Nowa platforma zapewnia dodatkowe korzyści dla deweloperów i klientów

Warszawa, 27 marca 2007 roku - Firmy Cisco Systems i IBM ogłosiły plany wprowadzenia nowej platformy pozwalającej na opracowywanie rozwiązań z zakresu komunikacji zintegrowanej. Platforma powstanie w oparciu o technologie otwarte, takie jak Eclipse i OSGi, a jej celem będzie przyspieszenie opracowywania aplikacji poprzez umożliwienie twórcom łatwego włączenia bogatych funkcji wspierających komunikację i współpracę do pisanych przez nich aplikacji. Firmy ogłosiły również plany wprowadzenia specjalnych systemów dla klientów obejmujących wspólne rozwiązania realizowane w oparciu o nową platformę kliencką oraz zestaw wtyczek łączących zalety systemów obu firm.

Podstawą zintegrowanej platformy klienckiej obsługującej funkcje komunikacji i współpracy (tzw. UC2, Unified Communications and Collaboration) będzie otwarty zestaw interfejsów API oferowanych przez firmę IBM (jako podzestaw funkcji dostępnych w rozwiązaniu Lotus Sametime) oraz interfejsów komunikacyjnych oferowanych przez Cisco. Interfejsy te pozwolą na uzyskanie dostępu do funkcji komunikacyjnych, m.in. do usług głosowych i wideo. Funkcje wsparcia współpracy dostępne w oprogramowaniu Lotus Sametime wykorzystują rozwiązanie IBM Lotus Expeditor, zawierające otwarte technologie dostarczone przez firmy OSGi i Eclipse. Pozwala to deweloperom i użytkownikom końcowym tworzyć zupełnie nowe klasy aplikacji zarówno na komputery PC, jak i na urządzenia przenośne.

Firmy Cisco i IBM zbudują, w oparciu o platformę kliencką UC2, własne aplikacje umożliwiające zaawansowaną komunikację. Oprogramowanie Lotus Sametime 7.5 oparte jest na tej platformie, a IBM zamierza korzystać z platformy także w przyszłych wersjach oprogramowania. Podobnie Cisco zamierza opracowywać przyszłe wersje klienta Cisco Unified Personal Communicator w oparciu o platformę kliencką UC2

Obie firmy zamierzają też wspólnie promować korzyści wynikające ze stosowania nowych technologii oraz promować zainteresowanie rozwiązaniami UC2 wśród swoich klientów i partnerów. Planowane działania obejmą szkolenia i programy certyfikacyjne ułatwiające deweloperom, dostawcom usług internetowych oraz dostawcom komunikacji zintegrowanej wykorzystanie nowych technologii.

Znacząca liczba klientów, deweloperów, dystrybutorów i dostawców usług komunikacyjnych już wyraziła swoje zainteresowanie rozwiązaniem UC2 Client Platform. Są wśród nich firmy Berbee, Citrix Systems, Coca-Cola Enterprises, Nokia, Optimus, Presidio Networked Solutions, PSC Group, Radvision i Research in Motion. Komentarze tych firm można znaleźć pod adresem: Acrobat PDF File newsroom.cisco.com/dlls/2007/eKits/quotesheet_030707.pdf (PDF - 12KB) oraz Unified Communications

"Zależy nam, aby infrastruktura Coca-Cola Enterprises umożliwiała naszym pracownikom komfort i maksymalizację wydajności podejmowanych działań" - stwierdził Ray Repic, prezes ds. rozwiązań informatycznych w firmie Coca-Cola Enterprises. "Możliwość zaoferowania naszym pracownikom pojedynczego pakietu aplikacji, z których korzystają codziennie, obejmującego takie narzędzia jak Cisco CallManager i Unity, Lotus Sametime i Notes, to dla nas kwestia wręcz strategiczna. Wspólna platforma ogłoszona przez Cisco i IBM pozwoli nam na pełniejszą integrację głównych aplikacji i na tworzenie dodatkowych współpracujących z nimi poprzez otwarte interfejsy API. Gratulujemy IBM i Cisco pomysłu wspólnego rozwiązania pozwalającego na połączenie kluczowych funkcji i czekamy na faktyczne wprowadzenie ich rozwiązania w życie." - dodał Ray Repic.

