Guest

Cisco’dan “Her Şeyin İnterneti” için Ağ Yakınsama Sistemi

Cisco NCS ile BSkyB, KDDI ve Telstra çığır açacak internet imkânlarına sahip oluyor

LinkedInGoogle+
Paylaş:

Bulut, mobil, video ve makineden makineye sistemler arasında internet trafiği hızla büyürken Cisco, büyük oranda ölçeklenebilir, daha akıllı ve daha uyumlu internetin kaynağını oluşturacak şekilde tasarlanmış Ağ Yakınsama Sistemi (Network Convergence System – NCS) ailesini tanıttı. BSkyB, KDDI ve Telstra gibi dünya lideri servis sağlayıcılar, yeni gelir akışları sağlamak, operasyonlarını kolaylaştırmak ve müşterilerine  daha zengin içerikli internet tecrübeleri sunmak için Cisco NCS uygulamasını kullanmaya başladı.

Cisco NCS, telekomünikasyon servislerini sanallaştırarak, operasyonlarını kolaylaştırarak ve altyapılarını sağlamlaştırarak servis sağlayıcılarının kârlılığını artırmak ve müşteri tecrübesini geliştirmek üzere tasarlanan, endüstrinin ilk yüksek performanslı taşıyıcı sınıfı (carrier-grade) yakınsama sistemi. Cisco NCS bunları yaparken aynı zamanda kullanıcılara maksimum performans, ileri sanallaştırma çözümleri ile servis sağlayıcıların ağ ve uygulama fonksiyonlarını çekirdek, edge (kenar), optik ve veri merkezi elementleri boyunca, hizmet ve uygulamalarını etkilemeden ayarlayabilecekleri, tam yakınsamış esnek bir yapıda sunuyor. Bu kapasite, servis sağlayıcıların video, bulut ve mobil trafik artışından kaynaklanan devasa bant genişliği artışının yanı sıra Her Şeyin İnterneti (IoE) diye anılan trilyonlarca cihazın online (internete bağlanması) hale gelmesi sürecine adapte olması açısından da önem taşıyor.

Sky Network Strateji ve Yapı Başkanı Laurent Lavallee konuyla ilgili “Sky, İngiltere’nin favori ‘üçlü oynatıcı’ -televizyon, genişbant ve ev telefonu- hizmet sağlaycısı. Biz aynı zamanda internet TV piyasasının da lideriyiz; İngiltere’nin en geniş talebe bağlı video servisi ile en iyi yenilikçi video servisleri Sky Go ile NOW TV’yi yönetiyoruz. Bunun sonucu olarak da müşterilerin interneti video içeriklerine ulaşmak için nasıl kullandıklarını anlıyoruz; geniş bant ağımızı bunu düşünerek kurmamızın nedeni de bu. Fakat liderliğimizi sürdürmek ve video içeriğine ulaşmak için en iyi ağ olmaya devam etmek için tüm talepleri karşılayabileceğimizden emin olacak şekilde ilerlemeliyiz. Cisco ile yürüttüğümüz çalışmalar ve Cisco NCS kurulumu, ağ kapasitemize ve imkânlarımıza katkıda bulunarak müşterilerimizin durmadan gelişen isteklerini karşılamamızı sağlayacak” dedi.

Endüstride Öncü Yetiler

100’ün üzerinden patenti ile endüstri lideri Cisco Carrier Routing System (CRS) ve Aggregation Services Router (ASR) ailelerine katılan  NCS ailesi, kurucu nitelikte bir ağ dokusu gibi hareket ederek yapıyı birbirine bağlarken beraberinde bazı yenilikler getiriyor:

