Przekształcanie sieci operatorów, przedsiębiorstw i domowych w celu udostępnienia nowych form komunikacji, rozrywki i współpracy


Warszawa, 10 grudnia 2008 r. - Firma Cisco Systems wprowadziła na rynek nowe rozwiązania i technologie do obsługi „sieci medialnych" (medianet), które umożliwią wykorzystanie sieci Internet Protocol (IP) jako platformy do udostępniania nowej generacji usług i aplikacji wideo oraz multimedialnych. Ta nowa klasa technologii została zaprojektowana, aby umożliwić korzystanie z zaawansowanych form komunikacji, współpracy i rozrywki za pośrednictwem sieci operatorów, firmowych i domowych zoptymalizowanych pod kątem udostępniania treści wideo i multimedialnych, tzw. „sieci medialnych".

„Internet i sieci IP, jakie znamy, ulegają zmianom" - powiedział Marthin De Beer, wiceprezes działu Emerging Technologies group w firmie Cisco. „W najbliższej przyszłości 90% konsumenckiego ruchu sieciowego będą stanowiły treści wideo i multimedialne, a nowe technologie i urządzenia do obsługi „sieci medialnych" (medianet) spowodują nie tylko przejście na nowy rodzaj sieci, ale także umożliwią znacznie intensywniejszy odbiór treści poprzez połączenie na jednej platformie sieciowej obsługi treści wideo, multimediów, głosu i danych. Firmy są zainteresowane obniżeniem kosztów i zwiększeniem produktywności, a rozwiązania do obsługi „sieci medialnych" (medianet) umożliwią nowe metody współpracy sieciowej i wirtualizacji, takie, jakie bezproblemowe tłumaczenie treści w różnych językach z wykorzystaniem technologii Cisco TelePresence, co wyeliminuje bariery komunikacyjne w miejscu pracy".

Ponadto opublikowano wnioski z raportu „Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast and Methodology, 2007-2012" dotyczące technologii wideo, zawierające najważniejsze informacje na temat różnych tendencji w rozwoju sieci IP wykorzystywanych przez użytkowników indywidualnych i przedsiębiorstwa. Tendencje te wynikają głównie z rosnącego upowszechnienia technologii wideo i sieci społecznościowych Web 2.0 oraz aplikacji do pracy zespołowej:

 • Do 2012 r. profesjonalne/tradycyjne telewizyjne treści wideo będą stanowiły 80% wszystkich udostępnianych przez Internet treści wideo oglądanych na komputerach PC i laptopach.
 • W okresie od 2008 do 2012 r. ruch związany z przesyłaniem treści wideo generowanych przez użytkowników potroi się.
 • Do 2012 r. za pośrednictwem przystawek (set-top box) z obsługą Internetu będą dostarczane ponad 4 mld strumieni wideo miesięcznie. (* Przystawki z obsługą Internetu obejmują przystawki IPTV, następnej generacji przystawki do telewizji kablowej, konsole do gier i autonomiczne przystawki innych producentów).
 • W latach 2007-2008 globalny ruch VoD (Video on Demand - wideo na życzenie) zwiększy się ponad dwukrotnie (współczynnik wzrostu: 2,4).

„W dzisiejszym świecie technologia wideo jest źródłem znacznych przekształceń" - powiedział Tony Bates, wiceprezes i dyrektor działu Service Provider business group w firmie Cisco. „Obserwujemy, jak klienci indywidualni i przedsiębiorstwa wykorzystują możliwości technologii wideo w celu zapewnienia lepszej komunikacji i rozrywki oraz sprawniejszego gromadzenia informacji. Firma Cisco przewiduje, że pojawi się nowa generacji internetowych treści i usług wideo oraz multimedialnych udostępnianych w „sieciach medialnych" (medianet), które będą źródłem nowych możliwości dla operatorów, dostawców treści i przedsiębiorstw, a także całkowicie nowych możliwości dla klientów indywidualnych".

