Pierwsza w Polsce kompletna sieć Triple Play zrealizowana: cyfrowa telewizja, telefonia i internet z jednego gniazdka sieciowego

Warszawa, Nysa (woj. Opolskie), 29 marca 2006 r. - Cisco Systems i DCG Dominas Consulting Group poinformowały o otwarciu Nyskiej Sieci Informatycznej. Infrastruktura, całkowicie oparta na technologii Ethernet, oferuje mieszkańcom Nysy, przedsiębiorcom, administracji oraz szkołom, zintegrowane usługi cyfrowej transmisji telewizji, telewizji na żądanie, telefonii i Internetu. Nyska Sieć Informatyczna jest pierwszą w Polsce kompletną siecią klasy Triple Play.

Nyska Sieć Informatyczna, do której budowy wykorzystano infrastrukturę Nyskiej Energetyki Cieplnej, jest miejską siecią szerokopasmową (sieć METRO ETTx). Jej architektura umożliwia równoczesną cyfrową transmisję trzech połączonych usług (telewizji, telefonii oraz internetu), które będzie można zamówić u jednego operatora, z jednej sieci. Rozwiązanie charakteryzuje się cyfrową jakością oraz niskim kosztem wynikającym ze skumulowania trzech usług w jednym pakiecie.

"Projekt NSI jest jednocześnie pierwszym praktycznym potwierdzenie realizacji koncepcji Triple Play w Polsce oraz kolejnym na świecie. W odróżnieniu od dotychczasowych, krajowych rozwiązań, NSI wykonało jeden krok więcej, przenosząc na cyfrową platformę IP usługi związane z telewizją. W efekcie, faktem stało się umożliwienie wprowadzenia nowych usług. Z niecierpliwością czekamy na kolejny krok, jakim wydaje się być rozwój zastosowań w realizacji celów Bezpiecznego Zarządzania Miastem" - powiedział Piotr Skirski z Cisco Systems

W porównaniu z usługami oferowanymi przez obecnych na rynku operatorów telewizji kablowych, funkcjonalność sieci NSI wprowadza nową jakość - interaktywne wykorzystanie z telewizji. Oznacza to, że użytkownik będzie mógł komponować swój własny pakiet kanałów, zatrzymywać, cofać i powtarzać dowolne fragmenty programów, wypożyczać filmy z cyfrowej biblioteki (ang. Video On Demand) przy użyciu pilota telewizyjnego czy nagrać cyfrowo dowolną audycję bez konieczności posiadania magnetowidu. Sieć daje również dostęp do usługi telefonii oraz internetu gwarantującego prędkość przesyłu danych na poziomie 100 Mbps.

"Otwarcie Nyskiej Sieci Informatycznej to ważne wydarzenie zarówno dla samej Nysy, jak i dla całego polskiego rynku telekomunikacyjnego. Głęboko wierzymy, że sieć znacząco przyczyni się do rozwoju lokalnego biznesu oraz wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Dzięki wsparciu Nyskiej Energetyki Cieplnej idea sieci konwergentnej została w Nysie zrealizowana w pełnym wymiarze, co oznacza, że usługi telewizji, telefonii oraz dostępu do internetu realizowane są w oparciu o jedno medium - protokół IP" - mówi Sebastian Ząbczyk z Nyskiej Sieci Informacyjnej.

Do budowy sieci, która będzie docelowo dostarczać usługę do około 12 000 mieszkań (ponad 65% mieszkań w Nysie), wykorzystano rozwiązania firmy Cisco Systems, pozostałe mieszkania będą podłączane do sieci za pomocą technologii radiowych.

Informacje o firmach

DCG Dominas Consulting Group

DCG jest działającą od 1999 roku firmą telekomunikacyjną oraz doradczą. Spółka zajmuje się projektowaniem oraz budową miejskich sieci szerokopasmowych. Firma prowadziła stały nadzór koncepcyjny, projektowy i wykonawczy nad przedsięwzięciem Miejskich Sieci Informatycznych e-wro należących do Fortum Wrocław S.A. (dawny MPEC Wrocław S.A.), dokonując integracji oraz eksploatując infrastrukturę i obsługując mieszkańców.

Celem DCG jest uzyskanie pozycji lidera w Polsce w obszarze nowoczesnych sieci metropolitalnych i rozszerzenie świadczenia kompleksowych usług, a także rozwinięcie własnej działalności inwestycyjnej.

We wrześniu 2005r. DCG utworzyła spółkę Nyska Sieć Informatyczna Sp. z o.o., która rozpoczęła budowę sieci szerokopasmowej w Nysie (woj. opolskie). NSI rozpoczęła realizację inwestycji w listopadzie 2005 roku we współpracy z lokalnym dystrybutorem ciepła Nyską Energetyką Cieplną - Nysa Sp. z o.o.

Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.dcg.pl

Cisco Systems

Cisco Systems jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dedykowanych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz provider'ów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.cisco.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Sebastian Ząbczyk
Nyska Sieć Informatyczna
Tel. /71/ 792 90 20
Tel. kom.: /+48/ 605 880 769

Magda Majewska
Technologies Dept.
Rowland Communications
Tel.: /22/ 593 91 00
Tel.kom. /+ 48/ 607 448 666
m.majewska@rowland.pl

Edyta Bardzinska
Technologies Dept.
Rowland Communications
Tel.kom. /+ 48/ 607 566 585
e.bardzinska@rowland.pl