Guest

Her Şeyin İnterneti ile 613 Milyar Dolarlık Gelir Artışı

Cisco’nun gerçekleştirdiği Her Şeyin İnterneti Değer Endeksi Tahmini’ne göre, Her Şeyin İnterneti, küresel özel sektörde 2013 sonuna kadar 613 milyar USD gelir artışı sağlayabilir.

LinkedInGoogle+
Paylaş:

Cisco’nun 12 ülkede 7.500 global iş ve IT yöneticisi ile gerçekleştirdiği Her Şeyin İnterneti Değer Endeksi şeyler, veriler, süreçler ve insanlar arasındaki bağlantıyı artıran ve güçlendiren şirketlerin daha verimli çalışacağını, daha iyi bir müşteri deneyimi yaratacaklarını ve 2013 yılında 613 milyar doları bulan gelir artışı elde edebileceklerini ortaya koydu. Çalışmaya katılan BT ve iş yöneticilerinin %33’ü Her Şeyin İnterneti’nin küresel iş pazarını geliştireceğine inanıyor. Katılımcıların %47’si ise yeni mesleklerin ve pozisyonların daha gelişmiş yetkinlikler gerektireceğini düşündükleri için maaş seviyelerinin artacağını öngörüyor.

İnternetin dördüncü dönemi

Her Şeyin İnterneti insanların, süreçlerin, verinin, şeylerin bir ağda birbirine bağlanması ve katma değeri olan herşeyin bu ağa dahil olması anlamına geliyor. Şeylerin interneti, artan mobilite, bulut bilişimin ortaya çıkması ve büyük verinin artan önemi gibi birçok farklı teknolojik trendi Her Şeyin İnterneti’ni mümkün kılıyor.

Cisco Türkiye Genel Müdürü Ümit Cinali, endeksle ilgili “Bu araştırma iş dünyasına, bölgeler ve sektörlere rekabetçilik avantajı sağlayacak yeni nesil internet dönemine girdiğimizi gösteriyor. Önümüzdeki on yılın rekabetçiliği şirketlerin Her Şeyin İnterneti’ni ne kadar iyi anladıkları ve ona ne kadar adapte olabilecekleri ile ilgili olacak. Her Şeyin İnterneti’ni sadece teknoloji ve operasyonlarında değil müşteri ve iş ortakları ile iletişimlerinde de kullanabilen şirketler rekabette öne çıkacaklar” şeklinde konuştu. Cinali, bilhassa üretim sektöründe otomatize sistemlere, robotlara ve enerji tüketimini, tedarik zincirini ve kaliteyi denetleyen alıcılara sahip daha akıllı fabrikalar göreceğimizi ifade ederek; “Batı Avrupa’da şimdiden Her Şeyin İnterneti’ni hayata geçiren otomotiv üreticileri, lojistik şirketleri ve stadyumlar görüyoruz. Yeni kurulan şirketler de internetin dördüncü döneminden faydalanıyorlar” dedi.

14.4 Trilyon Dolarlık Değer Bekleniyor

Cisco’nun Her Şeyin İnterneti Değer Endeksi Tahmini’ne göre 2013 ile 2022 yılları arasında Her Şeyin İnterneti’nin 14,4 trilyon USD değer yaratması bekleniyor.

Endeksten öne çıkan önemli bulgular:

 • Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Almanya 2013 yılında Herşeyin İnterneti’nden en yüksek seviyede kar etmek için hazır görünseler de, yaratılan değer dünyadaki farklı şirketler arasında dağılıyor. Dünyada gayri safi hasıla toplamının yaklaşık %70’ine sahip olan 12 ülkede gerçekleştirilen araştırmada, Her Şeyin İnterneti ile 2013 yılında yaratılması beklenen değerler:
  Maliyet-yarar değişim değeri 2013 (Milyar USD)
  1. ABD ABD253.0
  2. Çin76.9
  3. Almanya54.4
  4. Japonya41.0
  5. Avustralya35.6
  6. Fransa32.2
  7. Kanada30.2
  8. İngiltere28.4
  9. Hindistan18.2
  10. Brezilya17.3
  11. Rusya17.0
  12. Meksika9.2
 • 2013 yılında Her Şeyin İnterneti değerinin en önemli kaynaklarının 158,7 milyar dolarla tedarik zinciri ve 145,2 milyar dolarla müşteri hizmetleri olması bekleniyor.
  Her Şeyin İnterneti Değer Kaynakları (Milyar USD)
  Tedarik Zinciri158.7
  Müşteri Hizmetleri145.2
  İnovasyon110.5
  Varlık kullanımı109.7
  Çalışan üretkenliği89.3
 • Her Şeyin İnterneti ekonomisinde daha fazla değer elde etmek için şirketler:
  • Yüksek teknoloji altyapı ve araçlara yatırım yapmalı
  • Yeni teknolojileri var olan BT ortamları ile birleştirmeyi başarabilmeli
  • Etkin bilgi –yönetim pratikleri geliştirmeli
 • Her Şeyin İnterneti’nden elde edilen değerin en üst seviyeye çıkması için şirketler Her Şeyin İnterneti’nin getirdiği yetkinliklerden kendi sektörleri için en uygun olanlara odaklanmalı:
  • Üretim firmaları: Gerçek zamanlı, çok boyutlu veri analizi, entegre video işbirliği, fiziksel varlıkların uzaktan takibi.
  • Enerji şirketleri: Alıcı verilerinin entegrasyonu, uzman yerleştirme yetkinliği, tahmin analitiği
  • Perakendeciler: Tahmin analitiği ve veri görselleştirme, BYOD (Kendi Cihazını Getir) ve müşterilerle etkileşim, mobil ödeme ve uzaktan müşteri takibi.
 • Sektörlere bakıldığında, 2013 yılında Her Şeyin İnterneti’nden en büyük değeri sağlayacak hizmet ve üretim sektörleri olarak görünüyor. Diğer yandan 2013 yılında teknoloji, telekomünikasyon ve finans şirketleri az BT yoğunluklu şirketlere göre Her Şeyin İnterneti’nden daha fazla maliyet-yarar değişimi elde edecekler.
 • Her Şeyin İnterneti ile edinilmiş kârın analizleri, şirketin boyutunun sağlanacak fayda için bir belirleyici olmadığını ortaya koyuyor. Her Şeyin İnterneti’nde başarı şirketin boyutu ya da finansman gücünden çok stratejisi ile ilgili.
 • Tüm dünyada iş dünyası önderleri Her Şeyin İnterneti’nin daha iyi bir bilgi güvenliği de sağlayacağını düşünüyor. Liderlerin %50’si Her Şeyin İnterneti’nin güvenliği iyileştireceğini düşünürken %26’sı herhangi bir değişiklik beklemiyor.

Ek bilgi için Her Şeyin İnterneti Değer Endeksi raporunun tamamına, ilk 10 Tahmine ve Sıkça Sorulan Sorulara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.internetofeverything.com/

Yardım