Bogata oferta certyfikatów, programów szkoleniowych i projektów lokalizacyjnych zaspokaja globalny popyt na utalentowanych specjalistów ds. sieci komputerowych

Warszawa, 29 czerwca 2007 roku - Firma Cisco® Systems poinformowała o wprowadzeniu do programu Career Certification nowego certyfikatu na poziomie podstawowym CCENTT (Certyfikowany technik sieci komputerowych Cisco na poziomie podstawowym - Cisco Certified Entry Network Technician) oraz o istotnych zmianach w programie popularnego kursu CCNA®.

Coraz większy wpływ rozwiązań teleinformatycznych na wzrost gospodarczy, współpracę i komunikację międzyludzką, sprawia, że rozwijanie umiejętności w zakresie budowy i zarządzania sieciami komputerowych jest coraz istotniejsze. Instytut IDC przewiduje, że do roku 2012 aż 40% popytu na umiejętności techniczne związane z sieciami komputerowymi pozostanie niezaspokojone. W odpowiedzi na te potrzeby Cisco inwestuje znaczne kwoty w rozwój programów edukacyjnych i certyfikatów. Nadrzędnym celem firmy Cisco jest zwiększenie liczby osób, które będą mogły odnieść sukces zawodowy w dziedzinie sieci komputerowych.

Certyfikat na poziomie podstawowym CCENT oferuje nowe możliwości dla osób rozpoczynających karierę technika sieci komputerowych. Jako opcjonalna ścieżka edukacyjna programu CCNA, certyfikat CCENT potwierdza umiejętności niezbędne do instalacji i weryfikacji prostych sieci komputerowych. Jest to warunek konieczny w przypadku większości niższych stanowisk związanych z utrzymaniem sieci komputerowych. Jednocześnie podstawowe programy kursów CCNA oferowane przez Cisco zostały uaktualnione i uzupełnione o szerszy zakres zagadnień związanych z sieciami komputerowymi. Położono również większy nacisk na umiejętności związane z wydajnością pracy, która wyróżnia kandydatów z certyfikatami Cisco na rynku pracy w branży informatycznej. Programy kursów CCNA są dostępne w języku angielskim od 26 czerwca 2007 roku. Natomiast egzaminy w tym języku zostaną udostępnione 1 sierpnia bieżącego roku. Kolejne wersje językowe pojawią się po zakończen u projektów lokalizacyjnych.

"Głównym celem Cisco jest zmiana sposobu, w jaki ludzie na całym świecie komunikują się ze sobą. Dbając o dobro użytkowników, udostępniamy naszym klientom dostęp do nowych sposobów i trybów pracy na rynku globalnym" - powiedział Wim Elfrink, dyrektor ds. globalizacji i wiceprezes ds. ochrony praw klienta w Cisco. " Rozwój i promocja wiedzy technicznej na całym świecie jest dla nas szczególnie ważna. Wprowadzenie certyfikatu CCENT i plany dotyczące lokalizacji podstawowych programów kursów potwierdzają nasze zaangażowanie w odpowiednie przygotowanie kadr technicznych z różnych krajów na całym świecie" - dodał Wim Elfrink.

Certyfikat CCENT potwierdza umiejętności konfigurowania małych sieci wyposażonych w routery i przełączniki, w tym rozwiązywania zagadnień związanych z adresowaniem IP, podstawową ochroną sieci oraz zastosowaniami transmisji bezprzewodowych. Certyfikat CCENT jest również podstawą do uzyskania bardziej zaawansowanych certyfikatów.

Certyfikat na poziomie CCNA potwierdza wiedzę i umiejętności niezbędne do instalacji, obsługi i rozwiązywania problemów występujących w małych i średnich sieciach komputerowych wyposażonych w routery i przełączniki, włącznie z umiejętnościami wdrażania i rozwiązywania problemów z protokołami zarządzającymi adresowaniem i uwierzytelnianiem, jak również nawiązywania połączeń z operatorami za pośrednictwem sieci WAN i rozwiązywania problemów z tym związanych.

