Telekomunikacja Polska wdrożyła system przesyłania sygnału telewizyjnego oraz wideo na żądanie pod kątem usługi videostrada tp w oparciu o technologie Cisco.

Warszawa, 27 lutego 2007 roku - Telekomunikacja Polska oraz Cisco Polska poinformowały o zakończeniu wdrożenia systemu przesyłania sygnału telewizyjnego na żywo oraz wideo na żądanie budowanego pod kątem nowej usługi videostrada tp. Niezbędna infrastruktura komunikacyjna została w całości zbudowana w oparciu o rozwiązania firmy Cisco.

Videostrada tp to jedna z najbardziej innowacyjnych usług, które Telekomunikacja Polska oferuje swoim klientom. Wykorzystuje ona nowy format kodowania transmisji telewizyjnej, MPEG4, który zapewnia odbiór programów TV w najwyższej jakości. TP jest pierwszą firmą telekomunikacyjną w Europie Środkowej, która wykorzystuje format MPEG4 do tego celu.

"Budowa optymalnej infrastruktury sieci była dla nas kluczowym elementem sukcesu dla wprowadzenia usług typu triple play, w szczególności zaś transmisji sygnału wideo" powiedział, Konrad Kobylecki, Członek Zarządu, Telekomunikacja Polska S.A.. "Wybór urządzeń Cisco serii 7600 związany był między innymi z doświadczeniami tej firmy w zakresie budowy sieci klasy operatorskiej wykorzystujących technologie QoS i IP Multicast"

Wideo na żądanie, to dodatkowa korzyść dla wszystkich użytkowników telewizji tp. Obecnie usługa jest oferowana w sześciu największych miastach kraju - w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W momencie otwarcia wirtualnej wypożyczalni filmów klienci Telekomunikacji Polskiej otrzymali do wyboru ponad 100 tytułów filmów. W najbliższym czasie oferta zostanie rozbudowana do 500 pozycji.

"Uruchomienie przez Telekomunikację Polską nowatorskich usług telewizyjnych zasadniczo zmienia krajobraz polskiego rynku medialnego. TP zaczyna konkurować z operatorami telewizji kablowych na ich własnym polu" - powiedział Adam Wojtkowski, Dyrektor ds. współpracy z TP w Cisco Polska. "Dla nas jest to przełomowy moment we współpracy z TP i ważny krok na drodze promowania rozwiązań sieci IP NGN. Zastosowanie technologii Ethernet do realizacji rosnącego zapotrzebowania na usługi typu triple play pozwoli na łatwe i szybkie wdrażanie kolejnych nowych usług przy równoczesnym ograniczaniu kosztów."

Informacje o firmie CiscoM

Cisco jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz providerów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności.
Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.cisco.pl

Cisco, Cisco Systems i logo Cisco Systems są znakami handlowymi należącymi do Cisco Systems, Inc lub jego filii, zastrzeżonymi w USA i niektórych innych państwach. Pozostałe nazwy marek i produktów wymienione powyżej mogą być znakami handlowymi lub zarejestrowanymi znakami handlowymi innych firm.

Informacja o Telekomunikacji Polskiej

Telekomunikacja Polska jest jednym z największych polskich przedsiębiorstw i największą firmą telekomunikacyjną w Europie Środkowej. Z oferowanych przez TP usług telefonii stacjonarnej korzysta 10,1 mln klientów, a z szerokopasmowego dostępu do Internetu ponad 1,7 mln użytkowników. Ponad 12,5 mln osób to klienci sieci telefonii mobilnej Orange, oferowanej przez PTK Centertel, spółkę należącą do Grupy TP. Jako jedyna w Polsce Grupa TP ma ofertę telekomunikacyjną dostępną w całym kraju. Działa na rynku telefonii stacjonarnej, transmisji danych, telefonii komórkowej, VoIP oraz Internetu. Oferuje również telewizję i video na życzenie przez łącze telefoniczne. Więcej informacji o Telekomunikacji Polskiej znaleźć można na: www.tp.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Dział Nowych Technologii
Sigma International
Tel. : /22/ 628 05 93 wew. 244
Tel. Kom. : /+48/ 501 132 395
Joanna.dunin-keplicz@sigma.com.pl