משטרת ישראל - מובילה עולמית בתחום איחוד רשתות RF

בינת תקשורת הטמיעה במשטרת ישראל מערכת תקשורת IPICS לקישור בין מערכות קשר מבוססות רדיו ( RF) של יחידות המשטרה בשטח לבין רשתות ה-IP של הארגון

תשדורות הרדיו בין השוטרים בארץ מועברות לראשונה דרך רשתות IP. שוטרים מיחידות שונות ומאזורים גיאוגרפיים מרוחקים מדברים ברשת תקשורת אחת. עם פרוץ מבצע עופרת יצוקה, המערכת הוכנסה לשימוש מבצעי במחוז דרום. יעקב לזר, משטרת ישראל: "הביקוש למערכת והאפקטיביות שלה היו חסרי תקדים".

בינת תקשורת מחשבים הטמיעה במשטרת ישראל את מערכת התקשורת IPICS של סיסקו. המערכת מאפשרת תיאום בין היחידות במשטרה באמצעות העברת תקשורת הרדיו של מכשירי הקשר לפרוטוקול IP (פרוטוקול אינטרנט). מדובר בפרויקט אסטרטגי במשטרה, שנמצאת בתהליך מעבר של כל המערכות מעולם התקשורת האלחוטית ה"קלאסית" לעולם הדיגיטלי.

בזכות השימוש במערכת שוטרים מכל היחידות בארץ יכולים לדבר במכשירי הקשר באמצעות רשתות ה-IP, ונפתחות בפניהם אפשרויות רבות כמו שיחות בין שוטרים מאזורים גיאוגרפיים מרוחקים, עדכון המפקדים דרך תשתית המחשוב המשטרתית, הקמת קבוצות עבודה בין היחידות השונות עם גמישות רבה יותר מבעבר, מבלי להתחשב באילוצי זמינות התדרים.

כדוגמא אפשר לאחד בלחיצת כפתור בין הרשתות של היחידות (למשל, חבלה וסיור) ולנתק בסיום האירוע. בנוסף, הרשת מאפשרת לגשר בין מערכות רדיו של יצרנים שונים וכך להעמיק את יכולת השליטה, התזמון והתיאום בין הגופים.

הפרויקט נולד ביוזמת מחלקת הקשר והאלקטרוניקה של משטרת ישראל. הרעיון הראשוני עלה בענף הטכנולוגיות במחוז הצפוני, בפיקודו של סנ"צ רוני פלד; הובלת הפרויקט עד לפריסה מבצעית נעשתה על ידי ראש מדור ההנדסה במחלקת הקשר, סנ"צ יעקב לזר, שמכהן כיום כראש פרויקט ניצן.

סנ"צ יעקב לזר, ראש מחלקת הקשר במשטרת ישראל (ניצן), אומר כי: "מדובר בפרויקט אסטרטגי בעל חדשנות טכנולוגית; הביקוש למערכת והאפקטיביות שלה במהלך מבצע עופרת יצוקה היו חסרי תקדים. המשטרה מתכננת להרחיב את השימוש למחוזות נוספים."

עם פרוץ מבצע עופרת יצוקה, הופעלה המערכת ושימשה את יחידות המשטרה בדרום.

סנ"צ משה וייס, קצין טכנולוגיות של המחוז הדרומי במשטרה, מספר שהרשת שחררה את היחידות שפעלו בשטח מהצורך להעביר מסרים באמצעות מכשירי קשר או הודעות ביפר, ואפשרה למפקדים להתעדכן און-ליין מכל מקום. לדבריו, מפקד שישב במטה בבאר שבע יכול היה להתחבר לרשת המשטרתית, להתעדכן על התראות לירי טילים לאזורים מרוחקים (כמו אשקלון, שדרות או עוטף עזה), לדעת אילו כוחות משטרתיים פועלים בשטח - וכך להיות מעורב בקבלת ההחלטות.

הדבר הקל על אנשי המשטרה במהלך שגרת החירום. בנוסף, המפקדים יכלו להחליט מי מהדרגים השונים צריך להיות מחובר, ולערב גורמים שונים בפעילות המבצעית. כמו כן קמו רשתות קשר לטיפול באירועים ספציפיים

"פתרון ה-IP שהטמיעה בינת תקשורת משחרר אותנו מהתלות במכשירי הקשר ומביא את המשטרה לעולם ה-IP, עם אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות", אומר וייס. "הבחינה האמיתית של מערכות נמדדת בזמן אמת - וכאן מדובר בכלי יעיל, נוח וחסכוני שנתן לנו אפשרות לנהל שגרת חרום".

רני קהת, מנהל חטיבת הבטחון בבינת, אומר: משטרת ישראל הובילה ומימשה פתרון מבצעי מהמתקדמים בעולם בתחום ה Homeland Security . המובילות הטכנולוגית הונהגה בראשות יעקוב לזר ורון ארד ממשטרת ישראל שהשכילו לשלב בין צרכים מבצעיים , טכנולוגיה והחזר כספי כחלק ממדדי הקבלה של המערכת.

רני קהת מציין כי האפשרויות של מערכת IPICS של סיסקו משתרעות אף מעבר לרישות המשטרה. כיום, כוחות ההצלה מתקשרים באמצעות מערכות קשר מסורתיות, אשר מוגבלות בהבטים רבים, וכך נפגעת יכולתם לתאם פעולות במצבי חרום.

בעתיד יאוחדו כל גורמי החרום וכוחות ההצלה בישראל לרשת תקשורת ייעודית שתאחד בין פלטפורמות ופרוטוקולים שונים לרשת תקשורת אחת, שתופעל במצבי חרום. המערכת תאפשר תקשורת בין מכשירים סלולריים למכשירי קשר בתדרים שונים, ותקשר גם בין טלפונים לווייניים לטלפונים קוויים. ניתן יהיה לשלב בתקשורת הודעות SMS ואימיילים.