Guest

La Palma ve Tenerife Adaları İspanya'daki İlk Teletıp Hizmetini Kullanıma Sundu

Cisco HealthPresence çözümü ile gerçekleştirilen hizmet adada bulunan hastaların diğer adalardaki doktorlara erişmesini sağlıyor.

LinkedInGoogle+
Paylaş:

La Palma adası konseyi ve Kanarya Adaları Sağlık Hizmetleri Birimi İspanya’daki ilk teletıp hizmetini ada halklarına sunduklarını duyurdu. Cisco HealthPresence® yazılım tabanlı bu öncü proje La Palma Hastanesi’nde ve Tenerife’teki Kanarya Adaları Üniversitesi Hastanesi’nde bulunan hastaların bir adadan diğerine seyahat etmeden, uzaktan tıbbi destek almasını sağlıyor. Bu hizmet sayesinde hem hastalara kolaylık hem de ekonomik verimlilik sağlanıyor.

Cisco ve La Palma bilgi ve iletişim teknolojilerini geliştirerek ada konseyi ada halklarının yaşam kalitesini yükseltirken ekonomik gelişmeyi de desteklemek amacıyla iş birliği yapıyorlar.

Teletıp hizmeti sayesinde La Palma Hastanesinde bulunan hastalar Kanarya Adaları Üniversitesi Hastanesi’ndeki doktorlardan tıbbi danışmanlık alabiliyorlar. İnternet tabanlı Cisco HealthPresence teknolojisi; yüksek çözünürlüklü video, yüksek kaliteli ses terminallerini üçüncü parti biomedical ekipman ile birleştiriyor. Standart arabirimlerle birleştirilen yüksek çözünürlüklü kamera, stetoskop, kulak-burun-boğaz test çubuğu, hayati göstergeler monitörü sayesinde klinik veriler güvenli ve eş zamanlı olarak aktarılıyor. Çözüm, aynı zamanda hastaların tüm medikal kayıtlarını saklıyor ve gerekli olduğu zaman erişilmesini sağlıyor.

Sunulan hizmetin yüksek kalitesi sayesinde doktor ve hasta farklı adalarda olsalar dahi yüz yüze konsültasyona yakın bir deneyim yaşıyorlar.

Projede her iki lokasyonda da video iletişim ekipmanı olarak TelePresence® EX90 sistemi kullanıldı. Ancak Cisco HealthPresence teknolojisi SIP/H.323 standardını destekleyen herhangi bir üçüncü parti video terminali ya da üzerinde Cisco Jabber™ bulunan mobil bir cihazla da entegre olarak kullanılabiliyor. Böylece teletıp platformunun daha esnek kullanımı sağlanabiliyor.

Hizmetin pilot aşamasında gerçek hasta ve doktorlarla yaklaşık 80 konsültasyon gerçekleştirildi. Hizmeti ilk kullananlar Ağrı ve Nöroşürurji birimleri oldu ancak yakın zamanda diğer uzmanların ve birimlerin de kullanması bekleniyor.

Uzaktan muayene hizmetini kullanan hastaların yüzde 90’ı diğer hastalara da önereceklerini söylüyor. Doktorların ise tamamı muayenelerini tam olarak ve sorunsuz gerçekleştirdiklerini ve tüm meslektaşlarına tavsiye edeceklerini ifade ediyor.

Cisco HealthPresence’ın uzak ve zor coğrafyalarda tıbbi müdahaleyi kolaylaştıran ve daha ekonomik bir hale getiren entegre bir iletişim ve işbirliği sistemi olduğunu belirten Türkiye Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr.Yasemin Yücel Karasu "Teletıp çözümlerimiz doktorlar arasında bilgi akışını hızlandırmasının yanı sıra hastaların da daha az yoğun olan merkezlere yönlendirilmesini sağlıyor. Böylece özel uzmanlıklara erişim kolaylaştığı gibi kaynaklar da daha etkin kullanılmış oluyor” dedi. Türkiye’nin de geniş bir coğrafya üzerinde bulunduğunun ve nüfusun bazı şehirlerde daha yoğun olmasının sağlık hizmetlerini de zorlaştırdığının, ayrıca sağlık personeli ve hastane alanındaki artan ihtiyacın altını çizen Karasu “ Cisco HealthPresence gibi çözümlerin toplum sağlığını iyileştirmek, sağlık harcamalarını azaltmak ve sağlık hizmetlerini herkese götürebilmek için gerekli olduğuna inanıyoruz. Avrupa’da ve dünyada gerçekleştirdiğimiz pilot projelerin bizler içinde önemli örnekler olduğunu düşünüyoruz. Türkiye sağlık ekosistemindeki dönüşüme bu ve benzeri projelerle katkıda bulunmak, bu alandaki tecrübe ve teknolojilerimiz ile destek sağlamak öncelikleri hedeflerimizden biridir ” dedi.

Yardım