Nowe funkcje śledzenia obecności, narzędzia dostępne z poziomu pulpitu, integracja z urządzeniami przenośnymi i sieci inteligentne umożliwiają elastyczne działanie oraz skuteczny kontakt z klientami

Amsterdam, Londyn i Bratysława, 6 marca 2006 r.- Firma Cisco Systems wprowadził nowy system ujednoliconej komunikacji, Cisco® Unified Communications. Jest to zestaw produktów i aplikacji do przesyłania głosu, danych i obrazu, zaprojektowany z myślą o umożliwieniu firmom i instytucjom dowolnej wielkości bardziej efektywnej komunikacji. Pakiet ten pozwala na integrację istniejącego systemu komunikacyjnego z infrastrukturą informatyczną, umożliwiając tym samym usprawnienie procesów biznesowych, co jest warunkiem koniecznym do wydajnego funkcjonowania firmy.

Cisco Unified Personal Communicator Pakiet Cisco Unified Communications opiera się na wprowadzonej przez Cisco Systems w grudniu 2005 r. architekturze SONA (Service-Oriented Network Architecture) i stanowi otwartą platformę do komunikacji w czasie rzeczywistym, która umożliwia śledzenie obecności użytkowników, pracę mobilną oraz obsługę inteligentnej sieci informacyjnej. Platforma ta wykorzystuje sieć informatyczną i ułatwia pracownikom dotarcie do właściwych zasobów już za pierwszym razem dzięki takim funkcjom, jak śledzenie obecności czy informacje o preferencjach dotyczących sposobu komunikacji.

"Pakiet Cisco Unified Communications to pierwszy system komunikacyjny działający w całości w technologii IP drugiej generacji. Zapewnia nie tylko obsługę telefonii, ale także dostęp do wielofunkcyjnego środowiska, integrującego komunikację głosową i wideo oraz transmisję danych. Jest to również pierwszy zestaw programów Cisco Systems w pełni zgodny z architekturą SONA, wprowadzoną przez Cisco Systems w grudniu 2005 r." - powiedział Charles Giancarlo, dyrektor ds. rozwoju w Cisco Systems. "Architektura Cisco SONA rozszerza funkcjonalność sieci, umożliwiając optymalizację aplikacji, procesów i zasobów, co daje firmom możliwość osiągania większych korzyści biznesowych. Pakiet Cisco Unified Communications, który jest oparty na architekturze Cisco SONA, wykorzystuje funkcje sieci inteligentnej i dzięki temu zdecydowanie upraszcza codzienną współpracę użytkowników".

W skład pakietu Cisco Unified Communications wchodzą takie sprawdzone programy do komunikacji IP, jak Cisco CallManager, Cisco Unity, Cisco MeetingPlace i Cisco IP Contact Center oraz dodatkowe, nowatorskie produkty, aplikacje i narzędzia. Nowością wprowadzoną w pakiecie są programy Cisco Unified Personal Communicator, Cisco Unified Presence Server i Customer Interaction Analyzer. Klienci mogą uaktualnić posiadane już systemy i uzyskać dostęp do wszystkich nowych funkcji.

