Nowatorskie rozwiązanie łączy elementy interaktywne, przekaz wideo i audio w celu umożliwienia ludziom komunikacji i rewolucyjnego przekształcenia firm

Warszawa, 8 listopada 2006 roku - Firma Cisco ogłosiła wprowadzenie rozwiązania Cisco TelePresence Meeting, rewolucyjnej nowej kategorii produktów pozwalających na usprawnienie komunikacji i efektywności współpracy. Nowe rozwiązanie wykorzystuje protokół sieciowy IP (Internet Protocol), umożliwiając kontakt tak skuteczny jak podczas bezpośredniej rozmowy.

Rozwiązanie Cisco TelePresence Meeting łączy dostępność, inteligentne mechanizmy i niezawodność sieciowych rozwiązań Cisco z prostotą interfejsu telefonicznego, tworząc nową jakość spotkań i współpracy w ramach sieci. Cisco TelePresence Meeting to pierwsza aplikacja pracująca w technologii Cisco TelePresence. Została ona opracowana od początku - przy wykorzystaniu 25 rejestrowanych obecnie patentów - z zamiarem zrewolucjonizowania metod wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji pomiędzy pracownikami, klientami i partnerami.

"Na podstawie testów przeprowadzonych z nowym rozwiązaniem, mogę powiedzieć, że ogromnie nas ekscytują możliwości oferowane przez nowe narzędzie, które już teraz umożliwia nam w Yahoo! częstszą i efektywniejszą komunikację i współpracę z kluczowymi dla naszej działalności podmiotami" - stwierdził Mercedes De Luca, wiceprezes ds. globalnej infrastruktury informatycznej w firmie Yahoo!.

Rozwiązanie Cisco TelePresence Meeting - dostępne w dwóch wersjach dla spotkań dużych i mniejszych - łączy przekaz wideo ultra wysokiej rozdzielczości 1080p, szerokopasmowe, przestrzenne kodowanie dźwięku, niewyczuwalne różnice czasowe w połączeniach zdalnych oraz kompleksowy projekt zależny od środowiska. Uczestnicy spotkania mają wrażenie, jakby znajdowali się w tym samym pomieszczeniu, pomimo faktu, że faktycznie mogą znajdować się w zupełnie różnych częściach globu. Dzięki możliwości oglądania i słuchania innych uczestników na obrazie wysokiej rozdzielczości i z szerokopasmowym, przestrzennym dźwiękiem, użytkownicy doświadczają niuansów podobnych do odczuć podczas zwyczajnej konwersacji.

"Rozwiązanie pozwalające na efektywne spotkania twarzą w twarz z uczestnikami w oddalonych od siebie lokalizacjach było w przeszłości niespełnionym marzeniem firm" stwierdził Marthin De Beer, wice prezes grupy Emerging Markets Technology Group w firmie Cisco. "Klienci zgłaszali zapotrzebowanie na rozwiązanie technologiczne, które udoskonaliłoby kluczowe relacje biznesowe i "osobistą" współpracę w projektach realizowanych przez oddalonych od siebie pracowników. Do teraz nie istniał efektywny sposób znaczącego podniesienia jakości kontaktów i zwiększenia ich efektywności bez konieczności podróżowania. Cisco spełniło to wymaganie poprzez utworzenie nowego rozwiązania pozwalającego na nowy sposób odbywania spotkań. Rozwiązanie Cisco TelePresence Meeting wykorzystuje wydajność i inteligentne mechanizmy sieci IP oraz rozwiązań Unified Communications w celu ułatwienia realizowanych w czasie rzeczywistym konwersacji "twarzą w twarz" pomiędzy ludźmi na całym świecie. Dzięki temu rośnie wydajność wzajemnych kontaktów i procesów decyzyjnych."

Rozwiązanie Cisco TelePresence Meeting dostępne jest w dwóch modelach. Wersja Cisco TelePresence 1000 przeznaczona jest do niewielkich spotkań i do spotkań "twarzą w twarz", a także dla zdobywających coraz większa popularność zastosowań typu "wirtualny asystent." Cisco TelePresence 1000 idealnie nadaje się do zastosowania w biurach menedżerskich, lobby hotelowych, oddziałach bankowych i biurach medycznych. Wersja Cisco TelePresence 3000 przeznaczona jest do spotkań z co najwyżej 12 osobami przy wirtualnym stole. To idealny produkt do organizacji korporacyjnych "okrągłych stołów" i spotkań z pracownikami, a także do wykorzystania podczas bardziej ogólnych spotkań zakładających współpracę między pracownikami, klientami i partnerami. Kluczowe korzyści i funkcje obejmują:

