Warszawa, 17 października 2006 roku - Firma Cisco Systems, Inc. wprowadziła na rynek zestaw narzędzi do komunikacji głosowej, wideo i transmisji danych, Cisco® Unified Communications, wzbogacony o dodatkowe funkcje przeznaczone dla sektora SMB. Nowe rozwiązanie pozwala na personifikację komunikacji i korzystnie wpływa na poziom produktywności przedsiębiorstw zapewniając duże oszczędności, a także przyspieszając i ułatwiając proces komunikacji.

System ujednoliconej komunikacji (Unified Communications) firmy Cisco umożliwia wymianę informacji pomiędzy pracownikami poprzez wiadomości e-mail, transmisję wideo, głos, faks, komunikator internetowy albo poprzez jakiekolwiek inne urządzenie służące do komunikacji stacjonarnej lub mobilnej. Zaprezentowany zestaw narzędzi Cisco przynosi nowy poziom zintegrowanej komunikacji, łatwej w konfiguracji i obsłudze, dzięki której przedsiębiorstwa SMB mogą efektywniej wykorzystać swoje zasoby. W perspektywie długoterminowej nowe funkcje podnoszą poziom wydajności rozwiązania, skracają czas potrzebny do efektywnej obsługi klienta i obniżają koszty rozwoju infrastruktury IT. Ponadto narzędzia Cisco Unified Communications są łatwo skalowane i mogą zostać dodatkowo rozszerzone, zgodnie z aktualnymi potrzebami firmy.

Podstawowym narzędziem Cisco służącym do ujednoliconej komunikacji jest Cisco Unified CallConnector, współpracujący z Cisco Unified CallManager Express i takimi aplikacjami biznesowymi jak: Microsoft Outlook i Internet Explorer. Pozwala to pracownikom szybko wybierać numery telefoniczne poprzez kliknięcie na numerze, bez potrzeby wprowadzania go do telefonu, co w efekcie usprawnia procesy biznesowe i podnosi produktywność. System wyświetla również numery telefonów dla rozmów przychodzących, dzięki czemu możliwe jest przyjęcie lub przekazanie połączenia. Ponadto nowe narzędzie Quick Messaging pozwala na szybką wymianę wiadomości pomiędzy współpracownikami.

Dzięki nowym funkcjom możliwe jest informowanie współpracowników o swoim statusie, lokalizacji i alternatywnych kanałach komunikacyjnych. Przykładowo, gdy pracownik jest poza biurem, może opisać swój status jako niedostępny i poinformować, gdzie aktualnie przebywa, dzięki czemu można będzie się z nim skontaktować. To nie tylko zwiększa wydajność, ale również pomaga korzystać z właściwych zasobów i tworzy bardziej elastyczne i osobiste kanały komunikacyjne bez obciążania użytkowników dodatkowymi czynnościami.

Cisco wprowadza także Unified IP Phone 7931G, nowy i w pełni wyposażony telefon IP, którego funkcje mogą być szeroko wykorzystywane w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dzięki swoim 24 podświetlanym klawiszom o stałych funkcjach oraz 4 o zmiennych funkcjach, telefon ten w prosty i intuicyjny sposób pozwala na sprawne wykorzystanie wszystkich jego możliwości. Możliwe jest np. przekierowywanie rozmów po całym biurze bez żadnej wiedzy specjalistycznej.

Dodatkowo rozwiązanie Cisco Unified Communications wyposażone jest w, opracowaną przez Arc Systems, konsolę natychmiastowej obsługi (Express Attendant Console). Udostępnia ona ekonomiczne i proste narzędzie do obsługi połączeń przychodzących od klientów, pozwalające recepcjonistkom na przeszukiwanie bazy danych pracowników firmy według imienia, nazwiska, stanowiska, numeru wewnętrznego i innych danych.

"Nowe funkcje systemu Cisco Unified Communications usprawniają komunikację wewnątrz firmy jak i pomiędzy firmą a jej kontrahentami, obniżają koszty funkcjonowania i zwiększają wydajność małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy z sektora SMB przywiązują coraz większą wagę do planowania inwestycji informatycznych, zapewniając sobie efektywną komunikację i stały dostęp do niezbędnych informacji. Nowe funkcje bezpośrednio przekładają się na szybsze podejmowanie decyzji wewnątrz firmy, lepszą obsługę klienta i oczywiście na poprawę konkurencyjności firm" powiedział Edzard Overbeek, Vice President, Commercial, European Markets, Cisco Systems.

Nowe funkcje dostępne są poprzez obsługujących przedsiębiorstwa SMB, partnerów Cisco Uwzględniając uwagi odbiorców, Cisco zaprezentowało dużą liczbę efektywnych narzędzi, takich jak: Solution Expert, Quote Builder oraz Quick Configuration, które prowadzą naszych partnerów przez proces implementacji, oferując elastyczne i dostosowane do konkretnych wymagań rozwiązania. Narzędzia te skracają czas potrzebny do instalacji rozwiązań Cisco, pozwalając przedsiębiorstwom jak najszybciej korzystać z pełnego zestawu funkcji nowych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.cisco.com/go/unified.

Cisco Systems

Cisco Systems jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dedykowanych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz provider'ów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.cisco.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Joanna Dunin-Kęplicz
Dział Nowych Technologii
Sigma International
Tel. : /22/ 628 05 93 wew. 244
Tel. Kom. : /+48/ 501 132 395
joanna.dunin-keplicz@sigma.com.pl