Cisco, Atmel a SICS představují svazek protokolů pro IPv6 s jedním z nejmenších open-source kódů na světě


San Jose, USA, 13. listopadu 2008 – Společnosti Cisco, Atmel a Švédský institut informatiky (SICS) oznámily vytvoření uIPv6, svazku protokolů pro IPv6 s jedním z nejmenší open-source kódů na světě. Nové řešení umožní jakémukoli zařízení získat IP adresu bez ohledu na kapacitu jeho napájení nebo paměti. Uplatní se tak například v oblastech automatizace budov, řízení energetických toků, ale i životního prostředí či zdravotnictví.

„Nově vytvořený svazek protokolů uIPv6 má potenciál ovlivnit širokou škálu tržních segmentů, jejichž zásadním prvkem je automatizace, podobně jako se to stalo v případě IP telefonie v oblasti podnikových telefonních systémů,“ řekl Rob Adams, ředitel technologické divize Corporate Development společnosti Cisco.

Takzvané „smart objects“ podporované širokou škálou senzorů a poháněcích zařízení jsou objekty určené pro novou generaci aplikací pro automatizaci budov, průmyslový monitoring, „inteligentní“ města, řízení energetických toků a mnoho dalších oborů. Aplikace nové generace pomáhají přenášet data o životním prostředí (například záznamy o teplotě, světle, pohybu nebo zdravotním stavu) tam, kde mohou být analyzovány a korelovány s ostatními daty a dále využívány.

Takové aplikace fungují dlouho, ale pro jejich fungování bylo dosud třeba různých uzavřených nebo polouzavřených systémů. S tím byly spojené i náklady na úpravu informací před tím, než mohly být sdíleny pro další systémy a zařízení. IP platforma jako síťová technologie je již dlouho považována za klíč k řešení spolupráce různých zařízení, teprve nyní s příchodem uIPv6 a jeho nízkoenergetického řídícího mechanismu a minimálními nároky na paměťovou kapacitu se staly ideálními pro zařízení, která dosud IP technologie využívat nemohla.

Technologie uIPv6 s otevřeným kódem zahrnuje standardní IP aplikace a může být jednoduše přizpůsobena specifickým požadavkům. Je integrována do operačního systému Contiki vyvinutého institutem SICS, který poskytuje všechny potřebné funkcionality pro síťové „smart objects“. Nízká spotřeba energie a využití paměti umožňuje fungování uIPv6 i na technicky nejomezenějších platformách. Technologie byla úspěšně testována na bezdrátové platformě Raven od firmy Atmel, které vyhovuje právě pro svoji velmi nízkou spotřebu energie.

„Efektivní nízkoenergetické bezdrátové systémy vyžadují úsporné, ale zároveň velmi výkonné mikroovladače,“ říká Magnus Pedersen, ředitel produktového marketingu firmy Atmel. Nový svazek uIPv6 využívá pouze 0,5 KB paměti SRAM pro datové struktury, 1,3 KB SRAM pro vyrovnávání paměti a 11 KB flashové paměti pro svůj kód. Platforma Raven používá pro vkládání mikroovladače a bezdrátového čipu standard 802.15.4, který splňuje specifické požadavky „smart objects“. uIPv6 zahrnuje implementaci standardu 6LoWPAN a adaptuje vrstvu mezi 802.15.4 a IPv6.

Technologie uIPv6 je k dispozici s open-source licencí a na jejím základě může být využívána jak pro komerční aplikace, tak pro neziskové projekty.

Další podrobnosti:

Kontaktní osoby:

Monika Godlová, PR Manager, Cisco Systems ČR
mgodlova@cisco.com, tel.: +420 221 435 789

Vladimír Komjati, mediální zástupce, Madison PA
komjati@madisonpa.cz, tel.: +420 724 505 309

Poznámky pro editory:

O společnosti Atmel

Firma Atmel je světový lídr v oblasti vývoje a výroby mikroovladačů, pokročilých nevolatilních pamětí se smíšeným signálem a komponent pro rádiové technologie (RF). Díky nejširšímu technologickému portfoliu intelektuálního vlastnictví v oboru elektroniky je společnost Atmel schopna nabízet kompletní systémová řešení pro spotřební elektroniku, průmysl, komunikace, počítačové technologie a automobilový průmysl.

O institutu SICS

Švédský institut informatiky (Swedish Institute of Computer Science - SICS) je nezisková výzkumná organizace, pro kterou pracuje cca 100 vědců. Sídlo institutu je ve městě Kista nedaleko Stockholmu a malé pobočky ústav provozuje v Uppsale, Göteborgu a Västeras. Posláním SICS je posilovat konkurenceschopnost oboru prostřednictvím pokročilého výzkumu ve strategických oblastech informatiky a aktivně usilovat o využívání nových poznatků vědců a výsledků jejich zkoumání v oboru a obecně v celé společnosti. SICS spolupracuje s malými i velkými firmami, ve Švédsku i na mezinárodním poli. Vědecké aktivity institutu SICS přinášejí hodnotné poznatky pro obor i pro společnost mnoha různými způsoby, od publikací vědců přes rozsáhlé výzkumné projekty až po produkci dceřiných společností.

O alianci IPSO

Aliance IPSO je globální nezisková organizace podporující internetový protokol (IP) jako základ pro připojení „chytrých“ objektů k IP síti. Aliance pečuje o systematickou propagaci oboru a poskytuje platformu pro růst prostřednictvím budování silnějších partnerství, zvyšování povědomí, vzdělávání, výzkumu a vytváření porozumění platformě IP a její roli v připojování „chytrých“ objektů. Více informací najdete na http://www.IPSO-Alliance.org.