Ścieżka kształcenia CCENT obejmuje:

  • Wymagany egzamin: ICND1 640-822
  • Zalecany kurs: Łączenie urządzeń w sieci komputerowe Cisco, część 1

Ścieżka kształcenia CCNA obejmuje:

Wymagane egzaminy:

  • ICND1 640-822 i ICND2 640-816
  • lub egzamin łączony CCNA 640-802

Zalecane kursy:

  • Łączenie urządzeń w sieci komputerowe Cisco, część 1
  • Łączenie urządzeń w sieci komputerowe Cisco, część 2

Na stronie Cisco.com jest dostępny serwis CCNA Prep Center (www.cisco.com/go/prepcenter) zawierający materiały pomocne w przygotowaniu się do egzaminów CCENT i CCNA. CCNA Prep Center udostępnia kandydatom ubiegającym się o certyfikaty wiele zasobów, takich jak pytania praktyczne, zadania laboratoryjne, gry, symulacje, wskazówki, porady ekspertów, przykłady skutecznych rozwiązań oraz fora dyskusyjne.

"Istnieje wiele możliwości kariery w dziedzinie sieci komputerowych, związanych z szerokim zakresem umiejętności: od aplikacji i projektowania systemów do rozwiązywania problemów z globalnymi sieciami komunikacyjnymi wykorzystywanymi przez firmy, agencje rządowe i osoby prywatne" - powiedziała Jeanne Dunn, dyrektor działu Learning@Cisco. "Sieci komputerowe oferują wiele możliwości rozwoju zawodowego, umożliwiając poznawanie świata, firm i sposobów na udoskonalanie komunikacji międzyludzkiej. Program szkoleń i certyfikatów Cisco daje projektantom i inżynierom sieci komputerowych solidne podstawy, które w przyszłości pomogą zmienić sposób, w jaki ludzie współpracują i komunikują się między sobą" .

"Obecnie sieci komputerowe są podstawą funkcjonowania prawie wszystkich branż, począwszy od turystyki, przez projektowanie mody, na rozrywce kończąc - ich znaczenie na pewno nie zmaleje w przyszłości" - powiedział Christopher Cugno, inżynier sieci w firmie DreamWorks Animation SKG. "Certyfikat Cisco umożliwił mi rozpoczęcie kariery, a teraz mam okazję pracować w jednym z najbardziej cenionych studiów filmowych na świecie".

Więcej informacji na temat certyfikatów Cisco można znaleźć pod adresem: http://www.cisco.com/go/getcertified

Kurs przygotowania zawodowego CCNA prowadzony przez Cisco Networking Academy® składa się obecnie z dwóch ścieżek kształcenia, CCNA Discovery i CCNA Exploration, zaspokajających potrzeby różnych grup kursantów, w zależności od ich wykształcenia i dalszych celów.

Szkolenia i dostępność

Autoryzowane szkolenia Cisco są także dostępne w globalnej sieć partnerów Cisco Learning Solutions Partners i na platformie Partner E-Learning Connection. Szczegółowe informacje na temat wymagań dotyczących szkoleń i egzaminów na stopień Specjalisty oraz innych certyfikatów można znaleźć pod adresem:

http://www.cisco.com/go/certifications.

Oferta Cisco Press, jednego z największych wydawnictw oferujących materiały do samodzielnego przygotowania się do kursów CCNA, zawiera bogaty wybór materiałów włącznie z podręcznikiem przygotowującym do egzaminów CCNA ICND1 (1587201828) i CCNA ICND2 (158720181X), jak również zestawem kart ułatwiających zapamiętywanie i pakietem ćwiczeń praktycznych (1587201909). Wszystkie materiały będą dostępne w sprzedaży pod adresem: http://www.ciscopress.com/ccna

Informacje o certyfikatach zawodowych Cisco

Cieszące się sporym uznaniem certyfikaty zawodowe Cisco oferują istotne i wymierne korzyści pracownikom zajmującym się sieciami komputerowymi, ich kierownikom i organizacjom, które ich zatrudniają. Akademia Cisco oferuje trzy poziomy certyfikatów ogólnych: Associate (Licencjat), Professional (Profesjonalista) oraz Expert (Ekspert) w różnych dziedzinach, takich jak routing i przełączanie, bezpieczeństwo sieci i sieci operatorskie. Dostępny jest również szeroki zakres certyfikatów na stopień Specjalisty Cisco, które potwierdzają wiedzę związaną z określonymi technologiami, rozwiązaniami lub stanowiskami. Więcej informacji na temat zawodowych certyfikatów Cisco można uzyskać pod adresem:

http://www.cisco.com/en/US/learning.

Informacje o firmie Cisco:

Cisco jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz providerów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności.

Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.cisco.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Dział Nowych Technologii
Sigma International
Tel. : /22/ 628 05 93 wew. 244
Tel. Kom. : /+48/ 501 132 395
joanna.dunin-keplicz@sigma.com.pl
www.sigma.com.pl