  • Cisco Unified Personal Communicator upraszcza wymianę informacji wśród pracowników, umożliwiając im komunikację w czasie rzeczywistym. Prosty w obsłudze interfejs graficzny (GUI - Graphical User Interface) sprawia, że przełączanie między kilkoma aplikacjami komunikacyjnymi staje się niezwykle łatwe. Program Unified Personal Communicator ujednolica sposób korzystania z autonomicznych aplikacji działających na komputerze, telefonie oraz w sieci. Korzystając z dynamicznie zbieranych informacji o obecności użytkowników, pracownicy mogą przeszukiwać listy kontaktów, jednym kliknięciem nawiązywać połączenie oraz prowadzić bezpośrednie rozmowy wideofoniczne. Wirtualny charakter sieci IP umożliwia pracownikom mobilnym lub znajdującym się w podróży bezpieczne korzystanie z tych narzędzi z dowolnego miejsca.
  • Cisco Unified Presence Server zbiera informacje o statusie użytkownika, np. czy korzysta w danej chwili z telefonu, komputera osobistego lub terminalu wideo. Dzięki tym informacjom, aplikacje takie jak Cisco Unified Personal Communicator i Cisco Unified CallManager mogą określić, jaki sposób skontaktowania się z danym użytkownikiem będzie najbardziej skuteczny. Źródłem gromadzonych przez Cisco Unified Presence Server informacji o obecności są sieci, program Cisco Unified CallManager oraz urządzenia innych firm używające protokołu SIP lub SIMPLE (SIP for Instant Messaging and Presence Leveraging Extensions). Następnie Cisco Unified Presence Server udostępnia te informacje telefonom Cisco Unified IP Phones, komunikatorowi Cisco Personal Communicator oraz usługom i aplikacjom innych firm, takim jak IBM Lotus Sametime czy Microsoft Live Communications Server (LCS) 2005.
  • Program Customer Interaction Analyzer wprowadzono z myślą o umożliwieniu jak najskuteczniejszej komunikacji z klientami, zgodnie z nowym podejściem do analizy informacji w telecentrum. Program wykorzystuje informacje zbierane w czasie kontaktów z klientami (obejmuje to zarówno samoobsługę, jak i rozmowy z konsultantami telecentrum) i umożliwia ustalenie np. kłopotów klienta, błędów konsultanta, schematów rozmowy i czasu milczenia. Dane te pozwalają konsultantom telecentrów prowadzić rozmowy z klientami w szerszym kontekście biznesowym; ułatwiają także szkolenie konsultantów oraz modyfikowanie procedur i skryptów samoobsługowych - wszystko to przyczynia się w rezultacie do nawiązywania lepszych kontaktów z klientami i do rozwoju firmy.

W pakiecie Cisco Unified Communications System wprowadzono także inne nowe funkcje i narzędzia:

  • Cisco Unified CallManager 5.0, Cisco Unified CallManager Express 3.4 i Cisco Survivable Remote Site Telephony (SRST) 3.4 zapewniają teraz bezpośrednią (rodzimą) obsługę protokołu SIP. Dzięki temu pakiet jest otwarty na potrzeby środowiska programistów korzystających z nowych standardów, a przy tym umożliwia zachowanie dotychczasowych funkcji zapewniających bezpieczeństwo i niezawodność. Nowy program, SIP Verified, pozwala weryfikować zgodność z protokołem SIP produktów innych firm do transmisji głosu, wideo i danych. Podano również listę pierwszych dostawców, których produkty przeszły takie testy.
  • Cisco Unified CallManager 5.0 może teraz pracować według kilku modeli operacyjnych, wybieranych zgodnie z preferencjami klienta i partnera handlowego. Dostępna jest już nowa wersja modelu "urządzeniowego" oprogramowania (ang. appliance model), oparta na systemie Linux, natomiast wersja oparta na istniejącym otwartym systemie operacyjnym zostanie udostępniona w ciągu roku.

"Firma Miercom wypróbowała i zbadała najważniejsze składniki pakietu Cisco Unified Communications. Po zbadaniu tego oprogramowania, dochodzimy do wniosku, że Cisco znacznie wyprzedza konkurencję w kilku obszarach" - powiedział Ed Mier, szef firmy Miercom. "Wprowadzona przez Cisco bezpośrednia obsługa protokołu SIP, który jest zgodny operacyjnie z technologią SCCP (Skinny Call Control Protocol), pozwala klientom wykorzystać dotychczasowe inwestycje i dostosowywać pakiet do swoich potrzeb równolegle z rozwojem standardu".

Cisco działa na rzecz rozwoju skutecznej komunikacji, wprowadzając nowatorskie rozwiązania oparte na korporacyjnych sieciach Wi-Fi (802.11) oraz publicznych sieciach GSM. Współpracując z czołowymi dostawcami telefonów bezprzewodowych, takimi jak Nokia i RIM, Cisco wkrótce wprowadzi na rynek rozwiązania Smartphone działające w jednym lub dwóch trybach. Umożliwią one zwiększenie wydajności pracowników mobilnych, zarówno w czasie pracy w biurze, jak i poza nim. Te wielofunkcyjne urządzenia pozwalają uprościć sposób komunikacji w firmie i zredukować koszty bez spadku produktywności.

