Guest

Zielone światło dla dziewcząt w naukach ścisłych i nowych technologiach

Hierarchical Navigation

Podziel się:

Kraków, 29 września 2016 r. - 200 dziewcząt z krakowskich szkół uczestniczyło w całodniowym wydarzeniu poświęconym naukom ścisłym, technologii, inżynierii oraz matematyce. Celem spotkania było zainspirowanie uczestniczek do podejmowania studiów oraz planowania ścieżek karier w tych dziedzinach. Wydarzenie realizowane w ramach programu międzynarodowej organizacji non-profit greenlight for girls (g4g; zielone swiatło dla dziewcząt), odbyło się 24 września na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i było drugim już w Polsce Dniem g4g. Jego organizacja w całości oparta jest o wolontariat pracowniczy.

Dzień g4g jest specjalnym wydarzeniem, które poprzez warsztaty i zajęcia praktyczne prowadzone przez wolontariuszy będących ekspertami i autorytetami w dziedzinie nauk ścicłych, technologii, inżynierii i matematyki (science, technology, engineering, maths – STEM) pokazuje, że nauka może być także dobrą zabawą. Dzień g4g to wydarzenie otwarte dla lokalnych społeczności i adresowane do dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat.

200 dziewcząt zebranych w Krakowie podczas Dnia g4g wzięło udział w warsztatach praktycznych przygotowanych i przeprowadzonych przez partnerów wydarzenia:

 • dzięki Cisco dziewczęta miały możliwość zagrania w grę „Jestem routerem” oraz sprawdzenia jak działa Internet.
 • „Czy internet może przestać działać” to warsztat prowadzony przez firmę Akamai.
 • fascynujący świat robotów i robotyki został przedstawiony przez Robotowo.
 • warsztaty programowania były możliwe dzięki Okado oraz GirlsCodeFun.
 • warsztaty z szyfrowania treści przeprowadziła firma Sabre.
 • warsztaty z obszaru nauk medyczno-przyrodniczych zorganizowała firma Bayer.
 • systemy rozrywki dostępne w nowoczesnych samochodach zaprezentowała firma Delphi.
 • warsztaty z inzynierii budowlanej prowadziła firma CH2M HILL.
 • „Jak rozmawiać z komputerem – algorytmika” to warsztat firmy Ericpol.
 • Warsztat „Niewidzialne projektowanie - projektowanie aplikacji mobilnych” prowadziła organizacja Women of Technology.
 • Firma GE Healthcare prowadziła warsztaty z prezentacji multimedialnych.
 • O tym jak być humanistą w IT mówili przedstawiciele ITBerries.

Od momentu powstania w 2010 roku, projekt greenlight for girls objął swoim zasięgiem ponad 10 tys. dziewcząt na całym świecie, angażując ponad 1300 wolontariuszy i organizując ponad 60 wydarzeń w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach, niestannie pobudzając w dziewczętach pasję do nauk ścisłych. Teraz, dzięki współpracy z firmą Cisco, Dzień g4g z sukcesem odbył się również w Polsce.

“Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, co jest oczywiście bardzo pozytywne, jednak skutkuje brakiem specjalistów w dziedzinach STEM zdolnych zajmować nowe stanowiska tworzone wraz z rozwojem nowych technologii. Jednocześnie obserwujemy, że w porównaniu do innych branż, odsetek kobiet zatrudnionych w IT jest stosunkowo niski. Przez lata firma Cisco angażowała się w wiele inicjatyw mających na celu wypełnienie tej luki. Greenlight for girls jest jedną z takich inicjatyw i jesteśmy dumni, że już po raz drugi byliśmy partnerem Dnia g4g w Polsce”, powiedziała Anna Czacharowska, CSR Program Manager, Cisco Poland.


O greenlight for girls (zielone światło dla dziewcząt):

Greelinght for girls jest organizacją międzynarodową powołaną do inspirowania dziewcząt różnego pochodzenia i w każdym wieku do rozwoju w dziedzinach STEM poprzez wprowadzanie ich do świata nauki w zabawny i ekscytujący sposób. Założona w Brukseli organizacja bardzo rozrosła się od swoich początków w 2010 roku, docierając do ponad 10 tys. dziewcząt na 5 kontynentach i angażując ponad 1300 wolontariuszy. Zarząd greenlight for girls jest zaangażowaną grupą naukowych i technologicznych profesjonalistów, ekspertów w zakresie równości płci i międzynarodowych edukatorów z Europy, Ameryki Północnej, Indii i Afryki. Partnerzy greenlight for girls są osobami i organizacjami dzielącymi ogólną wizję wprowadzania pozytywnych zmian w przyszłosci naszych dzieci i społeczeństw.

O Cisco:

Cisco (NASDAQ: CSCO) to światowy lider technologiczny zapewniający działanie Internetu od 1984 r. Pracownicy, produkty i partnerzy Cisco pomagają społeczeństwom łączyć się w bezpieczny sposób i korzystać z cyfrowych możliwości jutra już dziś. Dowiedz się więcej na newsroom.cisco.com. newsroom.cisco.com.

Cisco i logo Cisco to zastrzeżone znaki towarowe należące do Cisco i/lub jego podmiotów zależnych w U.S. i innych krajach. Pełna lista znaków towarowych Cisco dostępna jest pod adresem: www.cisco.com/go/trademarks. Znaki towarowe firm trzecich są ich własnością. Użycie słowa partner nie oznacza stosunku partnerstwa pomiędzy Cisco i inną firmą.

Kontakt: Łukasz Dąbrowski | MANEJO Public Relations | e-mail: lukasz@manejo.pl | tel.: 795 03 12 02

Pozwól nam pomóc