Powstało otwarte porozumienie patentowe na rzecz przyspieszenia rozwoju technologii WiMAX

Porozumienie Alcatel-Lucent, Cisco, Clearwire, Intel, Samsung, Sprint w celu utworzenia branżowej puli patentów WiMAX.

Warszawa, 30 czerwca 2008 r. - Działając na rzecz przyspieszenia upowszechnienia technologii i produktów WiMAX, firmy Alcatel-Lucent, Cisco®, Clearwire, Intel Corporation, Samsung Electronics i Sprint poinformowały o utworzeniu porozumienia Open Patent Alliance (OPA). OPA będzie promować konkurencyjny model oparty na otwartych prawach do własności intelektualnej, stymulujący całą branżę WiMAX do innowacji poprzez globalne zwiększenie wyboru i obniżenie cen sprzętu i kosztów usług związanych z technologią WiMAX oraz wykorzystującymi ją urządzeniami i aplikacjami.

WiMAX to oparta na protokole IP technologia bezprzewodowa czwartej generacji, zapewniająca przy niskich kosztach wielomegabitową szybkość transmisji - przepustowość wymaganą przez bogate treści wideo i wymagające aplikacje ery mobilnego Internetu. Technologia oparta jest na standardzie IEEE 802.16e.

Dla realizacji swoich celów, OPA utworzy pulę patentów WiMAX, by ułatwić uczestnikom dostęp do licencji patentowych i ich nabycie od właścicieli po przewidywalnych kosztach

Pula patentów zgromadzi najważniejsze prawa patentowe, niezbędne do wdrażania standardu WiMAX, zdefiniowanego przez WiMAX Forum i normę IEEE 802.16e. Aby zagwarantować zróżnicowanie produktów i ich zgodność interoperacyjną przy przewidywalnych kosztach, planowane podejście koncentrować się będzie na bardziej konkurencyjnej strukturze opłat licencyjnych, naliczanych jedynie za mechanizmy konieczne do opracowania produktów WiMAX. Pula patentów uwzględniać będzie rozmaite możliwości rozliczeń licencyjnych, w tym wymianę licencji między poszczególnymi uczestnikami.

Oprócz utworzenia puli patentów WiMAX, OPA będzie propagować wiedzę o własności intelektualnej związanej z WiMAX i służyć jako jej centralne repozytorium.

OPA wystąpi do właścicieli podstawowych patentów WiMAX o ich włączenie do puli patentów. Oceny wartości zgłoszonych patentów dla standardu WiMAX dokonywać będzie niezależny arbiter. Choć OPA będzie się początkowo koncentrować na standardzie WiMAX, w przyszłości może również współpracować z innymi grupami branżowymi.

Porozumienie OPA, złożone początkowo z sześciu członków-założycieli, spodziewa się pozyskać sześć do dziewięciu kolejnych firm-inwestorów w celu objęcia całego łańcucha wartości WiMAX i rozszerzenia zasięgu geograficznego. Każdej z firm-inwestorów przypadnie w udziale miejsce w radzie dyrektorów OPA. OPA dysponować będzie własnym personelem, zarządzanym przez radę dyrektorów OPA, i będzie pełnić rolę agenta licencyjnego puli patentów WiMAX, reprezentując mających w niej udział licencjodawców.

Szerokie wsparcie dla utworzenia OPA

"Od samego początku konsekwentnie wspierając ekosystem WiMAX 802.16e, firma Alcatel-Lucent wierzy, że popyt wśród użytkowników końcowych będzie sprzyjał szerokopasmowej rewolucji bezprzewodowej," - powiedział Philippe Keryer, prezes działu dostępu mobilnego w firmie Alcatel-Lucent. "Jesteśmy przekonani, że utworzenie Open Patent Alliance, całkowicie zbieżne z naszym programem Open CPE, zapewni szeroką dostępność zróżnicowanych urządzeń, umożliwiając dostawcom usług dostarczanie bezprecedensowego wyboru aplikacji i urządzeń, które uwolnią kryjący się w technologii WiMAX ogromny potencjał szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego w dowolnym miejscu i czasie."

