Hesabınız var mı?

  •   Kişiselleştirilmiş içerik
  •   Ürünleriniz ve destek

Hesap oluşturmanız mı gerekiyor?

Bir hesap oluşturun

Veri analitiği aracılığıyla dijital müşteri deneyimi

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için ofis taşınmalarını destekleyen BT çözümleri. Ağ güvenliğini, yönetimini ve personelin uzaktan çalışma yapılarının KOBİ'ler için iyileştirilmesi.

Watermark Consulting şirketinin altı yıllık hisse senedi performansı değerlendirmesine göre, müşteri deneyimine odaklanan şirketler pazarda çok daha iyi olmakta ve rakiplerini geçmektedir. Veriler ve verileri kullanma şekliniz, müşterilerinize hak ettikleri mükemmel deneyimi sunmanın anahtarıdır İletişim yöntemlerini çeşitlendirmek, ek değer katan ürün veya hizmetler sunmak ve sisteminizin yeni gereksinimlerin taleplerini karşılayabildiğinden emin olmak nihai etkiye sahip üç önemli faktördür.

1. Müşterileriniz gibi düşünün

Veriler, gerçekten de işletmenize can veren altın damarıdır. Verileri yakalayan doğru analizler ve altyapı sayesinde müşterilerinizin ne istediklerini bilebilir, istedikleri anda bunları sağlayabilir, hatta ne isteyeceklerini onlar istemeden önce tahmin edebilirsiniz. Bu bilgiye gerçek zamanlı olarak sahip olabilirsiniz. Böylece gerekli, kritik kararları hızlı bir şekilde, kanıtlarla destekleyerek alabilirsiniz. Müşteriler, kendilerini özel hissettiren şeyleri severler. İşletmenizin topladığı verileri müşterilerinize daha iyi deneyimler oluşturmak için kullanarak, son alışverişlerine veya son olarak gittikleri yere göre uyarlanan kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilir ya da çevrimiçi sorularına gerçek zamanlı yanıtlar verebilirsiniz. Bu sayıları işleyebilmek için gereken işlem gücünü destekleyecek sağlam bir ağa ihtiyacınız vardır. Bu yüzden, ağınızın işi düzgün yapmak için gerekli güce sahip olduğundan emin olun.

2. Tesisinizdeki WiFi

Bu, birçok işletme için inanılmaz derecede iyi iş görmektedir. Müşterilerinizin fiziksel olarak bulunacakları herhangi bir yer ücretsiz, güvenli WiFi olanağından faydalanabilir. Neden olmasın? Müşterilerinizi, işletmenizin hizmetlerinden yararlanıp rahatlığının keyfini çıkarırken İnternet'te gezinerek, alışveriş yaparak, belki de çalışarak mekanınızda kalmaya özendirmek ekstra bir teşviktir.

3. Nerede olursanız olun bir araya gelin

Her işletme müşterilere dayanır, çalışma arkadaşları veya iş ortaklarıyla çalışır, yükleniciler tutar veya temsilcilerle işbirliği yapar. İşbirliği araçları, tüm bu deneyimleri daha yakın, daha kişisel hale getirir ve müşterilerinizin deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir. WebEx gibi video konferans çözümleri müşterilerinizle 'yüz yüze' görüşebilmeniz, ayrıca kullandığınız cihazdan bağımsız olarak belgeleri ve sunumları paylaşabilmeniz anlamına gelir. Cisco Webex Teams gibi diğer çözümler de müşterilerinizle sanal odalarda buluşup birlikte çalışabilmenizi sağlar.

4. Ağınızı besleyen sağlam temeller

Geçerli ağınızın sizi nasıl destekleyebileceğini değerlendirmeyi unutmayın. İstediğiniz kadar büyük hayaller kurun ama aynı zamanda, bu hayalleri gerçekleştirmek için ne kadar işlem gücüne ve depolama alanına ihtiyacınız olacağını da değerlendirin. Bu iki unsur birbiriyle çok yakından ilişkilidir. Hazırlık aşamasında ağ gereksinimlerinizi yükseltme seçeneğini değerlendirmenin de karşılığını alabilirsiniz. Hizmetleri sağlayıp sağlayamayacağınızdan emin olmadan ek hizmetler sunmamaya çalışın: Müşteriler, ücretsiz WiFi hizmetine erişirken uzun gecikmelerden veya gerektiğinde yanıt vermeyen çevrimiçi sohbet hizmetlerinden hoşlanmaz. Ağınızın işletmenizin büyümesini nasıl destekleyebileceği konusunda daha fazla bilgi için işletmenin büyümesi ile ilgili bu makaleyi okuyun.

Bu dört adımla daha fazla gelir, daha fazla yeni müşteri, daha fazla müşteri sadakati ve müşteriyi elde tutma yolunda ilerlemeye başlamış olacaksınız.

E-posta almak için kaydolun ve KOBİ sektör tavsiyeleri, promosyonlar ve tekliflerden haberdar olun.