Nowy router, przeznaczony dla operatorów sieci IP NGN, oferuje wyjątkowe możliwości masowej, ciągłej transmisji wideo przy niskim poziomie emisji dwutlenku węgla


Warszawa, 20 listopada 2008 roku, Firma Cisco poinformowała o znacznym postępie w technologii stosowanej na brzegach sieci operatorskich, uzyskanym dzięki wprowadzeniu na rynek nowego routera - Cisco® Aggregation Services Router seria 9000 (ASR 9000). Cisco ASR 9000 jest przeznaczony do rozwiązań wymagających masowej, ciągłej transmisji wideo, jednocześnie charakteryzuje się niskim poziomem emisji dwutlenku węgla. Nowy produkt umożliwia operatorom zwiększenie szybkości, wydłużenie okresu eksploatacji, wzbogacenie usług i poprawę efektywności na brzegach sieci. Rozwiązanie sprosta wymaganiom związanym z gwałtownym wzrostem ilości danych przesyłanych w sieciach przewodowych, telewizji kablowej i bezprzewodowych.

Seria Cisco ASR 9000 pojawia się w ślad za wprowadzoną osiem miesięcy temu serią Cisco ASR 1000, pierwszą serią routerów Cisco z agregacją usług. Łącznie z 92-terabitowym routerem Cisco CRS-1 Carrier Routing System (CRS) stosowanym w rdzeniu firma Cisco oferuje najbardziej kompleksowe rozwiązanie obsługujące rdzeń i brzegi sieci, które spełnia wymagania klientów dotyczące szybkości i skalowalności w „erze zettabajtowej".

„Cisco ASR 9000 oferuje operatorom ogromną skalowalność i architekturę zoptymalizowaną pod kątem usług, która wprowadza w branży nowy wzorzec operatorskich systemów Ethernet w "erze zettabajtowej" - powiedział Pankaj Patel, wiceprezes i dyrektor działu technologii operatorskich w firmie Cisco (Cisco Service Provider Technology Group). „Platforma ta została opracowana z myślą o transformacji IP NGN i będzie wykorzystywana w operatorskich sieciach Ethernet jako podstawowy element transportowy obsługujący rosnący ruch danych wideo i związanych z urządzeniami mobilnymi. Router Cisco ASR 9000 został zoptymalizowany pod kątem przesyłania wideo i multimediów lepiej niż jakakolwiek inna platforma dostępna na rynku".

Raport „Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast and Methodology, 2007-2012" zawiera najważniejsze ustalenia dotyczące różnych trendów w rozwoju sieci IP wykorzystywanych przez użytkowników indywidualnych i przedsiębiorstwa. Trendy te wynikają głównie z rosnącego upowszechnienia wideo i sieci społecznościowych Web 2.0 oraz aplikacji korporacyjnych ułatwiających współpracę. Prognozy Cisco VNI wskazują, że w latach 2007-20012 ruch IP będzie wzrastał w tempie 46% rocznie, czyli będzie się niemal podwajał co dwa lata. Wskutek tego roczne zapotrzebowanie na przepustowość w sieciach IP na całym świecie będzie wynosić około 522 eksabajtów, czyli ponad pół zettabajta. Jest to równoważne pobieraniu 125 miliardów filmów DVD miesięcznie.

„Poprzednie generacje routerów brzegowych nie były projektowane pod kątem obsługi tak masowego wzrostu ruchu IP, który jest wynikiem przesyłania wideo w sieciach przewodowych i bezprzewodowych. Softbank Corporation poszukuje nowatorskich rozwiązań, które pozwolą nam zmniejszyć koszty, nadążać za postępem i osiągnąć konwergencję naszych sieci szerokopasmowych, bezprzewodowych i firmowych w ramach wspólnej infrastruktury& - powiedział Junishi Miyakawa, wiceprezes wykonawczy, dyrektor i kierownik ds. technicznych SOFTBANK MOBILE, SOFTBANK BB i SOFTBANK TELECOM. „Cisco ASR 9000 oferuje ochronę inwestycji, ogromną przepustowość i znakomite możliwości świadczenia usług w niezawodnej i efektywnej konstrukcji, która zapewnia elastyczność umożliwiającą zbudowanie najwyższej klasy sieci IP NGN z naszą technologią mobilną 4G i usługami wideo".