"Cisco wspiera Open Patent Alliance i jego misję stymulowania dalszego upowszechniania szerokopasmowych, bezprzewodowych technologii WiMAX, podnoszących jakość mobilnej komunikacji na nowy poziom," - powiedział Brett Galloway, wiceprezes Cisco ds. łaczności bezprzewodowej i bezpieczeństwa. "Przyspieszając upowszechnienie standardu WiMAX, nowatorskie technologie ułatwią ludziom swobodne poruszanie się po świecie przy nieprzerwanym dostępie do nowych, wartościowych aplikacji i usług."

"Clearwire w pełni popiera OPA jako czynnik, który zapewni szybki rozwój otwartego, ogólnoświatowego ekosystemu WiMAX" - powiedział Scott Richardson, dyrektor ds. strategii w firmie Clearwire. "Przywiązujemy wielką wagę do nowatorstwa we wszystkich aspektach technologii WiMAX, od infrastruktury sieci po urządzenia dla użytkowników końcowych. Tak jak telefony komórkowe zapewniły łączność między ludźmi, a nie miejscami, Clearwire daje klientom możliwość korzystania w podróży z prawdziwie szerokopasmowego Internetu."

"Wizją firmy Intel przy tworzeniu Open Patent Alliance jest otwarcie Internetu i branży informatycznej na branżę dostępu bezprzewodowego i technologię WiMAX" - mówi Sriram Viswanathan, wiceprezes Intel Capital i dyrektor generalny biura programu WiMAX w firmie Intel. "Udostępniając otwarty model praw do własności intelektualnej spodziewamy się, że porozumienie uczyni branżę WiMAX bardziej konkurencyjną i nowatorską, a w konsekwencji zapewni konsumentom większy wybór technologii i usług WiMAX."

"Samsung Electronics ma zaszczyt dołączyć do OPA wraz z liderami branży w dziedzinie technologii WiMAX," - Hwan Chung, wiceprezes Samsung Telecommunications America. "Wierzymy, że to wydarzenie da silny impuls do rozwoju mobilnych usług WiMAX. Elastyczny i przejrzysty schemat uczestnictwa pozwoli nam przyspieszyć wdrażanie i marketing mobilnych rozwiązań WiMAX, dzięki czemu ludzie będą mogli się cieszyć korzyściami z szybkiej, rewolucyjnej i niedrogiej transmisji danych."

"Spodziewamy się, że porozumienie patentowe uwolni innowację w dziedzinie łączności bezprzewodowej," - powiedział Barry West, prezes działu XOHM w firmie Sprint. "Otwarty program licencyjny przyspieszy upowszechnienie technologii WiMAX. Dzięki temu klienci szybciej zyskają dostęp do korzyści z mobilnych, szerokopasmowych usług WiMAX na nowych urządzeniach i w nowych miejscach, mogąc korzystać z pełnej oferty otwartego Internetu."

Informacje o firmie Alcatel-Lucent

Alcatel-Lucent (Euronext Paris and NYSE: ALU) dostarcza rozwiązania, które umożliwiają operatorom, przedsiębiorstwom i instytucjom rządowym na całym świecie oferowanie użytkownikom końcowym usług głosowych, transmisji danych i wideo. Jako lider w dziedzinie sieci stacjonarnych, mobilnych i konwergentnych sieci szerokopasmowych, technologii IP, aplikacji i usług, Alcatel-Lucent oferuje kompleksowe rozwiązania umożliwiające oferowanie atrakcyjnych usług komunikacyjnych, z których można korzystać w domu, w pracy i podróży. Alcatel-Lucent działając w ponad 130 krajach, jest dla swoich klientów lokalnym partnerem o globalnym zasięgu. Firma może pochwalić się najbardziej doświadczonym na rynku zespołem usługowym, jak również jedną z największych w branży telekomunikacyjnej organizacji odpowiedzialnych za badania, rozwój nowych technologii i innowacje. Skorygowane przychody proforma Alcatela-Lucenta wyniosły w 2007 r. 17,8 mld EUR. Firma jest zarejestrowana we Francji, a jej zarząd ma siedzibę w Paryżu. Więcej informacji o firmie Alcatel-Lucent można znaleźć na stronie: http://www.alcatel-lucent.com.

