Guest

Cisco CCIE Sertifikaları 20 Yaşında

Ağ endüstrisindeki en üst seviye sertifika programı olan CCIE (Certified Internetwork Expert) ile bugüne kadar tüm dünyada 37 bin uzman yetişti.

LinkedInGoogle+
Paylaş:

Cisco, ağ endüstrisine binlerce uzman kazandırdığı CCIE (Certified Internetwork Expert) sertifika programının 20. yılını kutluyor. Eğitim ve sınav süreçlerindeki zorluk derecesiyle en üst seviye uzmanlığın bir kanıtı olan ve sahiplerine prestij sağlayan CCIE sertifikalarını 20 yılda tüm dünyada 37 bin kişi almaya hak kazandı. Türkiye’de ise CCIE sertifikasına sahip 125 uzman bulunuyor. Bu uzmanlar, Cisco’nun yanı sıra rakiplerinin ve telekom operatörleri ile internet sağlayıcılarının da aralarında bulunduğu çok sayıda büyük ölçekli ve saygın şirketin bünyesinde çalışıyor.

CCIE programı da dâhil olmak üzere Cisco bugüne kadar dünya çapında çeşitli alanlarda sunduğu sertifika programları ile 2 milyon uzmanı sertifikalandırmış bulunuyor. Farklı alanlardaki tüm sertifika programlarına Türkiye’den katılan yaklaşık 1000 uzman Cisco’nun iş ortaklarında; diğer yüzlerce uzman ise kendi kurumlarında üstlendikleri görevlerle fark yaratmaya devam ediyor. CCIE’nin 20. yıl kutlaması kapsamında, sertifika programlarının önemine ve değerine dikkat çekmek amacıyla bağımsız bir firmaya yaptırılan araştırma, Cisco’nun geniş bir yelpazede sunduğu sertifika programlarının her çeşit organizasyona nasıl bir değer kattığını da ortaya koyuyor.

500 ve daha üzerinde çalışana sahip büyük ölçekli kurumları temsilen 200 BT (Bilişim Teknolojileri) yöneticisinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada öne çıkan sonuçlar şöyle:

  • Hızlı Performans: Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 78’ine göre, Cisco sertifika programlarına katılan çalışanları diğerlerine göre yüzde 20 daha hızlı performans gösteriyor. Ayrıca Cisco sertifikalı uzmanların sorun çözme yetenekleri, diğerlerinden daha fazla; bu uzmanlar diğerlerine göre sorun çözme konusunda yüzde 40 daha hızlı.
  • Müşteri Memnuniyeti: Yöneticilerin yarısından fazlası, müşteri memnuniyetlerindeki yüzde 30 artışın Cisco sertifikalı çalışanlara sahip olmalarının bir sonucu olduğuna inanıyor.
  • Arıza Kaynaklı Aksama Sürelerinin Azaltılması: Araştırmaya katılan yöneticiler, arızalardan kaynaklanan iş durmalarının Cisco sertifikalı çalışanlar sayesinde yüzde 37 oranında azaldığını ifade ediyor.

Cisco sertifikalı uzmanlardan oluşan ekibiyle Denizbank’ın ağ süreçlerini yöneten Denizbank Network Takım Lideri Çağatay Avşar, konu ile ilgili olarak “Türkiye’de ve dünyada 685 şubeyi birbirine bağlayan ağ sistemimiz, Denizbank’ın operasyonları için kilit önem taşıyor. Denizbank’ın Network (Ağ) Takım Lideri olarak ekibimle birlikte son bilişim ve ağ teknolojileri ile müşterilerimiz ve çalışanlarımız için ağ yönetimi ve tasarımından sorumluyuz. Yalnızca bir grup mühendisin hakim olduğu teknik yetileri ve duyduğu bağlılığı ortaya koyan CCIE sayesinde,  önemli bir ağ uzmanları ekibine dâhil olmaktan oldukça memnunum” diyor.

Cisco, müşterilerinin, iş ortaklarının ve çalışanlarının günümüzde yaşadığı ve gelecekte karşılaşacağı teknik kabiliyet ihtiyacının; mevcut iş gücüne yönelik eğitimler, sertifika programları ve yetenek geliştirme çalışmaları ile hazırlanarak karşılanabileceğini gösteriyor. Şirket, geniş bir yelpazede 45’ten fazla alanda sertifika olanağı sunuyor. 20 yılda Cisco’nun 200’den fazla lokasyondaki BT uzmanları için uygun hale getirdiği 8 farklı dilde eğitim ve sertifika materyalleri bulunuyor.

Raporun tamamına www.cisco.com/go/hire adresinden ulaşılabilir.

Kaynaklar:

Cisco hakkında:

Cisco, insanların bağlantı, iletişim ve işbirliği yöntemlerinde dönüşümlere yol açan teknolojilerinde dünya lideridir. Cisco hakkında bilgilere www.cisco.com adresinden ulaşılabilir. Haber akışı için lütfen şu adresi ziyaret edin: http://newsroom.cisco.com

Yardım