Ruter Cisco ASR 9000 z dziesięcioma i sześcioma gniazdami oferuje wiele innowacji sprzętowych i w dziedzinie oprogramowania, które umożliwią realizację sieci wideo w „erze zettabajtowej". Są to następujące innowacje:

 • Wyniki badań: Strategia
  Cisco ASR 9000 zapewnia nawet sześciokrotnie większą przepustowość niż porównywalne routery brzegowe - maksymalna całkowita przepustowość wynosi 6,4 terabitów na sekundę - oraz czterokrotnie większą szybkość niż karty dostępne na rynku - do 400 gigabitów na gniazdo. Dzięki integracji transponderów optycznych Cisco ASR 9000 rozszerza także platformę IP over dense wavelength-division multiplexing (IPoDWDM) o usługi ethernetowe z agregacją na brzegach. Przenosząc IPoDWDM z rdzenia do brzegów za pomocą routerów Cisco CRS-1, Cisco XR-12000 i Cisco seria 7600, Cisco IP Next-Generation Network (IP NGN) znacznie zmniejsza złożoność sieci i koszty, a także emisję dwutlenku węgla.
 • Nieprzerwana transmisja wideo
  Cisco ASR 9000 zawiera w sobie innowacyjny blok Cisco Advanced Video Services Module (AVSM), który zapewnia terabajtową przepustowość strumieniową z agregacją na brzegach, a jednocześnie oferuje buforowanie treści, wstawianie reklam, szybką zmianę kanałów i korekcję błędów. Cisco AVSM eliminuje potrzebę stosowania autonomicznych elementów sieciowych służących do dostarczania treści i dziedziczy wszystkie cechy routera zapewniające wysoką dostępność, co optymalizuje sieciowy punkt wstawiania pod kątem zaawansowanych usług dostarczania treści i przenosi źródła treści bliżej użytkownika. Szybka zmiana kanałów i wbudowany mechanizm korekcji błędów w przesyłaniu wideo w trybie unicastingu i multicactingu gwarantują możliwość wykrywania błędów na poziomie każdego odbiornika i retransmisji w czasie kilku milisekund, co zapewnia optymalny odbiór.
 • Niższy całkowity koszt posiadania w przypadku usług mobilnych
  Router Cisco ASR seria 9000 zapewnia sześciokrotnie większą przepustowość w porównaniu z produktami konkurencji, którą operator Ethernetu może wykorzystać do transmisji w trybie backhaul. Ponadto każda karta sieciowa routera Cisco ASR 9000 jest przygotowana do obsługi programu SyncE, co oznacza, że może bez problemów współpracować z routerami komórkowymi w bezprzewodowym przekazywaniu informacji, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania kosztownych gniazd na dodatkowe karty do synchronizacji.
 • Mniejsza emisja dwutlenku węgla
  Modułowy system zasilania może być rozbudowywany zależnie od pojemności systemu, co pozwala operatorowi stopniować pobór mocy. Sześciogniazdowa jednostka ma opatentowany system wentylacji z przepływem powietrza z boku do tyłu, co umożliwia operatorom zwolnienie miejsca przez ustawienie stelaży obok siebie. Szacuje się, że w porównaniu z ofertami konkurencji każda wdrożona przez operatora 6,4-terabitowa jednostka zmniejsza emisję dwutlenku węgla o wielkość równoważną 88 tonom węgla, 164 lotom przez Pacyfik lub 16 podróżom dookoła świata samochodem.
 • Rozszerzone usługi brzegowe dzięki procesorowi Cisco Flow
  Cisco ASR 9000 ma znakomitą przepustowość i umożliwia zaawansowane zarządzanie subskrybentami oraz użycie procesora Cisco Flow do świadczenia sprzętowych usług bezpieczeństwa i wideo, takich jak w routerze Cisco ASR 1000. Przez wyeliminowanie wielu jednofunkcyjnych urządzeń sieciowych router Cisco ASR 9000 znacznie zmniejsza emitowaną przez operatora ilość dwutlenku węgla, co zapewnia większą sprawność jego sieci, zmniejsza koszty operacyjne i poprawia wskaźniki ekologiczne.
 • Oprogramowanie Cisco IOS XR
  Cisco ASR 9000 wykorzystuje będący wzorcem branżowym pakiet oprogramowania Cisco IOS®, zoptymalizowany pod kątem zastosowań w rdzeniu, na brzegach i w odgałęzieniach sieci oraz w centrach przetwarzania danych. Oprogramowanie Cisco IOS XR zapewnia nieprzerwane działanie systemu i umożliwia uaktualnianie bez przerywania świadczenia usług, obsługę firm o zróżnicowanej skali działalności oraz świadczenie usług na terenach mieszkalnych. Oprogramowanie Cisco IOS XR, które działa już w przeszło 200 sieciach operatorów na całym świecie, pozwala osiągać nowe poziomy skalowalności, dostępności i niezawodności na brzegach sieci, co umożliwia nieprzerwane świadczenie usług wideo i lepszą obsługę klientów.

Oprócz firmy SOFTBANK, która jest pierwszym użytkownikiem, router Cisco ASR 9000 znajduje się w próbnej eksploatacji u kilku operatorów w Ameryce Północnej i Europie. Ceny systemu zaczynają się od prawie 80 000 USD. Przewiduje się, że będzie on dostępny w pierwszym kwartale 2009 r.


Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Senior Account Manager
Solski Burson-Marsteller
UI. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
Tel. +48 501 132 395
Email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
Web: www.solskibm.pl