Masz konto?

  •   Spersonalizowana zawartość
  •   Twoje produkty i wsparcie

Potrzebujesz konta?

Utwórz konto

Bezpieczeństwo i ochrona sieci dla małych i średnich firm

Ignorowanie zagrożeń bezpieczeństwa cyfrowego stwarza problemy dla małych i średnich firm. Sprawdź jak zapobiegać zagrożeniom sieciowym dla małych i średnich firm.

Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę, bezpieczeństwo sieci prawdopodobnie nie znajduje się na szczycie Twojej listy priorytetów. Jednak zgodnie z przysłowiem, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc poświęć trochę czasu na ocenę swojego systemu, przyjrzyj się stosowanym metodom i zdecyduj, co możesz poprawić. Dzięki temu Twoja firma będzie mniej podatna na ataki.

Jeśliby porównać sieć firmy do bardzo modnego, ekskluzywnego klubu z drogim wyposażeniem, takim jak dane klientów, własność intelektualna i informacje poufne, to łatwo zrozumieć, dlaczego cyberprzestępcy chcą dostać się do środka. Chcą oni ukraść Twoje zasoby, wymusić okup albo po prostu utrudnić Ci życie. A zatem ochrona sieci jest kwestią kluczową.

Pierwszą linią obrony klubu są ściany. W przypadku sieci funkcję tę pełnią firewalle. Chronią one Twoją sieć lub punkty końcowe (urządzenia — komputery, laptopy i telefony) lub jedno i drugie (w zależności od tego, czym dysponujesz) przed dostępem nieuprawnionego ruchu. Firewalle monitorują ruch danych przychodzących i wychodzących z sieci oraz decydują, co może, a co nie może się przedostać przez zaporę.

Następnym krokiem jest uwierzytelnianie użytkowników lub zarządzanie tożsamościami. To wirtualny odpowiednik bramkarza dysponującego listą gości. Jeśli Twoja nazwa użytkownika (i hasło) nie znajduje się na liście, nie dostaniesz się do środka. Anthony Stitt, dyrektor generalny działu bezpieczeństwa Cisco, zna wartość silnego hasła: „Polecam korzystanie z dobrego narzędzia do zarządzania hasłami, aby wybierać silne, losowe hasła, zamiast powtarzania haseł stosowanych do innych kont. To prosta, ale skuteczna metoda”.

Kolejna kwestia to wykrywanie włamań, czyli wyszukiwanie i monitorowanie elementów, którym udaje się przeniknąć przez zaporę. Funkcja ta przypomina ukryte kamery w klubie, które nieustannie skanują twarze i wyszukują nieupoważnione osoby.

„Mimo najlepszych chęci ochrona Twojego środowiska nigdy nie będzie stuprocentowo skuteczna — mówi Stitt. — Korzystasz z funkcji wykrywania włamań, by zobaczyć rzeczy, które mogły umknąć Twojej uwadze.

Funkcja wykrywania włamań może automatycznie blokować określony ruch lub nakazywać menedżerowi tożsamości zablokowanie dostępu. Jednak nie każdy problem da się rozwiązać automatycznie, dlatego tak ważne jest sprawdzanie informacji dotyczących wykrytych włamań i reagowanie na nie. Pomoże to naprawić wszystkie ewentualne błędy popełnione na pierwszym etapie, więc jeśli atak miałby się powtórzyć, nie będzie skuteczny. Układ zamknięty zapewnia największą integralność systemu, a jednocześnie chroni przed powtarzającymi się atakami”.

Jedną z głównych przyczyn naruszeń bezpieczeństwa jest zachowanie użytkowników, czyli to, co Ty i Twoi pracownicy robicie, korzystając ze swoich urządzeń. Wiele osób nieświadomie otwiera fałszywe wiadomości e-mail lub pobiera pliki z podejrzanej witryny.

„Szkolenie zwiększające świadomość pracowników w zakresie odróżniania nieszkodliwych treści od szkodliwych to świetny pomysł w przypadku małych i średnich firm — mówi Stitt. — Roześlij kilka wiadomości e-mail jako przykładowe treści, z którymi pracownicy mogą się zetknąć. W ten sposób szybko, łatwo i skutecznie pomożesz pracownikom rozpoznać potencjalne niebezpieczeństwo. Istnieją również usługi phishingowe, które wysyłają fałszywe wiadomości e-mail do pracowników i ostrzegają ich, oferując jednocześnie krótkie szkolenie, gdy pracownicy klikną coś, czego nie powinni otwierać.

Nastąpił także wzrost liczby ataków typu »spear phishing«, ukierunkowanych na pracowników zarządzających pieniędzmi organizacji. Cyberprzestępcy podszywają się na przykład pod dyrektora zarządzającego lub finansowego i wysyłają wiadomości e-mail do działu ds. księgowości z prośbą o przelew. Jeśli atak się powiedzie, może mieć katastrofalne konsekwencje dla Twojej firmy i spowodować utratę cztero-, pięcio-, a nawet sześciocyfrowych kwot. Dlatego szkolenie osób, które zajmują się Twoimi pieniędzmi, ma kluczowe znaczenie”.

Trzeba także zachować czujność podczas aktualizacji. „W przypadku małych firm korzystających z chmury proces ten jest łatwiejszy, ponieważ uaktualnienia i poprawki są zarządzane automatycznie. Jeśli firma nie korzysta z chmury, musi sama zadbać o zastosowanie poprawek na wszystkich urządzeniach. Może to okazać się czasochłonne, dlatego pamiętaj o włączeniu automatycznych aktualizacji, aby niczego nie przegapić”.

Pamiętaj także, że jeśli nie dysponujesz czasem, umiejętnościami lub personelem, aby zająć się kwestiami bezpieczeństwa, skorzystaj z rozwiązania pochodzącego z zaufanego źródła. „Jest mnóstwo ekspertów, którzy chętnie udzielą Ci pomocy, jeśli nie potrafisz poradzić sobie z kwestiami ochrony” — podsumowuje Stitt.

Kilka prostych metod z zakresu bezpieczeństwa może pomóc w ochronie cennych danych — Twoich i Twoich klientów.

Subskrybuj newsletter i korzystaj z aktualnych porad, promocji i ofert branżowych dla małych i średnich firm.