Już ponad 85 operatorów używa ruterów CRS-1 do świadczenia usług konwergentnych, w tym IPTV i TelePresence

Warszawa, 14 czerwca 2007 roku - Firma Cisco® poinformowała, że od sierpnia 2004 r. sprzedała już przeszło 85 operatorom 900 sztuk ruterów Carrier Routing System (CRS-1), które są głównymi elementami jej architektury Internet Protocol Next-Generation Network (IP NGN). Rutery CRS-1 umożliwiają operatorom ekonomiczne świadczenie zaawansowanych usług z wymaganą wydajnością i niezawodnością oraz obsługę stale rosnącego ruchu IP.

Szybki wzrost sprzedaży ruterów CRS-1 miał miejsce w warunkach znacznego zwiększania się ruchu IP w sieciach na całym świecie (w związku z upowszechnianiem się transmisji wideo i innych zaawansowanych usług) i był przez to zjawisko w pewnym stopniu stymulowany. Dane opracowane przez Cisco i analityków branży wskazują, że w 2006 r. sama transmisja wideo przez Internet generowała ruch IP sześciokrotnie większy od całego ruchu IP w szkielecie Internetu w Stanach Zjednoczonych w 2000 r. Przewiduje się, że do 2011 r. globalny ruch IP przekroczy 26 eksabajtów miesięcznie (eksabajt to jednostka ilości informacji lub pojemności pamięci komputera równa jednemu trylionowi bajtów).

Wśród największych globalnych operatorów, którzy wykorzystują rutery Cisco CRS-1 jako podstawę przechodzenia na ruch IP, są m.in. firmy BT i Sprint.

"Konsolidacja w ramach jednej infrastruktury IP zróżnicowanych sieci BT wykorzystywanych do świadczenia określonych usług - w połączeniu ze wzrostem ruchu w Internecie generowanym przez takie zaawansowane usługi jak IPTV, a także przez coraz większą popularność współpracy za pośrednictwem Internetu - powoduje, że posiadanie niezawodnego, skalowalnego rdzenia IP/MPLS nabiera niezwykle istotnego znaczenia" - powiedział Matt Bross, dyrektor ds. technicznych w grupie BT. "Nasza aktywna strategia usług 21CN, stymulowana przez rosnące potrzeby klientów indywidualnych, firm i przemysłu, przyspieszy wzrost ruchu sieciowego. Chcieliśmy wdrożyć rdzeniowy system rutingu, który zaspokoiłby te potrzeby zarówno obecnie, jak i w przyszłości".

"Wdrażanie ruterów Cisco CRS-1 ma na celu świadczenie szybko rozwijających się usług MPLS, z czym wiąże się nasza akcja zmierzająca do przechodzenia klientów ze starszych technologii, nieopartych na IP, na nasze platformy SprintLink IP i Global MPLS" - powiedział Iyad Tarazi, wiceprezes ds. rozwoju sieci w firmie Sprint. "Oprócz inwestowania w rozwiązania przewodowe przewidujemy konieczność dużych inwestycji w rdzeń IP w związku z wykładniczym wzrostem ilości danych przesyłanych bezprzewodowo, związanego z usługami 3G i Wi-Max. Ruter CRS-1 dobrze się do tego nadaje i umożliwi nam zaspokajanie potrzeb klientów przez długi czas".

Wśród publicznie wymienianych operatorów, którzy wykorzystują rutery CRS-1, znajdują się także: Cable & Wireless, Comcast, China Telecom (ChinaNet), China Education and Research Network (CERNET), Deutsche Telecom, Korea Telecom, FREE, sieć badawcza SuperSINET należąca do National Institute of Informatics w Japonii, Neuf Cegetel, National LambdaRail, MTS Allstream, MTN, Pittsburgh Supercomputing Center (PSC), SaskTel, Savvis, Softbank, Yahoo BB, Swisscom, Shanghai Telecom, Strato Medien, Teliasonera, Terremark, Telstra i VTR.

Cisco CRS-1 to najwydajniejszy w branży ruter klasy operatorskiej, opracowany z myślą o zapewnieniu nieprzerwanego funkcjonowania systemu oraz niespotykanej dotychczas elastyczności i skalowalności. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Cisco IOS XR i jest przeznaczone do pracy ciągłej. Ponadto umożliwia skalowanie przepustowości systemu aż do 92 terabitów na sekundę (Tb/s). Nowatorska architektura systemu stanowi połączenie procesora Cisco Silicon Packet Processor, pierwszego programowalnego układu scalonego ASIC o przepustowości 40 Gb/s, oraz mechanizmu separacji usług Cisco Service Separation Architecture. W ten sposób urządzenie zapewnia bezprecedensową elastyczność i szybkość wdrażania usług. Ruter CRS-1 otwiera nowy etap w dziedzinie usług telekomunikacyjnych IP klasy operatorskiej - stanowi podstawę nowoczesnej architektury IP NGN, a przy tym zapewnia ochronę inwestycji na dziesiątki lat.

Najważniejsze wydarzenia w historii Cisco CRS-1:

  • Wrzesień 2006 r. - ruter CRS-1 z czterema gniazdami dołącza do platformy 1,2 Tb/s z 16 gniazdami i platformy 640 Gb/s z 8 gniazdami. Wszystkie te urządzenia mają kompatybilne gniazda, co zapewnia nieprzerwaną ochronę inwestycji.
  • Luty 2006 r. - Ruter CRS-1 świadczący usługę OC-768c (40 Gb/s) zostaje wdrożony w sieci produkcyjnej (Yahoo BB, Japonia).
  • Styczeń 2006 r. - Shanghai Telecom jako pierwszy operator wykorzystuje ruter CRS-1 z możliwością połączenia wielu obudów w jeden system logiczny (multichassis).
  • Grudzień 2005 r. - CRS-1 zapewnia najlepszą w branży integrację optyczną transmisji IP w technologii DWDM (IPoDWDM).
  • Lipiec 2005 r. - CRS-1 ustanawia rekord Guinnessa jako najwydajniejszy na świecie ruter internetowy.
  • Grudzień 2004 r. - Cisco wprowadza na rynek ruter CRS-1 z 8 gniazdami.
  • Maj 2004 r. - Cisco wprowadza na rynek ruter CRS-1 z 16 gniazdami.

"Rutery CRS-1 są wdrażane coraz powszechniej, ponieważ operatorzy przyspieszają przechodzenie na sieci IP NGN, które umożliwiają świadczenie zaawansowanych usług transmisji głosu, wideo i danych" - powiedział Tony Bates, wiceprezes i dyrektor działu technologii klasy operatorskiej w firmie Cisco. "Bardzo się cieszymy, że ruter CRS-1 tak szybko zdobywa rynek, a jeszcze większą satysfakcję daje nam fakt, że pokazuje on ogromny wpływ sieci na nasze życie, pracę, zabawę i naukę".

Więcej informacji o produkcie Cisco Carrier Routing System (CRS-1) można znaleźć w serwisie internetowym firmy Cisco pod adresem http://www.cisco.com/go/crs.

Informacje o firmie Cisco:

Cisco jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz providerów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności.

Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.cisco.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Dział Nowych Technologii
Sigma International
Tel. : /22/ 628 05 93 wew. 244
Tel. Kom. : /+48/ 501 132 395
joanna.dunin-keplicz@sigma.com.pl
www.sigma.com.pl