Cisco wprowadza nowe modele rozwiązania TelePresence

Cisco wchodzi na nowe rynki osobistej komunikacji wirtualnej z nowymi punktami końcowymi do obsługi biurowych spotkań osobistych i w dużych grupach.

Warszawa, 17 czerwca 2008 r. - Firma Cisco przedstawiła nowy etap ewolucji rozwiązań do wirtualnej komunikacji, wprowadzając dwa nowe środowiska: osobisty system Cisco® TelePresence 500 przeznaczony dla indywidualnych biur i dużą salę Cisco TelePresence 3200, nadającą się doskonale do szkoleń grupowych i spotkań zespołów.

Cisco TelePresence System 500

Przełomowa technologia wspomagania pracy zespołowej Cisco TelePresence integruje zaawansowane funkcje dźwiękowe, wysokorozdzielcze wideo i elementy interaktywne z możliwościami sieciowymi, tworząc sugestywne wrażenie osobistych spotkań. Rozwiązania Cisco TelePresence mogą ułatwić firmom skracanie cykli opracowania i uruchomienia sprzedaży produktów, zwiększając przy tym efektywność działania przedsiębiorstw i wspierając ekologiczne praktyki biznesowe.

Oferta rozwiązań Cisco TelePresence została wzbogacona o Cisco TelePresence System 500 i Cisco TelePresence System 3200, które uzupełniają oferowane do tej pory punkty końcowe Cisco TelePresence System 1000 i 3000. Dzięki temu klienci zyskują możliwość prowadzenia międzyfirmowych, wielopunktowych wideokonferencji, pomagających w prosty sposób organizować wirtualne spotkania z wykorzystaniem uniwersalnej sieci.

Dzięki wprowadzeniu Cisco TelePresence System 500, możliwości korzystania z sugestywnych rozwiązań Cisco TelePresence stają się dostępne również dla osobistych biur. Mimo niewielkich rozmiarów, nowe urządzenie zachowuje wszelkie charakterystyczne dla Cisco TelePresence zalety bezpośredniej interakcji z użyciem pełnowymiarowych obrazów, pozwalając prowadzić osobiste spotkania twarzą w twarz lub dołączać do spotkań większych grup bez opuszczania osobistego miejsca pracy. Cisco TelePresence System 500 może również stanowić niedrogie, początkowe rozwiązanie dla firm średniej wielkości, pozwalające sięgnąć po korzyści z wykorzystania teleobecności w kontaktach z partnerami, klientami czy dostawcami.

Cisco TelePresence System 500 obejmuje 37-calowy wyświetlacz, kamerę, nowatorski zestaw mikrofonów, głośniki oraz specjalnie zaprojektowany system oświetlenia, tworzące kompletne rozwiązanie, które można umieścić na biurku, zamontować na ścianie lub ustawić na podstawie w prywatnym biurze - jeden z pierwszych systemów teleobecności o wysokiej rozdzielczości do osobistego użytku. Udostępniając wszelkie korzyści, jakie daje Cisco TelePresence, pozwala on użytkownikom uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach w charakterze równoprawnego uczestnika, pojawiającego się w naturalnych rozmiarach w innych salach Cisco TelePresence. Cisco TelePresence 500 można również używać jako drugiego monitora w osobistym biurze lub, dzięki integracji z Cisco Digital Media System, do cyfrowego oznakowania i strumieniowego wideo.

Cisco TelePresence System 3200

Cisco TelePresence System 3200, będący rozwinięciem cenionego, sześcioosobowego rozwiązania Cisco TelePresence System 3000, potraja pojemność sali i umożliwia dodanie do wirtualnego stołu w większych pomieszczeniach drugiego rzędu foteli. System, będący doskonałym rozwiązaniem dla central firm lub dużych biur regionalnych, umożliwia dużym zespołom wirtualne spotkania i współpracę ze zdalnymi uczestnikami w sytuacjach, gdy w jednym miejscu zgromadzona jest znaczna część zespołu, lub łatwe prowadzenie szkoleń i wykładów przez osoby znajdujące się w innej lokalizacji.

Cisco TelePresence System 3200 został skonstruowany w sposób zapewniający uczestnikom znajdującym się w obu rzędach tę samą wysoką jakość dźwięku i obrazu bez konieczności ustawiania drugiego rzędu foteli na większej wysokości. Dostępny w konfiguracjach dla 12 lub 18 uczestników, wyposażony w kamery z nowymi obiektywami, mikrofony dla osób siedzących w drugim rzędzie i nowy kodek zapewniający współdzielenie danych przy 30 klatkach obrazu na sekundę, Cisco TelePresence System 3200 zawiera wyrafinowane, nowatorskie rozwiązania, które stały się standardem dla Cisco TelePresence.

