Lotnicze Pogotowie Ratunkowe korzysta z systemu bezpieczeństwa i kontroli dostępu do sieci zbudowanego w oparciu o rozwiązania Cisco

WARSZAWA, 31 maja 2007 - Firma TRECOM Sp. z o.o. ukończyła wdrożenie zintegrowanego systemu bezpieczeństwa opartego na rozwiązaniach Cisco w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Projekt obejmował opracowanie projektu i wdrożenie rozwiązań umożliwiających kontrolę dostępu do zasobów teleinformatycznych Pogotowia oraz budowę sieci lokalnej. Kontrakt obejmował również szkolenie pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

We wdrożonym w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym systemie zastosowano rozwiązanie Network Admission Control, oferowane przez firmę Cisco. Jego rolą jest kontrola dostępu do sieci na poziomie użytkownika oraz weryfikacja polityki bezpieczeństwa na komputerze, z którego próbuje się do sieci połączyć. Oprogramowanie sprawdza aktualność oprogramowania antywirusowego, stan aktualizacji systemu, weryfikuje nazwę użytkownika. Na tej podstawie decyduje o tym, czy użytkownik dostanie zezwolenie na dostęp do zasobów sieciowych firmy. System dynamicznie alokuje użytkownika w odpowiednim VLAN-ie umożliwiając mu pełny lub ograniczony w polityce bezpieczeństwa dostęp. Może również skierować użytkownika do VLAN dla gości lub VLAN kwarantanny, gdzie użytkownik będzie mógł uaktualnić system zgodnie z polityką dostępu.

"Projekt realizowany dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego był dla nas prestiżowym wyzwaniem. Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych w instytucjach zaufania publicznego wiąże się nie tylko z zachowaniem ciągłości procesów biznesowych, ale przede wszystkim
z bezpieczeństwem pacjentów."- powiedział Grzegorz Wróbel, dyrektor ds. rozwoju biznesu
w firmie Cisco. "Nasze najnowocześniejsze rozwiązania w połączeniu z doświadczeniem partnera dokonującego wdrożenia, sprawiają że pracownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą skupić się na swoich działaniach."- dodał Grzegorz Wróbel.

Problem bezpiecznego styku z Internetem w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym rozwiązano poprzez zastosowanie dwóch urządzeń ASA5520 z modułami IPS, pracujących w trybie Failover dla zapewnienia pełnej redundancji. Sieć lokalną zbudowano w oparciu o przełączniki Cisco Catalyst serii 2960 oraz 3750 jak również Access Pointy bezprzewodowe Cisco Aironet 1242,
a system Network Admission Control oparto na urządzeniach typu NAC Appliance 1113.

"Wdrożenie zintegrowanego systemu bezpieczeństwa Cisco oraz rozwiązań Server&Storage pozwoliło naszemu przedsiębiorstwu uzyskać unikalny na skalę kraju poziom dostępności
i bezpieczeństwa systemu. Sprawne i profesjonalne wdrożenie firmy TRECOM Sp. z o.o. pozwoliło naszej firmie uczynić duży krok naprzód bez przestojów systemów produkcyjnych." - powiedział Maciej Paczesny, Główny Informatyk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Całościowe rozwiązanie oparte na technologii Cisco funkcjonuje w Lotniczym Pogotowiu od maja 2007 roku.

Informacje o Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym:

SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest jedynym przedstawicielem lotnictwa sanitarnego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, posiadającym 16 baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Śmigłowce i samoloty SP ZOZ LPR są głównie używane dla szybkiego transferu poważnie chorych oraz rannych pacjentów wymagających natychmiastowej, specjalistycznej opieki medycznej. Wykorzystywane są również do transportu organów i zespołów transplantologów, transportu specjalistów, krwi oraz wyrobów medycznych. Centrala jednostki mieści się w Warszawie, przy ulicy Księżycowej 5.
Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 022 568 19 30 i na stronie internetowej www.lpr.com.pl.

Informacje o firmie Cisco

Cisco jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz providerów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności.

Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.cisco.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Dział Nowych Technologii
Sigma International
Tel. : /22/ 628 05 93 wew. 244
Tel. Kom. : /+48/ 501 132 395
Joanna.dunin-keplicz@sigma.com.pl