Według badań przeprowadzonych przez Cisco telefony komórkowe staną się nowym kanałem sprzedaży

Udostępnienie klientom możliwości zakupów przez telefony komórkowe pozwala firmie Amazon prześcignąć innych sprzedawców.

Warszawa, 12 czerwca 2008 r. - Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Cisco świadczą o tym, że urządzenia mobilne stwarzają branży handlowej istotną możliwość rozwoju, udostępniając klientom nowy sposób dokonywania zakupów. Przeprowadzone już po raz trzeci doroczne badanie rynku handlu elektronicznego wykazuje, że urządzenia mobilne szybko stają się ważnym kanałem sprzedaży obok tradycyjnych sklepów, stron internetowych i katalogów. Rozwój sieci społecznościowych i zaawansowanych technologii mobilnych spowodował przewartościowanie zachowań w sieci i stwarza sprzedawcom możliwość sięgnięcia po nowe źródła przychodów przez wdrożenie strategii dla klientów mobilnych. Badanie handlu elektronicznego zostało przeprowadzone przez Cisco Internet Business Solutions Group (IBSG), dział firmy zajmujący się globalnym konsultingiem strategicznym, współpracujący z firmami z listy Global Fortune 500 i organizacjami sektora publicznego w celu ułatwienia im transformacji sposobu prowadzenia działalności.

"Rozwiązania mobilne stwarzają sprzedawcom możliwość zwiększenia obrotów i otwierają nową erę handlu w wielu kanałach," - powiedział Dick Cantwell, wiceprezes działu Retail / CPG Practice w IBSG. "Handel wielokanałowy przekształcił się w sieć sprzedaży, na którą składają się sklepy, katalogi, urządzenia mobilne i Internet. Aby wykorzystać okazję, jaką stwarzają rozwiązania mobilne, sprzedawcy muszą udostępnić klientom prawdziwie "sieciowe sklepy".

Zaawansowane możliwości zapewniają sieciowym sklepom miejsce w pierwszej dziesiątce

Badania Cisco IBSG, które objęły 45 sprzedawców z Ameryki Północnej i Europy, należących do trzech kategorii (Global 500, Web 15 i innowatorzy), uwzględniały dwa aspekty zakupów przez sieć z punktu widzenia konsumentów. Pierwszy to możliwości "fundamentalne", będące niezbędnymi cechami sklepów sieciowych. Obejmują one intuicyjny, graficzny interfejs użytkownika, możliwości wyszukiwania oraz wygodny proces dokonywania zakupu. Drugi to "nowe", bardziej zaawansowane możliwości, takie jak elementy sieci społecznościowych i wielokanałowa integracja, nadające doświadczeniom klientów nowy wymiar.

Dziesięciu najwyżej sklasyfikowanych sprzedawców nie tylko realizowało w sposób nienaganny możliwości fundamentalne, zapewniając w ten sposób wyjątkową łatwość dokonywania zakupów, ale również oferowało szereg zaawansowanych możliwości, nadających nowy wymiar sieciowym zakupom. O ile klienci zawsze wymagali od sprzedawców doskonałej realizacji podstawowych możliwości, to w ciągu minionego roku oczekiwania klientów w zakresie nowych możliwości uległy radykalnej zmianie, co umknęło uwadze niektórych sprzedawców. Pierwsza dziesiątka sklepów internetowych to według badania kolejno Amazon.com, Best Buy, Sears, Circuit City, Quelle, Otto, Macy's, FNAC, Bol.com i Argos Home Retail Group.

Możliwości związane z handlem elektronicznym wciąż rosną. Forrester Research ocenia, że wartość sprzedaży online sięgnie w tym roku 204 miliardów USD, zaś do roku 2012 sięgnie 335 miliardów USD. Handel elektroniczny stanowi w USA 6% sprzedaży detalicznej ogółem.

Zalety rozwiązań mobilnych

Dobrze realizując podstawowe funkcje handlu elektronicznego, sprzedawcy mogą zyskać zaufanie i wierność klientów, pragnących kupować, szybko, niezawodnie i bez kłopotów. Nowe technologie i możliwości, takie jak dostęp mobilny, mogą ułatwić sprzedawcom usprawnienie handlu elektronicznego i zwiększenie zadowolenia klientów. Kupujący będą wkrótce chcieli używać swych urządzeń mobilnych do wyszukiwania sklepów, zdobywania informacji o produktach, dokonywania zakupów i zarządzania swymi kontami. Spodziewając się nowych możliwości, sprzedawcy powinni dostosować swe strategie mobilne i wielokanałowe, aby zapewnić klientom dostęp do informacji o produktach w dowolnej chwili i za pośrednictwem dowolnego urządzenia. Rozwój sieci społecznościowych, multimediów internetowych i mobilnego handlu daje sprzedawcom szeroki wybór nowych sposobów dotarcia do klientów. Obserwacja poczynań nowatorskich firm w dziedzinie handlu i pokrewnych branż, takich jak usługi finansowe, ułatwi sprzedawcom dostosowanie dobrych praktyk do swoich warunków i strategii.

