Pierwsze w historii profesjonalne międzynarodowe przesłuchania kandydatów do orkiestry Southbank Sinfonia odbywają się z wykorzystaniem wysokiej jakości technologii audio oraz technologii wideo w standardzie Ultra High Definition udostępnionej przez koncern BT i firmę Cisco


Warszawa, 4 grudnia 2008 roku, Złożona z młodych profesjonalistów, najbardziej znana orkiestra brytyjska oraz czołowa akademia muzyczna w kraju - po raz pierwszy skorzystała z unikatowej technologii pracy zespołowej, zapewniającej wyjątkowe realistyczne wrażenie „osobistego" udziału w spotkaniach. Technologia ta umożliwia organizowanie regionalnych brytyjskich i międzynarodowych przesłuchań muzyków zainteresowanych wstąpieniem do zespołu.

Najbardziej utalentowani młodzi muzycy z Glasgow, Madrytu, Nowego Jorku i Auckland uczestniczyli w przesłuchaniach prowadzonych przez komisję oceniającą orkiestry SbS bez konieczności opuszczania swoich rodzinnych miast.

Technologia ta, znana pod nazwą CiscoR TelePresence, zostałą udostępniona dzięki współpracy z koncernem BT i firmą Cisco.

Jakość szerokopasmowego dźwięku przestrzennego oraz obrazu wideo w wyjątkowo wysokiej rozdzielczości (Ultra High Definition - UHD) jest tak realistyczna, że nie ma potrzeby, aby młodzi muzycy ponosili koszty podróży na odległość liczącą niekiedy tysiące kilometrów, aby uczestniczyć w 15-minutowym przesłuchaniu.

„Jest to pierwszy tego typu proces na świecie dotyczący profesjonalnej sceny muzycznej. Oznacza on szansę na zmianę sposobu rekrutacji nowych muzyków, dziś i w przyszłości" - powiedział Justin Lee, dyrektor orkiestry Southbank Sinfonia.

„Orkiestra SbS, Southbank Sinfonia szczyci się rekrutacją najlepszych młodych talentów muzycznych z całego świata, niezależnie od ich pochodzenia. Jednak specyfika tradycyjnego sposobu przesłuchań, zgodnie, z którym jurorzy i przesłuchiwani muzycy muszą przebywać w tym samym pomieszczeniu, znacznie ogranicza liczbę osób, które mogą starać się o przyjęcie do zespołu. Orkiestra SbS konsekwentnie szuka sposobów wykorzystania nowych technologii, aby usunąć te bariery".

Oprócz znacznego obniżenia kosztów podróży związanych z osobistym udziałem w przesłuchaniach, technologia Cisco TelePresence oferuje rozwiązanie bardziej zrównoważone i ekologiczne.

„Jako instytucja dynamiczna i ukierunkowana na młodych ludzi, musimy odzwierciedlać ich wartości i aspiracje" - powiedział Simon Over, dyrektor muzyczny orkiestry Southbank Sinfonia. "U podstaw naszej działalności leży dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i utworzenia grupy rozwijającej się w bardziej zrównoważony sposób, a także do maksymalnej otwartości i egalitaryzmu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości zastosowania nowej technologii w tak kreatywny sposób, w celu faktycznej realizacji zasad, których wszyscy staramy się przestrzegać".

Przesłuchania kandydatów do liczącego 32 osoby zespołu trwały cały tydzień. Komisja oceniająca, w skład, której weszli Simon Over (współzałożyciel i dyrektor muzyczny orkiestry Southbank Sinfonia), Katharine Verney (dyrektor programowy orkiestry Southbank Sinfonia) i David Carstairs (Royal Opera House), wysłuchała występu ponad 140 kandydatów zainteresowanych wstąpieniem do orkiestry oraz przeprowadziła z nimi rozmowy kwalifikacyjne.

Technologia Cisco TelePresence pozwoliła na udział w przesłuchaniach muzyków z nawet najbardziej oddalonych geograficznie miejsc. Komisja oceniająca przebywała podczas przesłuchań w Centrum BT mieszczącym się w centrum Londynu, natomiast muzycy ze Szkocji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii udali się do najbliższego studia wyposażonego w technologię Cisco TelePresence.

„Cieszymy się, mogąc współpracować przy realizacji tak nowatorskiego projektu z jednym z najpopularniejszych zespołów ze świata muzyki klasycznej" - powiedział Royston Hoggarth, dyrektor generalny firmy BT Global Services UK. „To fascynujące móc obserwować, jak technologia taka jak Cisco TelePresence może być wykorzystywana poza tradycyjnym środowiskiem biznesowym, oferując wszystkie typowe dla niej korzyści, czyli obniżkę kosztów, efektywność i zrównoważony rozwój. Technologia ta jest w stanie sprostać testowi w postaci profesjonalnego przesłuchania muzycznego oraz rozmowy kwalifikacyjnej z muzykami, zatem jej potencjał w zakresie replikowania i zastępowania spotkań osobistych w dowolnej sytuacji jest praktycznie nieograniczony".

„Znamy już firmy, które wykorzystują technologię Cisco TelePresence w celu szybszego podejmowania decyzji, ograniczenia podróży i zatrudniania nowych pracowników, ale tu po raz pierwszy zetknęliśmy się z wykorzystaniem możliwości tej technologii do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych obejmujących zarówno osobistą rozmowę, jak i prezentację umiejętności muzycznych" - powiedział Phil Smith, wiceprezes firmy Cisco i dyrektor oddziału obsługującego region Wielkiej Brytanii i Irlandii. „Możliwość obserwacji, jak orkiestra Southbank Sinfonia stosuję tę technologię do własnych celów, to coś naprawdę fantastycznego".

„Po raz pierwszy brałam udział w przesłuchaniu przez komisję oceniającą znajdującą się w innym pomieszczeniu, nie mówiąc już o kraju" - powiedziała skrzypaczka Charlotte Dykes. „Jakość przekazu jest tak doskonała, że bardzo szybko zapomina się, że komisja znajduje się tak naprawdę setki kilometrów stąd. To było fantastyczne doświadczenie, móc uczestniczyć w przesłuchaniu kandydatów do orkiestry Southbank Sinfonia bez konieczności myślenia o kosztach podróży, a także o związanych z nią kosztach środowiskowych".


Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Senior Account Manager
Solski Burson-Marsteller
UI. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
Tel. +48 501 132 395
Email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
Web: www.solskibm.pl