 • Ölçü: Petabit ölçüsü için inşa edilmiş endüstrinin tek sistemi, bağlı bir doku üzerindeki trilyonlarca işlemi destekleyebiliyor. NCS bütün bir NetFlix arşivini bir saniyeden daha kısa zamanda transfer edebiliyor.
 • Çeviklik (Agility): Endüstrinin ilk programlanabilir, gelişmiş sanallaştırma imkânları için tasarlanmış taşıyıcı sınıfı yakınsama sistemi. NCS, uzar, bağlantı kurar, uygulamalara, ağlara ve veri merkezlerine cevap verir ve yapı çapında ihtiyaç duyulduğunda eş zamanlı olarak kaynakları hesaplar.
 • Etkililik: Cisco ONE Service Provider Architecture sisteminin bir parçası olarak kurulduğunda ağ yöneticilerine yüzde 60 enerji tasarrufu ile yüzde 45 toplam sahip olma maliyeti tasarrufu sağlar.

NCS, ayrıca ağ sektörü için aşağıdaki yenilikleri bir araya getiriyor:

 • Endüstrinin En İyi Ölçeklenebilir ve Programlanabilir Silikonu: NCS, yakın dönemde duyurulan, CRS-X sisteminde de kullanılmış, performans bazında ve bant genişliği konusunda yeni düzeyler sağlayan tümleşik ağ işlemcisi Cisco nPower™ X1 entegre ağ işlemcisi özelliğini de bünyesinde bulunduruyor. Tek bir çip üzerinde 4 trilyon transistor ile nPower X1 uygulaması, benzersiz performans, programlanabilirlik, fonskiyonellik düzeyleri ve ağ işlemcisi için bir ölçü elde edilmesini sağlıyor.
 • Optimizasyon ve Kolaylaştırma için Akıllı Yakınsama: Cisco NCS, Cisco veri merkezi yenilikleri tarafından desteklenen Unified Computing System (UCS) ve Dynamic Fabric Automation sistemlerinin yanı sıra IP ve optik ağları kusursuz şekilde entegre ediyor. Otomasyon kapasitesi Cisco’nun veri merkezi yenilikleri tarafından destekleniyor. Bu yakınsama imkânları sayesinde NCS, gelişmiş programlanabilir ağlar için kurucu nitelikteki esnek bir doku gibi hareket ediyor, veri merkezini, çekirdek, edge (kenar) ve optik kaynakları rastgele ve gerçek zamanlı olarak değiştirip yeniden yönlendirebiliyor, servis sağlayıcılarının genel zorlukları ile işletim maliyetlerini azaltırken hizmetlerini hızlandırmalarına olanak sağlıyor.
 • İleri Sanallaştırma İmkânları: NCS’nin bileşen, sistem ve mimari sanallaştırma imkânları bir araya geldiğinde tüm servis ve kaynakların Cisco Prime kullanılan tümleşik bir sistemin farklı fiziksel, sanal ve yerleşik bileşenleriymiş gibi yönetilebilmesini sağlıyor. Sistemin ileri sanallaştırma özellikleri sayesinde servis sağlayıcıların hem ağ hem de hesaplama kaynaklarını esnek bir şekilde artırmalarını ve azaltmalarını mümkün kılıyor, tek bir bütün olarak kontrol edilebilen ölçülebilir ana gövde konfigürasyonlarından faydalanmalarına olanak sağlıyor. Eğer sistem ölçeği ağın bir bölümünde aşılırsa NCS, kontrol düzlemlerini veri merkezindeki UCS sunucuları üzerine taşıyor ve blade sunucularının sınıfında en iyi olarak değerlendirilen işlemlerinden faydalanarak sanal olarak limitsiz bir kontrol düzlem ölçeği yaratıyor. Servis sağlayıcılar altyapılarını dinamik IoE servislerinin dinamik taleplerine yönelik olarak ölçeklendirebilirler ve amaçlarına uygun olarak değiştirebiliyor. Yapı sanallaştırması ayrıca NCS’in dağıtılmış Network Function Virtualization (NFV), UCS ve diğer sistemlerden faydalanmasını sağlıyor; otomatikleştirilmiş bölgeler arası  fonksiyonların ve servislerin sanal yerleşimlerinin orkestrasyonunu istenilen her yerde mümkün kılıyor.

