based services, čiže služby, založené na lokalizácii, sú jedným z najväčších trendov súčasnosti, ktorý môže úplne zmeniť bežné nakupovanie na neuveriteľne zaujímavú a interaktívnu činnosť,“ hovorí R. Janovič. „Záujem o ne možno badať už aj na Slovensku. Ide o technológie, ktoré dokážu rozpoznať, kade sa zákazník v obchode pohybuje a v spojení s mobilnou aplikáciou môžu napríklad upozorniť na zaujímavé cenové akcie v okolí, poslať zľavový kupón na tovar, pred ktorým stojí alebo ho navigovať k produktu, ktorý hľadá,“ dodal R. Janovič.


Kontaktné osoby:

Miloslav Surgoš, mediamedia
surgos@mediamedia.sk, tel.: +421 918 399 045

Slavomír Šikuda, mediamedia
slavo@mediamedia.sk, tel.: +421 908 454 043

O Cisco Systems

Cisco (NASDAQ: CSCO) – celosvetový líder v oblasti sieťových riešení, ktoré menia spôsob, akým sa ľudia spájajú, komunikujú a spolupracujú.

Informácie o spoločnosti Cisco sú k dispozícii na http://www.cisco.com. Ďalšie správy môžete nájsť na http://newsroom.cisco.com.

Cisco a logo Cisco sú registrované ochranné známky spoločnosti Cisco Systems, Inc. v Spojených štátoch amerických a ďalších štátoch. Všetky ďalšie registrované ochranné známky, uvedené v tomto dokumente, sú majetkom príslušných vlastníkov.