Ekspansja mobilnego handlu

W chwili obecnej liczba abonentów telefonii komórkowej na świecie (3,3 miliarda) jest trzykrotnie większa od liczby użytkowników Internetu (1,3 miliarda). Cisco spodziewa się, że rozwój mobilnego handlu podążać będzie podobną ścieżką, jak rozwój telefonii komórkowej. Pionierzy tej branży już znajdują sposoby wykorzystania telefonów komórkowych przy wielokanałowym świadczeniu usług. W podstawowym wariancie wykorzystują wiadomości SMS do informowania o promocjach, odpowiadania na pytania klientów i udzielania informacji o dostępności produktów. Badanie Cisco IBSG wykazało, że:

 • 42 procent sprzedawców umożliwia przeglądanie informacji o produktach za pomocą urządzeń mobilnych na przeformatowanych stronach internetowych lub stronach przygotowanych specjalnie dla urządzeń mobilnych
 • 15 procent oferuje możliwość przeprowadzania transakcji (dokonywania zakupów, sprawdzania dostępności towarów itd.)
 • 10 procent używa SMS do informowania o ofercie i odpowiadania na pytania klientów
 • 6 procent ma strony internetowe przeznaczone dla urządzeń mobilnych

Wpływ sieci społecznościowych

Wybuchowy rozwój sieci społecznościowych, takich jak MySpace czy Facebook, wirtualnych światów w rodzaju Second Life i stron multimedialnych jak YouTube zmienił zachowania klientów i ich oczekiwania w stosunku do internetowych ofert. O ile rozwój sieci społecznościowych zapoczątkowały osoby młode i sprawne technicznie, dołącza do nich coraz więcej potencjalnych klientów w wieku powyżej 35 lat. Na przykład Facebook informuje, że w okresie od maja 2006 do listopada 2007 nastąpił 286-procentowy wzrost liczby uczestników w wieku od 35 lat. Sieci społecznościowe rozwijają się w skali globalnej - liczba logowań w Europie (127 milionów) przekroczyła liczbę logowań w USA (124 milionów). Przeprowadzone przez Cisco IBSG badania sklepów internetowych wykazały, że:

 • 17 procent zapewnia możliwość łączności z pokrewnymi tematycznie społecznościami
 • 52 procent udostępnia opinie klientów o produktach
 • 50 procent ma zaawansowane narzędzia wizualizacyjne
 • 50 procent udostępnia multimedia takie jak wideo
 • 50 procent zapewnia klientom wielokanałowe wsparcie, takie jak czat

Większość innowacji, które pojawiły się w handlu elektronicznym w ciągu minionego roku, koncentrowała się na przyciąganiu klientów i interakcji. Podstawowym oczekiwaniem staje się dostępność opinii klientów i możliwości interakcji między nimi, zaś sprzedawcy stają wobec konieczności opracowania zaawansowanych funkcji wizualizacyjnych i wideo (jako uzupełnienia technologii mobilnego handlu), które pozwolą lepiej zaspokajać oczekiwania kupujących. Aby nowe możliwości mogły się stać częścią przyszłych platform, należy je uwzględniać w planach już teraz.

Najważniejsze wnioski dla handlowców

 • Tworzyć strony internetowe, które zyskają zaufanie kupujących
 • Wykorzystać sieci społecznościowe do przyciągnięcia i utrzymania klientów z różnych grup wiekowych
 • Jak najszybciej opracować własną strategię mobilną; sprzedaż "wielokanałowa" nieustannie ewoluuje
 • Pamiętać o uwzględnieniu bezpieczeństwa użytkowników w tworzonej strategii mobilnej
 • Wybrać najważniejsze dla klientów nowe możliwości i dbać o ich doskonałą realizację
 • Pamiętać, że nowatorstwo to ciągły proces, a nie okazjonalne zdarzenie


Informacje o firmie Cisco

Cisco (NASDAQ: CSCO) jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań sieciowych, które zmieniają sposób, w jaki ludzie kontaktują się ze sobą, komunikują i współpracują. Więcej informacji na temat Cisco można znaleźć na stronach http://www.cisco.pl i http://www.cisco.com. Polskie informacje prasowe firmy można znaleźć na stronie http://www.cisco.pl/prasa, natomiast centralny serwis informacyjny znajduje się pod adresem http://newsroom.cisco.com.


Cisco, logo Cisco i Cisco Systems są zastrzeżonymi znakami towarowymi lub znakami towarowymi firmy Cisco Systems, Inc. i/lub firm z nią stowarzyszonych w USA i pewnych innych krajach. Wszelkie inne znaki towarowe wymienione w tym dokumencie należą odpowiednio do ich właścicieli. Słowo "partner" nie oznacza istnienia formalnych stosunków między Cisco a jakąkolwiek firmą. Ten dokument jest publiczną informacją Cisco.


Dodatkowych informacji o firmie Cisco udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Senior Account Manager
Solski Burson-Marsteller
Ul. Krakowskie Przedmieście 47/51
00-071 Warszawa
Tel. +48 501 132 395
Email: jdunin-keplicz@solskibm.pl
Web: www.solskibm.pl