W ramach inicjatywy dotyczącej technologii „sieci medialnych" (medianet) firma Cisco podała do wiadomości publicznej następujące informacje:

 • Cisco udostępnia zaawansowane możliwości sieciowego przetwarzania mediów
  Dział Emerging Technologies Group się firmy Cisco poinformował o wprowadzeniu na rynek platformy do przetwarzania mediów dla przedsiębiorstw, która upraszcza współużytkowanie mediów na żywo i na żądanie na komputerach PC, urządzeniach przenośnych i innych ekranach cyfrowych poprzez bezproblemowe formatowanie treści wideo i multimedialnych w celu ich oglądania na dowolnym urządzeniu. Moduł Cisco Media Experience Engine 3000, umożliwiający jednokrotne tworzenie treści i ich udostępnianie w dowolnym miejscu, zapewnia w ramach jednego rozwiązania sieciowego konwersję mediów, postprodukcję w czasie rzeczywistym, montaż, formatowanie i możliwości dystrybucji. Pomaga przedsiębiorstwom opracowywać treści wizualne przeznaczone dla określonych odbiorców, umożliwiając poufną komunikację z pracownikami i klientami.
 • AT&T rozbudowuje platformę AT&T Telepresence o możliwości wielopunktowej komunikacji między firmami oferowane przez technologię Cisco Telepresence
  Firma AT&T Inc. poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży rozwiązania AT&T Telepresence umożliwiającego wielopunktową komunikację między firmami. Rozwiązanie to pozwala przedsiębiorstwom rozszerzyć zakres wielopunktowych spotkań organizowanych z wykorzystaniem technologii Cisco TelePresence poza ramy przedsiębiorstwa, umożliwiając organizowanie spotkań z klientami, dostawcami i partnerami za pośrednictwem serwisu AT&T Business Exchange.
 • Portugalska firma telekomunikacyjna Sonaecom zwiększa zakres usług IPTV oferowanych klientom indywidualnym
  Firma Cisco poinformowała, że Sonaecom, SGPS, S.A., jeden z czołowych portugalskich operatorów świadczących usługi w dziedzinie telekomunikacji, łączności szerokopasmowej, mediów oraz informacji na temat oprogramowania i systemów, wybrał technologię Cisco® Visual Quality Experience (VQE) do obsługi usług telewizji internetowej Clix SmarTV IPTV . Obecnie firma Sonaecom oferuje usługi IPTV abonentom z całej Portugali za pośrednictwem sieci ADSL i planuje do 2010 r. dotrzeć do 1 miliona domów za pomocą sieci optycznej FTTH ( fiber-to-the-home - światłowód do domu).
 • Zapewnienie wydajnej ciągłej transmisji wideo za pomocą nowego routera Cisco ASR 9000
  W połowie listopada firma Cisco wprowadziła na rynek najwydajniejszy router brzegowy w branży pod nazwą ASR 9000. Firma poinformowała, że nowy router jest wyposażony w innowacyjny moduł Cisco Advanced Video Services Module (AVSM), który zapewnia terabajtową przepustowość strumieniową z agregacją na brzegach, a jednocześnie oferuje buforowanie treści, wstawianie reklam, szybką zmianę kanałów i korekcję błędów. Moduł Cisco AVSM eliminuje potrzebę stosowania autonomicznych elementów sieciowych służących do udostępniania treści. Szybka zmiana kanałów i wbudowany mechanizm korekcji błędów w transmisji wideo w trybie unicastingu i multicastingu gwarantują możliwość wykrywania błędów przez każdą przystawkę i retransmisji w czasie kilku milisekund, co zapewnia widzom wyraźny, optymalny odbiór.
 • Rozszerzone możliwości systemów Cisco TelePresence
  Firma Cisco wprowadziła na rynek technologię Cisco TelePresence over Satellite, która umożliwia nawiązywanie łączności satelitarnej w miejscach, w których niedostępne są połączenia przewodowe o dużej przepustowości. Technologia ta została zaprezentowana niedawno we współpracy z firmami Verizon i Wal Mart. Wykorzystano ją do nawiązania łączności przez oddziały stacjonujące w Afganistanie i Iraku z ich rodzinami przebywającymi w Stanach Zjednoczonych.

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Senior Account Manager
Solski Burson-Marsteller
UI. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
Tel. +48 501 132 395
Email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
Web: www.solskibm.pl