Cisco Servis Sağlayıcı Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Surya Panditi, konu hakkında “İnternet ağlarının, telefon ve tabletler gibi akıllı cihazlar da dâhil olmak üzere, insanlar, süreçler, veriler ve şeyler arasındaki trilyonlarca bağlantıyı desteklemek için evrim geçirdiği yeni bir çağın eşiğindeyiz. Cisco NCS, gelecek on yıl içinde Her Şeyin İnterneti’nin taleplerini karşılayacak biçimde programlanabilirlik ve ölçeklenebilirlik gözetilerek düzenlendi. NCS, servis sağlayıcılarının yeni gelir akışları ve iş modelleri üretebilmelerini, aynı zamanda da müşterilerine heyecan verici yeni tecrübeler sunmalarını mümkün kılacak gelişmiş, programlanabilir bir ağ sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Kolaylaştırılmış Operasyon Süreçlerine Yapısal Yaklaşım

Cisco NCS, işletme çevikliği ve kolaylaştırılmış operasyon süreçlerinin birleşiminden oluşmuş tek bir sistem gibi yönetilebilen 3 ayrı ana bileşenden meydana geliyor:

 • NCS 6000, her slot için 5 Tbps ve her sistem için 1,2 Pbps’i mümkün kılıyor. IP/MPLS yönlendirmenin (routing) yanı sıra tek, peş peşe ve çoklu gövde biçimlerini destekliyor.
 • 2014 yılının ilk yarısında piyasaya sunulacak olan NCS 4000, slot başına 400 Gbps ve sistem başına 6,4 Terabit destek sağlıyor. Tek, peş peşe ve çoklu gövde biçimlerinde de kullanıma uygun olmasının yanı sıra OTN-WDM-SONET-Ethernet uygulamalarını da destekliyor.
 • NCS 2000, 96 kanallı yeni nesil akıllı ROADM sayesinde 100 Gbps ve daha üstü hızda DWDM transport ağlarına bağlanmayı destekliyor.

KDDI Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Direktörü Yoshiharu Shimatani, “İnternet, makinelerin yönettiği işlemlerin ağ dinamiklerini değiştirdiği ve tamamen yeni servis gereksinimlerini yüklediği bir kesişim noktası. İnternet işlemleri makine hızında iletişim kurduğundan yalnızca bant genişliğini yönetmek artık yeterli değil. KDDI olarak Cisco NCS’in hem bireysel hem de ticari müşterilerimize en yeni ve heyecan verici internet tecrübelerini oldukça düşük bir maliyetle sunmamızı sağlayacağına ve  yeni nesil internet ağlarının temeli olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ekli görseller:

 • Fotoğraf: Cisco Network Convergence System family (NCS)
 • Video: Surya Panditi, SVP and GM, Cisco’s Service Provider Networking Group
 • Video: Telstra Ağ Direktörü Mike Wright’ın IoE ve Cisco NCS 6000 hakkındaki açıklamaları
 • Video: Cisco NCS –Workload/Capacity

Destekleyici kaynaklar

Etiketler:

Cisco Network Convergence System, NCS, Cisco, Cisco nPower™ Network Processor, CPAK


Cisco RSS Feed: http://newsroom.cisco.com/dlls/rss.html

Cisco Hakkında
Cisco, insanların bağlantı, iletişim ve işbirliği yöntemlerinde dönüşümlere yol aç ağ teknolojilerinde dünya lideridir. Cisco hakkında bilgilere www.cisco.com adresinden ulaşılabilir. Haber akışı için lütfen şu adresi ziyaret edin: http://newsroom.cisco.com

İletişim:

Grayling Türkiye
Fehim Sezer
0212 243 36 00
fehim.sezer@grayling.com

Yardım