Wyniki programów pilotażowych systemu Cisco HealthPresence pokazują, że ponad 95% pacjentów jest zadowolonych ze zdalnej opieki medycznej


Warszawa, 4 sierpnia 2009 - Firma Cisco przedstawiła wyniki pilotażowych programów Cisco HealthPresence przeprowadzonych w Szkocji (Aberdeen) oraz w Kalifornii (San Jose), w USA. Pokazują one, że ponad 90% pacjentów było zadowolonych ze zdalnej opieki medycznej i poleciłoby skorzystanie z niej innym. Cisco HealthPresence polega na świadczeniu usług opieki medycznej i opiera się na połączeniu rozwiązania Cisco TelePresence oraz urządzeń medycznych, dzięki czemu jednostki służby zdrowia i pacjenci mogą komunikować się na odległość w sposób, który przypomina zwykłą wizytę w gabinecie lekarskim. Dzięki rozwiązaniom Cisco na popularności zyskuje telemedycyna, która zwiększa dostępność zasobów medycznych, a pacjentom zapewnienia wygodny i szybki dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej. Prezentacja wyników testu pilotażowego zbiegła się w czasie ze wspólną konferencją prasową firm Cisco i UnitedHealth Group. Firmy poinformowały, że stworzą pierwszą ogólnokrajową sieć usług telemedycznych, obejmującą  zwłaszcza obszary wiejskie USA oraz te o niskiej dostępności opieki medycznej.

System Cisco HealthPresence, dzięki wykorzystaniu rozwiązania do współpracy w czasie rzeczywistym z funkcją komunikacji wideo o wysokiej jakości, sprawia, że wizyty u lekarzy stają się dla pacjentów wygodniejsze, a efektywność świadczenia usług medycznych wzrasta. W rezultacie zasięg terytorialny danej jednostki służby zdrowia zostaje poszerzony, poprawia się dostęp pacjentów do opieki medycznej oraz wykorzystanie deficytowych zasobów klinicznych. Najważniejsze wyniki programu pilotażowego są następujące:

 • Ponad 95% pacjentów wyraziło zadowolenie z wizyty z wykorzystaniem systemu Cisco HealthPresence;
 • Ponad 95% pacjentów uważa, że wizyta tego rodzaju spełnia wymagania poufności;
 • Ponad 90% polecałoby innym taką usługę.

Informacje o Cisco HealthPresence

 • System Cisco HealthPresence został zaprojektowany, opracowany i wstępnie wprowadzony do użytku przez dział Cisco® Internet Business Solutions Group, odpowiedzialny za globalną strategię firmy, natomiast obecnie rozwijany jest przez dział Cisco Advanced Services Healthcare Solutions Group. System Cisco HealthPresence stanowi połączenie rozwiązania Cisco TelePresence, umożliwiającego sieciową komunikację w czasie rzeczywistym
  z użyciem funkcji wideo, z technologią podobną do wykorzystywanej przez call-center oraz
  z bezpieczną siecią telemetryczną. Dzięki tym technologiom możliwe jest przeprowadzenie zdalnej usługi medycznej o jakości podobnej do osobistych wizyt w gabinecie lekarskim.
 • System Cisco HealthPresence oferuje platformę do komunikacji i współpracy, która pozwala lekarzom oceniać stan zdrowia pacjentów na podstawie danych fizjologicznych zbieranych przy użyciu wielu urządzeń diagnostycznych, takich jak stetoskop, ciśnieniomierz, pulsoksymetr i inne. W każdej lokalizacji systemu Cisco HealthPresence zatrudniona jest osoba wyszkolona w obsłudze urządzeń medycznych według instrukcji lekarza, który może znajdować się setki kilometrów dalej.

