Infrastruktura 3S - Śląskich Sieci Światłowodowych oparta na rozwiązaniach firmy Cisco

Warszawa, 10 lipca 2007 roku - Cisco wspólnie ze swoim partnerem - firmą NextiraOne - zakończył wdrożenie routera GSR 12 000 i przełączników Catalyst 3750 w sieci Metro Ethernet, należącej do 3S - Śląskich Sieci Światłowodowych. Projekt wdrożeniowy o wartości 2,5 mln złotych trwał 12 miesięcy. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie przepływności i bezpieczeństwa sieci 3S.

Urządzenia Cisco stały się częścią metropolitalnej sieci transmisji danych stworzonej przez 3S na terenie aglomeracji śląskiej. Sieć, w której NextiraOne wdrożyła rozwiązania Cisco, ma długość 350 kilometrów i pokrywa obszar 1500 km2 zamieszkany przez ponad 2 miliony mieszkańców. Zastosowany router i przełączniki zwiększyły przepływność całej sieci do 2 Gb/s oraz podniosły jej bezpieczeństwo i stabilność. Operatorzy, którzy dzierżawią włókna światłowodowe od 3S będą mogli od tej pory bez przeszkód realizować innowacyjne usługi telekomunikacyjne (np. Triple Play).

"Operatorzy, którzy dzierżawią nasze włókna, stawiają coraz większe wymagania co do przepływności i ochrony danych" - mówi Wojciech Apel, Wiceprezes Zarzadu TKP SA, właściciela 3S. "Dlatego zdecydowaliśmy się na zastosowanie nowych urządzeń, które odciążą naszą sieć i dadzą jej nowe możliwości. Dzięki temu operatorzy, którzy są zainteresowani świadczeniem zaawansowanych usług telekomunikacyjnych mogą już dziś wprowadzać je na rynek korzystając z naszej infrastruktury" - dodaje.

Projektując wdrożone rozwiązanie, duży nacisk położono na bezpieczeństwo całego systemu. Wszystkie elementy routera są zdublowane a łącza redundantne. W przypadku ewentualnej awarii jednego z elementów, sieć automatycznie przełącza się na kolejny, poprawnie działający. Dodatkowo w ramach umowy gwarancyjnej sprzęt zostanie wymieniony na nowy w ciągu ośmiu godzin od awarii uniemożliwiającej poprawne funkcjonowanie routera. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas pożaru lub powodzi.

"Operatorzy telekomunikacyjni kładą coraz większy nacisk na zaawansowane usługi zarówno dla korporacji, jak małych i średnich przedsiębiorstw, których potrzeby teleinformatyczne rosną w błyskawicznym tempie. Poprawna organizacja sieci operatorskiej, a przede wszystkim bezpieczeństwo przetwarzanych w jej ramach danych i pewność realizacji usług stanowi duże wyzwanie. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy sieci operatorskich zarówno w Polsce jak i na całym świecie," - powiedzial Tomasz Olejnik, dyrektor sprzedaży w firmie Cisco, odpowiedzialny za współprace z operatorami telekomunikacyjnymi.

Sieć Metro Ethernet udostępniana przez Śląskie Sieci Światłowodowe umożliwia innym operatorom telekomunikacyjnym połączenie z ogólnoświatowymi zasobami sieci Internet. Metro Ethernet pozwala także telewizjom kablowym na transmisję w standardzie HD z wykorzystaniem technologii IPTV. Z kolei lokalni dostawcy internetu zyskują możliwość świadczenia usług wyższej jakości w bardziej atrakcyjnej dla swoich klientów cenie. Już teraz z należącej do 3S sieci Metro Ethernet korzysta 50 lokalnych operatorów Internetu (ISP) a kolejne przyłącza są w trakcie realizacji.

Wdrozone rozwiazanie obejmuje:

  • Router Cisco GSR 12000
  • Przelaczniki Catalyst 3750 zainstalowane w sieci Metro Ethernet

Informacje o firmie 3S

3S jest operatorem telekomunikacyjnym działającym na terenie Śląska i Zagłębia. Operator buduje i udostępnia infrastrukturę światłowodową innym operatorom, dużym przedsiębiorstwom oraz instytucjom. 3S dysponuje siecią linii światłowodowych o długości 350 kilometrów. Infrastruktura Śląskich Sieci Światłowodowych pokrywa obszar 1500 km 2 zamieszkany przez ponad 2 miliony mieszkańców aglomeracji śląskiej. Sieć obejmuje swym zasięgeim 22 miasta regionu..

Wiecej informacji o firmie mozna znaleźć pod adresem: www.3s.pl

Informacje o firmie Cisco

Cisco jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz providerów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności.

Wiecej informacji o firmie mozna znalezc pod adresem: www.cisco.pl

Informacje o firmie NextiraOne

NextiraOne to wiodacy europejski dostawca zintegrowanych, korporacyjnych rozwiazań i uslug sieciowych, które umożliwiaja efektywna i niezawodna komunikacje biznesową www.nextiraone.pl

Dodatkowych informacji o 3S udziela:

Wojciech Apel
Wiceprezes Zarzadu TKP SA/ właściciela 3S
Tel. 601 42 50 19
wojtek@3s.pl

Dodatkowych informacji o firmie Cisco udziela:

Joanna Dunin-Keplicz
Dział Nowych Technologii
Sigma International
Tel. : /22/ 628 05 93 wew. 244
Tel. Kom. : /+48/ 501 132 395
joanna.dunin-keplicz@sigma.com.pl

Dodatkowych informacji o firmie NextiraOne udziela:

Aneta Czyzyk-Piatkowska
NextiraOne Polska
Tel. : (22) 553-50-05
aneta.czyzyk-piatkowska@nextiraone.pl