Otwarte podejście do opracowywania nowych aplikacji to wielka szansa dla twórców programów, dostawców usług internetowych i dostawców usług z zakresu komunikacji zintegrowanej. Deweloperzy i dostawcy usług internetowych mają dostęp do ponad 2,3 miliona członków wspólnoty deweloperskiej Eclipse i OSGi. Mogą oni wykorzystać te kontakty podczas prac nad aplikacjami dla nowej platformy. Otwarty charakter interfejsów API oznacza, że deweloperzy mogą tworzyć swoje rozwiązania bez obaw, iż same interfejsy będą ulegać zmianom bez wcześniejszej informacji ze strony dostawcy. Ponadto potrzeba odtworzenia podstawowych funkcji UC2 przez dostawców usług z zakresu komunikacji zintegrowanej i dostawców usług internetowych jest znacznie mniejsza, dzięki temu krótszy jest czas opracowania rozwiązania, a jego koszt niższy.

Aby upewnić się, że platforma UC2 Client Platform będzie dostępna i zostanie szybko zaakceptowana przez branżę, IBM planuje zaoferowanie deweloperom platformy bez dodatkowych opłat, po minimalnych kosztach związanych ze wsparciem i redystrybucją.

W planach jest także wprowadzenie programu certyfikacyjnego dla organizacji nabywających licencję na rozwiązanie UC2 Client Platform. Zagwarantuje on spójność pomiędzy różnymi wdrożeniami produktów i zapewni kompatybilność z platformą.

Zgodnie z obecnymi planami, platforma UC2 Client Platform będzie dostępna w drugiej połowie 2007 roku, natomiast w wersji testowej dla deweloperów i partnerów - w drugim kwartale bieżącego roku.

Rozszerzona współpraca IBM i Cisco przynosi klientom nową wartość

Firmy Cisco i IBM ogłosiły dzisiaj także, że planują połączyć rozwiązania z zakresu komunikacji zintegrowanej w ramach poszerzonej współpracy strategicznej. Współpraca miałaby obejmować: wspólną ofertę opartą na platformie UC2 Client Platform, produkty z zakresu komunikacji pochodzące od obu firm oraz rozbudowane działania rynkowe obejmujące m.in. sprzedaż produktu Lotus Sametime przez Cisco i sprzedaż produktów Cisco Unified Communications Manager, Cisco Unity i Cisco Unified MeetingPlace przez IBM.

Ponadto, usługi Integrated Communications Services, dostarczane przez IBM Global Technology Services, będą oferować funkcje oceny, projektowania i wdrożenia dla całego portfolio produktów Cisco Unified Communications i Lotus. Pozwoli to klientom na skrócenie czasu wdrożenia, zaoferuje wyższą stopę zwrotu z inwestycji i zwiększy liczbę udanych wdrożeń.

Wspólna oferta umożliwi bardziej efektywną komunikację biznesową, zwiększenie efektywności działań klientów, a partnerom da nowe możliwości sprzedaży. Będzie ona obejmować:

  • Integrację funkcji Click-to-Call i poczty głosowej (planowana na pierwszą połowę 2007 roku) - Użytkownicy Lotus Sametime będą mogli wysyłać wiadomości do telefonów Cisco Unified IP Phones oraz odbierać przesyłane z nich wiadomości, będą też mogli przeglądać i odtwarzać wiadomości głosowe z narzędzia Cisco Unity oraz bezpośrednio połączyć się z innym użytkownikiem używając klienta Lotus Sametime 7.5.1 z wykorzystaniem funkcji "click-to-call".
  • Wspólną ofertę klientów (planowana dostępność w drugiej połowie 2007 roku) - Obok wspomnianej wyżej funkcjonalności, planowane jest połączenie funkcji oferowanych przez rozwiązanie Lotus Sametime z zestawem funkcji oferowanych przez Cisco w celu zamieszczenia informacji o obecności użytkowników w systemie, oprogramowania telefonicznego, kontroli telefonu fizycznego, historii połączeń, konferencji i telefonii wideo.
  • Integrację produktów Cisco Unified MeetingPlace i Lotus Sametime oraz Lotus Notes (planowana dostępność w drugiej połowie 2007 roku) - Integracja funkcji konferencji WWW dostępnych w oprogramowaniu Lotus Sametime z funkcjami kontroli telekonferencji i wideokonferencji oferowanymi przez Cisco Unified MeetingPlace oraz funkcji szybkiego uruchamiania konferencji, dostępnymi w programach Lotus Sametime i Lotus Notes.

Więcej informacji o firmie IBM można znaleźć pod adresem: www.ibm.com

Więcej informacji o firmie Cisco można znaleźć pod adresem: http://newsroom.cisco.com.

Informacje o firmie Cisco

Cisco jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz provider'ów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisj i głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności.

Dodatkowych informacji udzielaj:

Joanna Dunin-Kęplicz
Dział Nowych Technologii
Sigma International
Tel. : /22/ 628 05 93 wew. 244
Tel. Kom. : /+48/ 501 132 395
joanna.dunin-keplicz@sigma.com.pl