Hesabınız var mı?

  •   Kişiselleştirilmiş içerik
  •   Ürünleriniz ve destek

Hesap oluşturmanız mı gerekiyor?

Bir hesap oluşturun

KOBİ’lerin BT Zorluklarını keşfedelim

Dijital dönüşüm ile küçük ve orta ölçekli işletme verimliğini, gelirini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkartın. Dijital teknoloji ve sistemler için KOBİ yatırımı

Dijitalleşme, otomasyon ve İnternet akımlarıyla geriye dönülemez şekilde değişen bir dünyada şirket performansı, giderek artan bir şekilde BT'yi yalnızca normal çalışmalar için değil, aynı zamanda verimliliği, geliri ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için kullanma yeteneğiyle eş anlamlı hale geliyor.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ'ler), dijital dönüşüm için BT'nin tüm faydasını ve değerini anlamak ve bundan yararlanmak istiyor. Ancak bunun gerçekten olması için görevlendirilen KOBİ BT yöneticisi için önünde aşılması gereken bazı engeller bulunuyor.

1. Yoğunluğu ve karmaşıklığı artan küçük bir BT ortamı

Bazılarına şaşırtıcı gelebilir ancak KOBİ'lerin bile yoğun biçimde karmaşık BT sistemleri olabilir. Kendi cihazını getir (BYOD), bulutu benimseme ve kullanıcıların 7/24 kullanılabilir olma beklentilerinin yaygınlaşmasıyla, altyapı ve ağı yönetme işi akıllara durgunluk veren bir uygulama ve muazzam bir sorumluluk haline geldi. Kesintiler, veri kaybı ve tehditler için pek çok zayıf nokta bulunuyor. Bir şey işlemez olduğunda, örneğin bir sunucu çöktüğünde, bu durum hem BT hem de kullanıcılar için bir kabusa dönüşebilir.

2. Sınırlı BT işgücü

Büyük şirketlerde yük, birkaç BT çalışanı arasında paylaşılır. Diğer yandan, çoğu KOBİ'nin ya bir BT yöneticisi ya da tamamıyla tam zamanlı çalışanlardan oluşmayan küçük bir ekibi vardır. Diğer KOBİ'lerin özel olarak görevlendirilmiş herhangi bir BT personeli yoktur; aynı kişi veya grup hem BT ile ilgili hem de BT dışındaki sorumluluklarla ilgilenir. Tüm senaryolarda ortak nokta, iş taleplerini desteklemek için karmaşık BT ortamını yönetmede aşırı zorlanan BT işgücü kaynaklarıdır.

3. Kullanıcı dostu olmayan aşırı karmaşık BT çözümleri

Genel geçer bir durum olmasa da, KOBİ'lerdeki tam zamanlı BT yöneticileri bir uzmandan çok genel kültürü geniş kişilerdir. BT yöneticileri, özellikle ürünün özellikleri kullanılabilirlikten ödün vererek yoğun bir şekilde teknolojiye odaklanmışsa, karmaşık BT ürünlerindeki baş döndürücü nitelikler ve ayrıntılardan şaşkına dönebilirler. Kullanıma sunum çok uzun veya çok karmaşık hale gelebilir ve yeni bir pazara veya büyüme aşamasına girerken daha ileri teknolojiyle KOBİ'lerin doldurması gereken boşluğu zamanında dolduramamasına neden olabilir.

4. İşletme tarafıyla iletişim

KOBİ patronları veya CEO'lar BT'yi işletmenin önemli bir unsuru olarak görseler bile, BT'ye yalnızca teknolojinin işletme için değer ve sonuçlar üretmesi durumunda yatırım yapılır; aksi takdirde, BT bir hizmet sağlama işlevi ve maliyet merkezi olarak kalır. BT yöneticileri, uygulamaları maliyetlerin düşmesi, pazara girme hızı ve büyüme hızlanması gibi işletme sahibinin değerlendirebileceği sayılara ve terimlere anlamlı ve doğru bir şekilde çevirme yeteneğine öncelik vermelidir.