Informacje o firmie Cisco

Cisco (NASDAQ: CSCO) jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań sieciowych, które zmieniają sposób, w jaki ludzie kontaktują się ze sobą, komunikują i współpracują. Więcej informacji na temat Cisco można znaleźć na stronach http://www.cisco.pl i http://www.cisco.com. Polskie informacje prasowe firmy można znaleźć na stronie http://www.cisco.pl/prasa, natomiast centralny serwis informacyjny znajduje się pod adresem http://newsroom.cisco.com.

Informacje o Clearwire

Firma Clearwire, założona w październiku 2003 przez pioniera rozwiązań bezprzewodowych Craiga O. McCaw, jest dostawcą prostych, szybkich, przenośnych i niezawodnych bezprzewodowych połączeń internetowych. Klienci Clearwire łączą się z internetem korzystając z licencjonowanego pasma, unikając ograniczeń linii kablowych i telefonicznych. Firma, mająca swą siedzibę w Kirkland, uruchomiła pierwsze usługi w sierpniu 2004 i obecnie oferuje je w 50 rejonach w USA, a także w Europie. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.clearwire.com.

Informacje o firmie Intel

Intel, światowy lider w dziedzinie krzemowej innowacji, opracowuje technologie, produkty i inicjatywy, które stale ulepszają ludzką pracę i życie. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresami www.intel.com/pressroom/ i blogs.intel.com.

Informacje o firmie Samsung Electronics

Samsung Electronics jest światowym liderem w produkcji półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego, cyfrowych nośników informacji oraz rozwiązań integrujących technologie cyfrowe. W roku 2007 sprzedaż spółki holdingowej osiągnęła wartość 103,4 miliarda USD. Firma zatrudnia około 150 000 pracowników w ponad 134 oddziałach w 62 krajach i składa się z pięciu głównych działów: Digital Media Business, LCD Business, Semiconductor Business, Telecommunication Network Business i Digital Appliance Business. Firma Samsung Electronics, uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się marek globalnych, jest czołowym producentem telewizorów cyfrowych, układów pamięci, telefonów komórkowych oraz ciekłokrystalicznych ekranów TFT. Więcej informacji na stronie www.samsung.com.

Informacje o Sprint Nextel

Sprint Nextel oferuje szeroki zakres kompleksowych usług łączności bezprzewodowej i przewodowej, zapewniając konsumentom, przedsiębiorstwom i użytkownikom rządowym swobodę mobilności. Firma Sprint Nextel jest znana z tworzenia i wdrażania nowatorskich rozwiązań, w tym dwóch sieci bezprzewodowych obsługujących niemal 53 miliony klientów (stan na I kwartał 2008), wiodących w branży mobilnych usług transmisji danych, krajowych i międzynarodowych usług typu push-to-talk oraz globalnej infrastruktury internetowej warstwy 1. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.sprint.com.Dodatkowych informacji o firmie Alcatel-Lucent udziela:

Krystyna Dzieduszycka-Rycerska
Tel :+ 48 22 515 56 90
krystyna.dzieduszycka-rycerska@alcatel-lucent.pl
Roman Sadowski
Tel: +48 22 515 50 46
roman.sadowski@alcatel-lucent.pl

Dodatkowych informacji o firmie Cisco udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Senior Account Manager
Solski Burson-Marsteller
Ul. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
Tel. +48 501 132 395
Email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
Web: www.solskibm.pl

Dodatkowych informacji o firmie Intel udziela:

Radoslaw Walczyk
Intel PR Manager
Central and Eastern Europe
Tel.: +48 22 570 81 12
Mobile: +48 606 759 513
Email: radoslaw.walczyk@intel.com