Szczegółowe wyniki badań

 • W Szkocji program pilotażowy był prowadzony przez Cisco i szkocką służbę zdrowia
  w Szkockim Centrum Telemedycyny, wśród pacjentów w wieku od 16 do ponad 75 lat (51% mężczyzn i 49% kobiet) od stycznia 2008 roku. Pełne dane oceny klinicznej będą znane
  w lipcu 2009 roku. Reakcje pacjentów są następujące:
  • 99% pacjentów wyraziło zadowolenie z testowanej usługi;
  • 95% uważa, że wizyta odbyła się w sposób poufny;
  • 93% polecałoby innym ten rodzaj usług.
 • W Kalifornii, w USA, program pilotażowy z udziałem pracowników lokalnego działu Cisco prowadziły firmy UnitedHealth Group i Cisco we współpracy z HealthCare Partners począwszy od października 2008 roku. Poniżej przedstawiono odpowiedzi pacjentów:
  • 97% stwierdziło, że w trakcie korzystania z usługi możliwa była skuteczna komunikacja z lekarzami;
  • 98% uważa, oferowana technologia była wygodna w użyciu;
  • 90% polecałoby innym ten rodzaj usług.

Plany

Biorąc pod uwagę pozytywne reakcje pracowników i lekarzy, Cisco planuje rozszerzenie programu pilotażowego Cisco HealthPresence na swoich pracowników z innych ośrodków w Stanach Zjednoczonych, którzy uzyskają dzięki temu dostęp do najlepszych lekarzy-specjalistów. Trwają również przygotowania do rozszerzenia sieci placówek medycznych i lekarzy uczestniczących w programie pilotażowym systemu Cisco HealthPresence. Jego testy w lipcu 2008 roku rozpoczęły się również w Nowej Zelandii. Nieoficjalne opinie personelu pielęgniarskiego wskazują, że system Cisco HealthPresence pomaga podejmować szybsze i efektywniejsze decyzje dotyczące postępowania klinicznego, a przy tym w dużym stopniu eliminuje konieczność dojazdu pacjentów. Podsumowując, personel medyczny i administracyjny zdecydowanie popiera taki model świadczenia usług medycznych.

Cytaty

 • Dr James Ferguson, Szkockie Centrum Telemedycyny (Scottish Centre for Telehealth):
  „Nie spodziewałem się, że system w takim stopniu spodoba się pacjentom, zwłaszcza starszym, nieprzyzwyczajonym do korzystania z rozwiązań technologicznych. Cieszy mnie entuzjazm, który wykazali. Wielu z nich poddawało pomysły zastosowania systemu HealthPresence do poprawienia jakości usług medycznych w ich społeczności."
 • Richard Wootton, dyrektor Szkockiego Centrum Telemedycyny (Scottish Centre for Telehealth):
  „Wyniki pierwszej fazy badań w szpitalu Aberdeen Royal Infirmary sugerują, że technologie takie jak HealthPresence mogą zmienić nasze możliwości efektywnego zapewniania usług medycznych poprzez skierowanie usług do pacjentów zamiast pacjentów do usług."
 • Kaveh Safavi, wiceprezes ds. globalnych usług opieki zdrowotnej w dziale Cisco Internet Business Solutions Group:
  „Jest oczywiste, że istnieje globalne zapotrzebowanie na lepszy dostęp do zasobów opieki zdrowotnej, co poprawiłoby jej jakość. Zatrudnienie większej liczby lekarzy jest często niemożliwe. System Cisco HealthPresence jest przykładem naszego innowacyjnego podejścia do rozwoju technologii poprawiających jakość opieki zdrowotnej, upraszczających metody komunikacji oraz zapewniających wygodne, efektywne sposoby kontaktu między pacjentami a służbą zdrowia."
 • Shashi Kiran, pacjent z Kalifornii:
  „Okazało się, że wizyta przeprowadzona w systemie Cisco HealthPresence nie różniła się od tradycyjnej wizyty u lekarza rodzinnego, z tym, że mogłem odbyć ją na terenie ośrodka firmy, co było bardzo wygodne. Szybkość przeprowadzenia badania i jakość konsultacji były lepsze, niż mógłbym przypuszczać."

Zdjęcia rozwiązania:

Dodatkowe materiały:

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Senior Account Manager
Solski Burson-Marsteller
UI. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
Tel. +48 501 132 395
Email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
Web: www.solskibm.pl