5. Kısıtlı BT bütçeleri

Sonuncu fakat bir o kadar da önemli nokta da, önceki dört zorluğu ele almak için gösterilen çabaları bozabilecek bir engelin mevcudiyetidir. BT yöneticileri doğal olarak, bakım masraflarından toplam sahip olma maliyetine (TCO) ve yatırımın artı getirisine (ROI) kadar satın almaların yalnızca ilk gün için değil aynı zamanda uzun vadede de bütçeyi zorlamamasını ister. Ancak, işletme agresif bir şekilde büyüdüğünde veya strateji değişikliğine gittiğine bir ikilem ortaya çıkar. Yeterli ölçeklenebilirliğe sahip ürünler, şirketin ayırdığı bütçeyi aşabilir; diğer yandan, uygun fiyat aralığındaki ürünler şirketin gelişen gereksinimlerine uygun yeterli işlevselliğe sahip olmayabilir.

İşletmenin BT üzerinde artan baskısıyla birlikte KOBİ BT yöneticilerinin omuzlarındaki yük de artar. Dijital dönüşüm talebiyle, bu beş zorluğun baskısı sadece daha kuvvetli hale gelir.

KOBİ'lerin kolay yönetilen ve fiyat karşılığında performanstan ödün vermeyecek BT ürünlerine ihtiyacı vardır. Peki, KOBİ BT yöneticilerinin daha akıllı satın alma kararları vermek için aramaları gereken basit ve akıllı çözümleri neler belirler?

  • Basit: Bu, temel, hafifletilmiş özellikler anlamına gelmez. Bunun yerine, en yeni teknolojiyi KOBİ'ler için uygun şekilde uyarlayan ürünler anlamına gelir. Açık bir şekilde, kolay ve hızlı bir şekilde kurulmalıdır. Ancak kullanıma sunum sonrasında, BT yöneticisinin gelecek yıllarda bakımını kolayca yapabilmesi ve ölçekleyebilmesi de gerekir. Böylece, işletme mobil kullanım ve bulut gibi trendlerden hemen yararlanmak istediğinde gereken zamandan ve paradan oldukça fazla tasarruf sağlanacak ve sıkıntılar azalacaktır.
  • Akıllı: Ürünlerin temelinde kullanım kolaylığı ve güvenlik, ayrıca ayrıntılı anlayışları izleme ve yakalama yeteneği olmalıdır. Bu, BT yöneticilerinin daha hızlı çalışıp tepki vermesine olanak tanır. Bunun sonucunda da işletme daha çevik hale gelebilir ve güvenlikten ödün vermeden sonuçlara ulaşabilir. Örneğin, bir bağlantı çözümü söz konusuysa BT, maksimum mobil kullanım olanağı sağlayarak kullanıcıların şirket ağıyla kablosuz bağlantı kurmaları için güvenli ve güvenilir erişimi kolayca sunabilmesi gerekir. BT, aynı zamanda, politikaları uygulamak ve cihaz etkinliklerini izlemek için kontrol ve görünürlüğü de sağlamalıdır.

KOBİ BT yöneticileri hiçbir zaman kuruluşları için bütçe ve yetenekler arasında seçim yapmak zorunda kalmamalıdır. İster işbirliği, ister bulut yönetimi veya bağlantı için olsun tüm Cisco ürünleri ve çözümleri güçlü, kurumsal sınıftaki teknolojileri KOBİ'lerin gereksinimlerine ve bütçelerine uygun hale getirir. BT yöneticileri, daha uygun maliyetli bir şekilde ve teknolojinin ölçeklenebilir ve güvenli olmasının verdiği güvenle zorluklarından üstesinden daha iyi gelebilir. Artık sistemleri çalışır durumda tutma ve sorunları çözmeyle uğraşmak zorunda kalmayan KOBİ BT yöneticileri, sonunda işletme sahiplerinin stratejik iş ortağı olmaya odaklanmaya başlayabilir.

E-posta almak için kaydolun ve KOBİ sektör tavsiyeleri, promosyonlar ve tekliflerden haberdar olun.