  • Prostota - organizowanie spotkań jest tak proste, jak tworzenie zaproszeń w kalendarzu z wykorzystaniem funkcji integracyjnych takiego oprogramowania do wsparcia pracy grupowej, jak Microsoft Outlook, czy Cisco Unified CallManager 5.1. Użytkownicy mogą następnie po prostu uruchomić połączenie Cisco TelePresence za pomocą dosłownie jednego przycisku w telefonie Cisco IP lub wybierając połączenie bezpośrednio z dowolnym innym pomieszczeniem obsługującym Cisco TelePresence, tak jak w przypadku korzystania ze zwykłego połączenia telefonicznego.
  • Jakość - rozwiązanie oferuje obraz ultra wysokiej rozdzielczości 1080p, pozwalającej wyświetlać obraz w rozdzielczości sześciokrotnie większej niż zwykła telewizja i dwukrotnie większej niż telewizja wysokiej rozdzielczości HD TV. Specjalnie zaprojektowane kamery wysokiej rozdzielczości przekazują obraz wideo znakomitej jakości i nie wymagają dodatkowej obsługi. Szerokopasmowy, przestrzenny dźwięk wielokanałowy w trybie pełnego dupleksu oferuje doskonały przekaz głosu i pozwala na prowadzenie wielu jednoczesnych konwersacji, tak jak zwykle wygląda to w trakcie spotkań. Specjalnie zaprojektowane mikrofony pozwalają wyeliminować interferencje.
  • Niezawodność - integracja z istniejącą siecią IP w przedsiębiorstwie pozwala zapewnić wysoką jakość, bezpieczeństwo i niezawodność połączenia, dzięki czemu każde połączenie można realizować w optymalnych warunkach.

"Rozwiązanie Cisco TelePresence Meeting to coś, czego trzeba doświadczyć, aby w pełni docenić wielkie możliwości, jakie oferuje" - stwierdził Zeus Kerravala, wiceprezes badań korporacyjnych w firmie Yankee Group. "To zupełnie inne doświadczenie, niż w przypadku tradycyjnej wideokonferencji. To naprawdę pierwsza aplikacja w technologii Unified Communications, mogąca zmienić sposób komunikacji między ludźmi. Cisco TelePresence to jedyny znany mi system wykorzystujący przekaz wideo, przy którym naprawdę ma się wrażenie, że siedzimy z innymi ludźmi w jednym pomieszczeniu, niezależnie od faktu, że w rzeczywistości każdy z nas znajduje się w innym miejscu globu."

Rozwiązanie Cisco TelePresence Meeting jest integralnym komponentem architektury Cisco SONA (Service Oriented Network Architecture, architektura sieciowa zorientowana na usługi). Architektura ta jest sieciową strukturą ramową pozwalającą firmom na stopniową zmianę infrastruktury komunikacyjnej w inteligentną sieć informatyczną. W ramach struktury SONA, Cisco oferuje aplikacje pozwalające na współpracę w czasie rzeczywistym, wykorzystujące przekaz wideo i audio, gwarantujące odpowiednią jakość usług, bezpieczeństwo i niezawodność, a przy tym działające w ramach jednej, zintegrowanej sieci.

Jak skorzystać z Cisco TelePresence

Cisco opracowało strategię współpracy przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu, umożliwiającą klientom na komfortowe dotarcie do technologii TelePresence poprzez globalną wspólnotę dostawców usług i sprzedawców. Program Cisco TelePresence Advanced Technology Provider (ATP) obejmuje obecnie działania 24 partnerów na całym świecie. Program zakłada pomoc partnerską w kontakcie z klientami i obejmuje wszelkie usługi dotyczące odpowiedniej wiedzy, praw własności intelektualnej i cyklu życiowego produktów, konieczne przy wdrażaniu i korzystaniu z rozwiązania Cisco TelePresence.

Rozwiązanie Cisco TelePresence Meeting najlepiej współpracuje z połączeniem sieciowym w technologii TelePresence certyfikowanym przez Cisco. Firma Cisco opracowuje program, w ramach którego dostawcy usług będą mogli uzyskać certyfikat sieci TelePresence. Certyfikowani przez Cisco dostawcy usług w technologii TelePresence dokładają wszelkich starań, aby klienci mieli możliwość doświadczyć wymaganych przez nich realistycznych procesów komunikacyjnych.

Cennik i dostępność

Rozwiązanie w wersji Cisco TelePresence 1000 kosztuje 79 000 USD, zaś Cisco TelePresence 3000 kosztuje 299 000 USD. Obie wersje dostępne będą w grudniu 2006. Nie jest wymagana żadna miesięczna opłata operacyjna. Cisco Systems Capital, podmiot zależny należący w całości do Cisco Systems Inc., oferuje dla rozwiązań TelePresence Meeting elastyczne warunki finansowania. Dzierżawa, obejmująca konsultacje, sprzęt i instalację, dostępna jest dla poszczególnych pomieszczeń w skali od 36 do 60 miesięcy. Więcej informacji na opisywany temat, włącznie z powiązanymi z nim informacjami opublikowanymi przez firmy AT&T i Verizon Business, można znaleźć pod adresem: http://www.cisco.com/go/telepresence oraz http://newsroom.cisco.com/video/telepresence.html.

Cisco Systems

Cisco Systems jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dedykowanych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz provider'ów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.cisco.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Dział Nowych Technologii
Sigma International
Tel. : /22/ 628 05 93 wew. 244
Tel. Kom. : /+48/ 501 132 395
joanna.dunin-keplicz@sigma.com.pl