Warszawa, 4 lutego 2010 r. - Firma Cisco Systems poinformowała, że opracowana przez nią technologia Internet Routing in Space (IRIS) spełniła swoje założenia, w wyniku udanych testów możliwości oprogramowania Cisco IOS® oraz routera pokładowego Cisco, przeprowadzanych na orbicie. Jest to pierwsze w historii wdrożenie routera IP na pokładzie geostacjonarnego satelity komercyjnego. Technologia ta została wykorzystana 23 listopada 2009 r. na pokładzie satelity IS-14 systemu Intelsat.

Fakty:

 • IRIS to program mający na celu zbudowanie odpornego na promieniowanie routera IP przeznaczonego do wykorzystania na pokładach satelitów i innych statków kosmicznych.
 • System IRIS zapewnia usługi sieciowe transmisji głosu, wideo i danych, umożliwiając agencjom rządowym, jednostkom wojskowym i siłom sprzymierzonym komunikację za pomocą sieci IP oraz dotychczas wykorzystywanego sprzętu naziemnego.
 • W porównaniu z konwencjonalną technologią satelitarną, system IRIS oferuje wiele nowych możliwości. Dzięki sieciom mobilnym użytkownicy będą mogli nawiązać połączenie i komunikować się w dowolny sposób oraz  z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Sieć będzie dostosowywać się na bieżąco do ich potrzeb, bez konieczności korzystania z wcześniej skonfigurowanej stałej infrastruktury.
 • System IRIS może w jednym kroku przekazywać dane do wielu odbiorników naziemnych, eliminując potrzebę dwustopniowego łączenia się (double-hop) z teleportem i tym samym zmniejszając opóźnienie i zwiększając wykorzystanie transpondera. Oprogramowanie zainstalowane w routerze Cisco® i w modemie można uaktualniać na orbicie. Zwiększa to elastyczność rozwiązania oraz zwrot z inwestycji.
 • Program IRIS to finansowany ze środków publicznych program badań Joint Capability Technology Demonstration –  JCTD, podjęty przez Departament Obrony USA, a zarządzany przez Cisco i Intelsat General Corporation. System IRIS przejdzie w użytkowanie komercyjne po zakończeniu trzymiesięcznych badań w ramach JCTD, w kwietniu 2010 r.
 • Test na orbicie został przeprowadzony z wykorzystaniem systemu Application Independent Processor (AIP) firmy SEAKR Engineering Inc., w którym zainstalowano router oraz oprogramowanie funkcji radiowych niezbędne do kierowania ruchem sieciowym na pokładzie satelity, umożliwiając jednocześnie dynamiczne rekonfigurowanie i aktualizowanie z ziemi możliwości routingu oferowanych przez satelitę.
 • Firma Cisco będzie współpracować z producentami satelitów, integratorami systemów i użytkownikami, aby umożliwić im świadczenie usług na całym świecie, również w punktach poza zasięgiem tradycyjnych sieci naziemnych.
 • Intelsat, jedna z wiodących  firm świadczących usługi satelitarne, będzie eksploatowała satelitę IS-14, obsługując system IRIS zarówno w okresie testów realizowanych w ramach programu JCTD, jak i po ich zakończeniu, gdy system będzie wykorzystywany do celów komercyjnych.
 • Spółka Space Systems/Loral jest wiodącym dostawcą satelitów komercyjnych, umożliwiających komunikację na potrzeby rządu USA, nadawców telewizyjnych, operatorów telefonii komórkowej oraz usług szerokopasmowych na całym świecie. Firma ta zainstalowała system IRIS jako "ładunek w hostingu" (hosted payload) na pokładzie satelity komercyjnego, dostarczonego firmie Intelsat, największemu na świecie operatorowi świadczącemu usługi satelitarne.
 • Agencja Defense Information Systems Agency będzie odpowiedzialna za prezentację możliwości technologii IRIS użytkownikom z sektora administracji publicznej oraz za opracowywanie sposobów wykorzystania możliwości tej technologii

Cytaty

 • "Osiągnięcie to stanowi kolejny krok w naszej strategii rozszerzania zasięgu sieci bez granic na przestrzeń kosmiczną oraz definiowania nowych sposobów świadczenia usług komunikacji satelitarnej. Poprzez zmniejszenie opóźnień i zwiększenie wydajności, technologia może wprowadzić istotne zmiany w komunikacji satelitarnej na całym świecie – powiedział Steven Boutelle, wiceprezes działu Cisco Global Government Solutions Group.
 • Opracowana przez firmę Cisco technologia IRIS może całkowicie zmienić sposób, w jaki administracja publiczna wykorzystuje usługi satelitarne dla potrzeb m.in. komunikacji militarnej" – powiedział Michael Florio, kierownik operacyjny programu JCTD w laboratorium ds. walk w przestrzeni kosmicznej i działań obronnych (Space and Defense Battle Lab). "Cieszymy się ze współpracy z firmą Cisco i jej partnerami przy testowaniu i weryfikacji tej nowatorskiej i posiadającej duży potencjał technologii".
 • "Demonstracja technologii IRIS to pierwszy ważny krok w kierunku urzeczywistnienia idei routingu IP w przestrzeni kosmicznej, co pozwoliłoby w efekcie systemowi Intelsat na efektywniejsze wykorzystanie przepustowości" – powiedziała Kay Sears, prezes firmy Intelsat General Corporation. "Poprzez eliminację potrzeby routingu w teleporcie naziemnym możemy znacznie zwiększyć wydajność i elastyczność łączy satelitarnych oraz przepustowość transmisji danych przez te łącza".
 • "Nasza zdolność do spełniania zaawansowanych wymagań w zakresie przetwarzania oraz dotrzymania napiętego harmonogramu świadczy o skalowalności i elastyczności architektury przetwarzania rozwiązania AIP. System IRIS to najbardziej zaawansowany procesor rekonfigurowalny, jaki kiedykolwiek eksploatowaliśmy, a dostarczono go w czasie potrzebnym do udostępnienia zwykłego komercyjnego satelity komunikacyjnego"  –  powiedział Paul Murray, dyrektor ds. sieci IP i procesorów rekonfigurowalnych w firmie SEAKR.
 • "Satelity komercyjne stanowią najbardziej korzystne rozwiązanie do szybkiego wdrażania ważnych i nowatorskich technologii związanych z przestrzenią kosmiczną, takich jak technologia IRIS"  –  powiedział Arnold Friedman, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Space Systems/Loral. "Współpracujemy z firmą Intelsat już od ponad 40 lat, dostarczając niezawodne platformy na potrzeby świadczonych przez nią usług".

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Senior Account Manager
Solski Burson-Marsteller
ul. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
tel. +48 501 132 395
email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
web: www.solskibm.pl