Pakiet Cisco Unified Communications jest testowany przez duże europejskie przedsiębiorstwa, takie jak operator T-Systems wchodzący w skład grupy Deutsche Telekom i świadczący usługi dla firm, czy globalny integrator systemów, Getronics.

"Firmy T-Systems i Cisco mają podobny pogląd na technologie konwergencji i ujednoliconej komunikacji, które mogą usprawnić współpracę i zwiększyć wydajność zarówno małych czy średnich firm, jak i międzynarodowych korporacji" - powiedział Hendrik Otten, wiceprezes ds. produktów telefonii IP (Customer Based IP Voice) w firmie T-Systems. "Obecnie współpracujemy z Cisco nad wykorzystaniem platformy Unified Communications do wzbogacenia naszych produktów z linii Octopus o nowe usługi".

Firma Getronics wdrożyła programy Cisco Unified CallManager i Cisco Unified Contact Center w swojej sieci, obejmującej ponad 8 tys. użytkowników telefonów Cisco IP oraz 500 konsultantów w telecentrum. "Rozwiązania wprowadzone przez Cisco otworzą nowy etap w dziedzinie konwergencji systemów komunikacji biznesowej, umożliwiając firmie Getronics i naszym klientom skuteczniejsze komunikowanie się, a tym samym zwiększenie sprzedaży i zysków" - powiedział Gail Anderson Lavender, wiceprezes ds. sojuszy globalnych w firmie Getronics. "Już po pierwszych testach pakietu Cisco Unified Communications i nowego modelu usług pomocy technicznej Cisco Lifecycle Services zaplanowaliśmy prostą ścieżkę migracji, która zapewni zarówno nam, jak i naszym klientom większe zyski z inwestycji w infrastrukturę".

Firma Cisco i jej partnerzy świadczą usługi pomocy technicznej w zakresie wdrażania pakietu Cisco Unified Communications i zarządzania nim przez cały cykl eksploatacji tego rozwiązania. Nowa oferta Cisco Operate Services for Unified Communications obejmuje wszystkie usługi związane z pomocą techniczną, takie jak wymiana serwera, aktualizacje aplikacji oraz rozwiązywanie problemów ze sprzętem i oprogramowaniem. Cisco ma w ofercie także usługi planowania i projektowania (Planning and Design Service Bundles) oraz optymalizacji (Optimization Services), zapewniające prawidłowe wdrożenie oprogramowania. Usługi te są dostępne w pakiecie, co ułatwia ich zamawianie.

Firma Cisco informuje także o wprowadzeniu nowych telefonów oraz aktualizacji istniejących aplikacji, a także o lokalizacji produktów Cisco Unified CallManager i Cisco Unified IP Phone dla Chin, Korei, Japonii i Bliskiego Wschodu. Dodatkowe informacje o pakiecie Cisco Unified Communications System znajdują się na stronie: www.cisco.com/go/unified.

Kliknij tutaj, aby pobrać obrazy w jakości umozliwiającej zastosowanie w druku. (ZIP - 789KB)

Cisco Systems

Cisco Systems jest dostawcą sprzętu i oprogramowania do budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych dedykowanych dla przedsiębiorstw, administracji publicznej, operatorów telekomunikacyjnych oraz provider'ów internetowych. Wśród czołowych rozwiązań firmy znajdują się systemy zaawansowanego routingu i switchingu, transmisji głosu, danych oraz obrazu w sieciach IP, zaawansowane systemy zabezpieczeń a także rozwiązania dla centrów przetwarzania danych o wysokiej niezawodności. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: www.cisco.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Magda Majewska
Technologies Dept.
Rowland Communications
Tel.: /22/ 593 91 00
Tel.kom. /+ 48/ 607 448 666
m.majewska@rowland.pl

Edyta Bardzinska
Technologies Dept.
Rowland Communications
Tel.kom. /+ 48/ 607 566 585
e.bardzinska@rowland.pl