Guest

Umělá inteligence odhaluje hackery, města mění svoji tvář. Cisco představuje 6 trendů příštích let

Hierarchical Navigation

Praha 22. prosince 2016 – Rok 2016 jednoznačně potvrdil, že se současný svět mění a digitalizace prostupuje do všech oblastí našeho života. Například rozšířená realita umožnila milovníkům Pokémonů nachytat si své oblíbené příšerky a zažili jsme také nové taktiky kyberzločinců, kteří se již neschovávají, ale aktivně vystupují a žádají o výkupné. Brzy se dočkáme dalších změn, které ovlivní nejen svět IT. Umělá inteligence odhalující hackery, městské služby postavené na internetu věcí a cloud měnící způsob naší práce – to vše nás čeká v následujících letech.  

„Stejně jako Velká průmyslová revoluce měnila podobu světa před 200 lety, tak nyní ovlivňuje digitalizace ten současný. Tenkrát byla pára hybatelem pokroku a dnes podobnou roli hrají data. Ta se stávají nejdůležitějším aktivem každého podniku i státu. Klíčová je proto schopnost svá data zabezpečit, analyzovat a na základě vyhodnocení nabídnout zákazníkům či občanům odpovídající služby,“ říká Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.

Umělá inteligence a hloubkové učení - budoucnost kybernetické bezpečnosti

Rozsah kybernetických hrozeb už dnes narostl do takových rozměrů, že není zvladatelný lidskými silami. Detekce a neutralizace hrozeb musí probíhat automaticky. Proto se stále častěji využívá umělé inteligence, která sleduje a vyšetřuje podezřelý internetový provoz. S její pomocí lze odhalit útok dříve, než začnou hackeři krást citlivá data. Bezpečnostní řešení založená na umělé inteligenci se neustále učí z enormních objemů dat, která analyzují. Dokážou se naučit, jak vypadá normální chování v dané organizaci, určit, co je nežádoucí a reagovat na hrozby novým, efektivnějším způsobem. Tento druh hloubkového učení umožňuje automatizovat obranu proti novým a dosud neznámým hrozbám. Společnost Cisco využívá umělou inteligenci k tvorbě sítí se schopností sebeobrany, které automaticky detekují potenciální hrozby a podniknou potřebné kroky.

Cloudové nástroje – noví kolegové v práci

V průzkumu 2016 Harvard Business Review 72 % vrcholových manažerů uvedlo, že důležitost efektivní týmové komunikace za poslední dva roky vzrostla. Podle 68 % respondentů vzrostla také důležitost spolupráce s externími subjekty včetně partnerů, dodavatelů, zákazníků a konzultantů, ale také s kolegy v jiných lokalitách. Přitom nástroje pro spolupráci často nejsou integrované s jinými podnikovými procesy a neodpovídají stylu práce uživatelů. To má za následek to, že v praxi nemusí být příliš využívány. Mezi nejlépe hodnocené nástroje ve výše zmíněné studii patří sdílení souborů, videokonference a portály pro správu podnikového obsahu. Příští generace nástrojů pro spolupráci bude cloudová, zaměřená primárně na mobilní využití a otevřená integraci s různými zařízeními.

Fog computing – pevný základ chytrých měst

V roce 2017 bude pokračovat rozvoj tzv. fog computingu, který přenáší výhody cloudu i na okraje sítě. Fog computing bude nalézat uplatnění v inteligentních městech, kde i nejvzdálenější zařízení budou vybavena výpočetní kapacitou, možností ukládání dat a síťovými funkcemi s cílem zlepšit městské služby, například řízení dopravy, inteligentní osvětlení, bezpečnost nebo parkování. Fog computing může například zmírnit dopravní zácpy v případě nehody. Data z propojených vozidel jsou okamžitě vyslána do semaforů, které na základě předem daného algoritmu upraví řízení dopravy, aby byl dopad nehody na provoz co nejmenší.

Rozšířená realita – prolnutí se skutečným světem

Průnik různých dimenzí je něco, s čím se budeme v roce 2017 setkávat stále častěji. Čistě internetoví prodejci zavádí kamenné obchody (např. knihkupectví Amazon a Amazon Go). Aplikace Pokémon Go zase přitáhla pozornost mas k rozšířené realitě a mnozí tak trávili chůzi po parcích více času než dříve. Technologie jsou dnes dostupné téměř každému. Podobně jako chytré telefony a tablety, i nové platformy založené na otevřeném softwaru umožňují inovovat způsoby využití technologií ve fyzickém i virtuálním prostoru.

Internetový provoz – masivní nárůst uživatelů i přenesených dat

V roce 2020 dosáhne počet uživatelů internetu 4,1 miliardy. Nebudou to ale pouze jejich počítače, které vygenerují obrovské množství dat. V roce 2020 bude totiž 71 % celkového IP provozu pocházet z jiných zařízení než PC, například z chytrých telefonů, tabletů a televizí. Výrazně k narůstajícímu IP provozu přispívá internet věcí. Ve stejném roce se počet připojených zařízení vyšplhá na 50 miliard. Aplikace jako kamerový dohled, inteligentní měřidla spotřeby, digitální pomůcky pro sledování zdravotního stavu a machine-to-machine komunikace vytváří rostoucí objemy dat a kladou nové nároky na sítě.

Připravené sítě – základ úspěšné digitalizace

V budoucnu musí být připojení k sítím snadné. Podobně jako celosvětová síť WWW umožnila využití internetu téměř kýmkoli, přecházejí podnikové sítě na otevřený model. Síť připravená na digitální věk nabízí řízenou automatizaci a analýzu dat v reálném čase, virtualizaci síťových funkcí a neomezenou škálovatelnost cloudu. Jak otevřená, softwarově definovaná síť podporuje digitální transformaci? Poskytuje cenné informace ze síťového provozu, automatizuje procesy a chrání před hrozbami. Síťová zařízení tak budou schopna detekovat místo, kde prasklo potrubí a uzavřít jej nebo zajistí preventivní údržbu v továrnách nebo umožní preventivní údržbu v průmyslových provozech.

Kontaktní osoby:

Martin Roháček
mediální zástupce, Madison PA
rohacek@madisonpa.cz
tel.: +420 775 854 370

Jakub Hynek
mediální zástupce, Madison PA
hynek@madisonpa.cz
tel.: +420 606 246 215


O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.


NEWTON Media, a. s.

Společnost NEWTON Media je největší středoevropský poskytovatel služeb mediálního monitoringu a analýz s tradicí od roku 1995. Působí v ČR, na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a Makedonii. Monitoring a analýzy NEWTON Media pokrývají oblast tradičních médií, internetu a sociálních sítí. Společnost disponuje největším mediálním archivem ve střední Evropě sahajícím do roku 1996. Portfolio služeb s přidanou hodnotou zahrnuje strategické poradenství a návrhy a realizaci doporučení s cílem napomoci klientům posílit jejich konkurenceschopnost. Je členem mezinárodních odborných sdružení FIBEP a AMEC a sdílí mediální obsah s dalšími agenturami z celého světa. Pro více informací navštivte www.newtonmedia.cz.


Cisco a logo Cisco jsou registrované ochranné známky společnosti Cisco Systems, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Všechny další registrované ochranné známky uvedené v tomto dokumentu jsou majetkem příslušných vlastníků.

Kontaktujte Cisco

Got Small Business? Go to Cisco Small Business Products