"SAP koncentruje się na dostarczaniu produktów i usług, pomagających naszym klientom przyspieszać wdrażanie nowatorskich rozwiązań dla biznesu," - powiedział Dietmar Bruder, wiceprezes SAP IT Infrastructure Services. "Jako wiodący dostawca oprogramowania dla biznesu, nieustannie analizujemy udane rozwiązania i wszystko to, co zapewnia większą skuteczność i elastyczność w reagowaniu na zmiany i złożone wymagania, by robić więcej i lepiej służyć naszym klientom. Cisco TelePresence pozwala nam działać szybciej bez rezygnowania z osobistych kontaktów, niezwykle ważnych dla osiągania porozumienia w zespołach. CTS 3200 pomaga nam szczególnie w organizowaniu szkoleń i większych spotkań, stanowiąc cenne uzupełnienie użytkowanych przez nas rozwiązań Cisco TelePresence."

Niedawne wprowadzenie międzyfirmowych usług Cisco TelePresence umożliwi firmom organizowanie osobistych spotkań z partnerami, klientami i dostawcami w równie prosty sposób, jak ma to miejsce obecnie w przypadku spotkań wewnętrznych. Ten przełom w dziedzinie komunikacji wizualnej, w połączeniu z dzisiejszym wprowadzeniem nowych punktów końcowych Cisco TelePresence, udostępni korzyści z nowatorskich rozwiązań technicznych szerszemu gronu użytkowników.

"Wideo staje się szybko najefektywniejszym sposobem komunikacji i wymiany informacji," - powiedział Charles Stucki, wiceprezes i dyrektor generalny działu systemów TelePresence w firmie Cisco. "TelePresence to o wiele więcej, niż wideo. TelePresence umożliwia uczestniczenie w spotkaniu w każdym jego sensie. Dzięki niedawnemu udostępnieniu możliwości komunikacji pomiędzy firmami i zgodności interoperacyjnej z systemami wideokonferencjnymi oraz rozszerzeniu oferty rozwiązań, radykalnie zwiększmy spektrum zastosowań i wartość rozwiązań TelePresence. Pozwoli to przyspieszyć ich upowszechnienie w firmach o różnej wielkości."

Newralgiczne znaczenie dla udostępniania nowatorskich funkcji Cisco TelePresence mają zintegrowane usługi świadczone przez certyfikowanych partnerów i firmę Cisco. Cisco oferuje nowe, usprawnione i uproszczone usługi instalacji i konfiguracji Cisco TelePresence System 500, zapewniające szybkie i ekonomiczne wdrażanie rozwiązań.

Firma Cisco usprawniła również funkcje wielopunktowe Cisco TelePresence, wprowadzając możliwość organizowania spotkań obejmujących do 48 miejsc, a także udostępniając możliwość współpracy z opartymi na standardach systemami wideokonferencyjnymi.

Ceny i dostępność

Standardowa cena Cisco TelePresence System 500 wynosi 33900 USD, zaś standardowa cena Cisco TelePresence 3200 to 340 tys. USD. Dostawy obu rozwiązań rozpoczną się w trzecim kwartale kalendarzowym bieżącego roku. Użytkownicy Cisco TelePresence System 3000 mogą zakupić zestaw rozbudowujący posiadaną instalację do modelu Cisco TelePresence System 3200 za 90 tys. USD.


Informacje o firmie Cisco

Cisco (NASDAQ: CSCO) jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań sieciowych, które zmieniają sposób, w jaki ludzie kontaktują się ze sobą, komunikują i współpracują. Więcej informacji na temat Cisco można znaleźć na stronach http://www.cisco.pl i http://www.cisco.com. Polskie informacje prasowe firmy można znaleźć na stronie http://www.cisco.pl/prasa, natomiast centralny serwis informacyjny znajduje się pod adresem http://newsroom.cisco.com.


Cisco, logo Cisco i Cisco Systems są zastrzeżonymi znakami towarowymi lub znakami towarowymi firmy Cisco Systems, Inc. i/lub firm z nią stowarzyszonych w USA i pewnych innych krajach. Wszelkie inne znaki towarowe wymienione w tym dokumencie należą odpowiednio do ich właścicieli. Słowo "partner" nie oznacza istnienia formalnych stosunków między Cisco a jakąkolwiek firmą. Ten dokument jest publiczną informacją Cisco.


Dodatkowych informacji o firmie Cisco udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Senior Account Manager
Solski Burson-Marsteller
Ul. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
Tel. +48 501 132 395
Email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
Web: www.solskibm.pl