Pionierska modernizacja kosmicznego routera umieszczonego na orbicie zapowiedzią przełomu w komunikacji


Warszawa, 14 grudnia 2010 roku, Firma Cisco opublikowała wyniki najnowszego testu w ramach inicjatywy Internet Routing in Space (IRIS), obejmującego pierwszą na świecie aktualizację oprogramowania routera IP zainstalowanego na pokładzie komercyjnego satelity orbitującego wokół Ziemi. Firma Cisco wykonała także pionierskie połączenie telefoniczne VoIP (Voice over Internet Protocol), przekazując je bez użycia infrastruktury naziemnej.

To osiągnięcie jest radykalnym odejściem od aktualnie stosowanych technologii komunikacji satelitarnej, opierających się na naziemnych koncentratorach przesyłających głos i obraz wideo między satelitami i użytkownikami. Korzyści nowej technologii obejmują możliwość przekazywania głosu, danych i obrazów wideo między użytkownikami za pośrednictwem jednej sieci IP z większą wydajnością i przy niższych kosztach niż w przypadku aktualnie używanych, pofragmentowanych, satelitarnych sieci komunikacyjnych. Co więcej, możliwość aktualizacji oprogramowania routera Cisco i modemu pokładowego z Ziemi zwiększa elastyczność systemu, pozwala wdrażać nowatorskie funkcje w przyszłości oraz wydłuża okres eksploatacji systemu komunikacyjnego.

Najważniejsze fakty:

 • IRIC to element inicjatywy firmy Cisco, mającej na celu transformację sieci satelitarnych. W ramach tego projektu opracowano urządzenie Cisco 18400 - odporny na działanie promieniowania słonecznego kosmiczny router IP przeznaczony do instalacji na satelitach i innych nośnikach kosmicznych,. Pierwszy router kosmiczny został wyniesiony na orbitę przez geostacjonarnego satelitę komunikacyjnego Intelsat 14.
 • Firma Cisco nawiązała współpracę z firmą Astrium w celu badania nowych zastosowań dla routerów kosmicznych. W październiku firmy Cisco i Astrium przeprowadziły udaną prezentację takich usług IRIS, jak multicasting, umożliwiający jednoczesne przekazywanie informacji do grupy komputerów docelowych w ramach jednej transmisji.
 • Firma Cisco uaktualniła oprogramowanie IOS® w routerze zainstalowanym na pokładzie satelity Intelsat 14, uzyskując w ten sposób dostęp do większej liczby bardziej zaawansowanych funkcji zarządzania, stosowanych od dawna w naziemnych produktach Cisco, takich jak Cisco Unified Communications Manager Express, IPv6, Mobile IP i bazy informacji zarządzania SNMPv3 MIB (Simple Network Management Protocol version 3 Management Information Bases). Aktualizacja udostępniła również dodatkowe zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie sprzętowe.
 • Podczas prezentacji narzędzie Cisco Unified Communications Manager Express zostało po raz pierwszy użyte do nawiązania połączenia VoIP za pośrednictwem routera umieszczonego w przestrzeni kosmicznej.

Informacje o systemie IRIS

 • System IRIS ma przewagę nad konwencjonalną technologią satelitarną pod wieloma względami. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli korzystać z naprawdę mobilnej sieci, na bieżąco dostosowującej się do zmiennych warunków i potrzeb, bez konieczności korzystania z wcześniej skonfigurowanej infrastruktury stacjonarnej.
 • Wyeliminowanie potrzeby dwustopniowego łączenia się (double-hop) oraz funkcja udostępniania przepustowości na żądanie, jak również szybszy dostęp do częstotliwości radiowej zwiększają wykorzystanie transpondera. Oprogramowanie routera kosmicznego Cisco 18400 i modemu pokładowego można uaktualniać na orbicie, co zapewnia większą elastyczność i szybszy zwrot z inwestycji. System IRIS obsługuje oprogramowanie Cisco IOS, opracowane dzięki wielomiliardowej inwestycji w badania i rozwój. Oprogramowanie współpracuje z naziemnymi routerami Cisco, tworząc konwergentną sieć kosmiczno-naziemną, obsługującą różnorodne usługi.
 • Dzięki systemowi IRIS Internet wkracza w przestrzeń kosmiczną. System może bezpośrednio wymieniać aktualizacje routingu z naziemnymi routerami Cisco, co pozwala poprawić elastyczność sieci satelitarnej.
 • Oprogramowanie Cisco Unified Communications Manager Express zainstalowane w routerze Cisco znajdującym się na pokładzie satelity może również udostępniać funkcję kontroli połączeń rezerwowych dla infrastruktury naziemnej.
 • Współpraca firmy Cisco z producentami satelitów, integratorami systemów i użytkownikami ma na celu umożliwienie im świadczenia usług na całym świecie, również w punktach poza zasięgiem tradycyjnych sieci naziemnych.

Cytaty

 • Steven Boutelle, dyrektor programu Cisco Internet Routing in Space (IRIS) i wiceprezes działu Cisco Global Government Solutions Group:

  „Niniejsza informacja potwierdza, że firma Cisco koncentruje się na nowatorskich rozwiązaniach w zakresie komunikacji sieciowej. System IRIS będzie wspierał projekt wdrażania w pełni mobilnej sieci, pozwalającej użytkownikom nawiązać połączenie i komunikować się w dowolny sposób oraz z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Sieć będzie dostosowywać się na bieżąco do zmieniających się potrzeb, bez konieczności korzystania ze stacjonarnej infrastruktury naziemnej. Technologia ta może całkowicie zmienić sposób, w jaki agencje rządowe i przedsiębiorstwa wykorzystują usługi oparte na sieciach IP do realizacji własnych celów biznesowych i misji”.

 

Dodatkowych informacji udziela:
Joanna Dunin-Kęplicz
Manager
Solski Burson-Marsteller
ul. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
tel: +48 501 132 395
email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
www: www.solskibm.pl