Guest

Vectra S.A. wdraża ogólnopolską szerokopasmową sieć światłowodową bazującą na technologii firmy Cisco

LinkedInGoogle+
Podziel się:

Cisco oferuje skalowalne i wydajne rozwiązania sieciowe dla Internetu nowej generacji.

GDYNIA, Polska, 24 czerwca 2013 – Cisco informuje o wdrożeniu przez firmę Vectra S.A., jednego z wiodących operatorów sieci kablowych w Polsce, ogólnokrajowej, szerokopasmowej sieci światłowodowej bazującej na technologiach dostarczanych przez Cisco.

Nowa infrastruktura sieciowa Vectry będzie podstawą dla platformy oferującej szerokopasmowe usługi, w tym przesyłanie danych, głosu, spersonalizowanego wideo (wideo na żądanie - VOD) oraz transmisji mobilnej typu backhaul dla klientów indywidualnych i biznesowych. Przejście z modelu bazującego na liniach dzierżawionych na własną infrastrukturę przełoży się także na obniżenie kosztów operacyjnych.

Według najnowszych analiz przeprowadzonych przez Cisco w ramach Global Visual Networking Index, ruch w sieci w Polsce w latach 2012-2017 wzrośnie niemal 2,5-krotnie, osiągając średni przyrost roczny na poziomie 19 procent. Dzięki inwestycji we własną infrastrukturę DWDM Vectra będzie mogła sprostać rosnącym wymaganiom stawianym przed dostawcami internetu.

Najważniejsze informacje

 • Vectra wdrożyła technologię multipleksacji sygnałów cyfrowych (dense wavelength-division multiplexing – DWDM), w tym platformę Cisco ONS 15454 Multiservice Optical Transport Platform (MSTP).
 • Infrastruktura światłowodowa Vectra obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, łącząc prawie 30 największych miast w Polsce, w tym Warszawę, Katowice, Wrocław, Poznań, Radom, Bydgoszcz, Toruń, Gdynię oraz wiele innych znaczących ośrodków.
 • W początkowej fazie sieć światłowodowa DWDM będzie działała w standardzie multipleksacji oferującym przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s, jednak wraz ze wzrostem wymagań przepustowość może być bez problemu przeskalowana do 100 Gb/s. Opcja rozszerzenia przepustowości z 10 do 100 Gb/s daje firmie możliwość znacznego zwiększenia wydajności przy minimalizacji kosztów. Zastosowane rozwiązania Cisco zapewniają bardzo wysoką skalowalność aż do 42 x 100 Gb/s w pojedynczej szafie telekomunikacyjnej, co jest wartością niemal trzykrotnie wyższą w porównaniu do produktów konkurencyjnych.
 • Rozwiązanie DWDM 100 Gb/s bazuje na technologii optycznej Cisco nLight, która pozwala na transmisję fal 100 Gb/s na dystansie nawet do 3 000 km. Dzięki temu operatorzy tacy jak Vectra zyskują możliwość znacznie prostszego projektowania i wdrażania sieci o zasięgu ogólnokrajowym.
 • Za projekt i wdrożenie sieci DWDM dla Vectry odpowiadała firma Klonex, Certyfikowany Premier Partner Cisco w Polsce.

Wypowiedzi:

 • Tomasz Żurański, Prezes Zarządu, Vectra S.A.

  “Wdrożenie rozwiązania Cisco DWDM istotnie zwiększa możliwości transmisyjne sieci szkieletowej Vectry dla obecnych oraz planowanych usług. Jest ważnym elementem naszej infrastruktury teletechnicznej opartej na światłowodach, tworząc główną arterię dla usług cyfrowych świadczonych przez Vectrę. Jednocześnie w skali długoterminowej obniży nasze koszty dotyczące transmisji cyfrowych”.

 • Dariusz Fabiszewski, Dyrektor Generalny Cisco Systems Poland

  “Usługi streamingu wideo, przesyłanie coraz większych ilości danych oraz ruch generowany za pomocą urządzeń mobilnych odpowiadają za gwałtowny wzrost obciążenia sieci dostawców usług internetowych na całym świecie. Rozwiązanie Cisco DWDM umożliwia operatorom obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury sieciowej oraz pozwala na zwiększenie ich przychodów. Cieszymy się z nawiązania bliskiej współpracy z firmą Vectra oraz z możliwości pomocy w realizowaniu jej długoterminowych celów”.

Dodatkowe informacje

Informacje o Vectra:

Grupa VECTRA (www.vectra.pl) należy do wąskiej grupy największych krajowych telekomunikacyjnych operatorów kablowych. Obsługuje 860 tys. klientów w 167 miastach na terenie całego kraju. Podstawowa oferta Vectry to dostęp do programów telewizyjnych w wersji analogowej i cyfrowej, do szerokopasmowego internetu stacjonarnego i mobilnego oraz usługa telefonii stacjonarnej. Vectra ma jedną z najbardziej atrakcyjnych na rynku ofert telewizji cyfrowej pod względem liczby i różnorodności programów – łącznie 183, w tym 44 w wersji HD. Inne pozycje, które wyróżniają usługi Vectry, to internet 160 Mb/s, programy niezależnych telewizji lokalnych emitowane w 110 miastach, usługa cyfrowej nagrywarki oraz multiroom. Dodatkowe usługi Vectry to m.in. TVOnline (bezpłatny dostęp do 25 programów TV na komputerze i urządzeniach mobilnych), HBO GO i serwis muzyczny Mood. Vectra ma 490 tys. abonentów telewizji cyfrowej, 413 tys. odbiorców internetu stacjonarnego i 28 tys. mobilnego oraz 151 tys. abonentów telefonicznych. Vectra obsługuje również firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.


Informacje o Cisco:

Polski oddział Cisco został założony w Warszawie w 1995 roku. Od tego czasu Cisco aktywnie wspiera budowę w Polsce gospodarki opartej na wiedzy. W tym czasie powstała też sieć partnerów do której należy blisko 1000 przedsiębiorstw w całym kraju. W maju 2012 r. otwarto Cisco Global Support Center w Krakowie.

Największą inicjatywą Cisco w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu jest Cisco Networking Academy – program edukacyjny działający w Polsce od 2000 r. W całym kraju funkcjonuje dziś ponad 400 współpracujących z programem szkół i uczelni, w których uczy się ok. 20 tys. słuchaczy. Od uruchomienia programu w oferowanych przez Cisco Networking Academy kursach z różnych obszarów IT wzięło udział ok. 80 tys. uczniów i studentów.

Cisco (NASDAQ: CSCO) jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań sieciowych, zmieniających nasze postrzeganie komunikacji i współpracy międzyludzkiej. Informacje o firmie Cisco można znaleźć na stronie http://www.cisco.com.

Polskie informacje prasowe firmy Cisco znaleźć można na stronie: http://www.cisco.com/web/PL/prasa/, natomiast centralny serwis informacyjny znajduje się na: http://newsroom.cisco.com

Cisco i logo Cisco to zastrzeżone znaki towarowe należące do Cisco i/lub jego podmiotów zależnych w U.S. i innych krajach. Pełna lista znaków towarowych Cisco dostępna jest pod adresem: www.cisco.com/go/trademarks. Znaki towarowe firm trzecich są ich własnością. Użycie słowa partner nie oznacza stosunku partnerstwa pomiędzy Cisco i inną firmą.

W razie dodatkowych pytań, proszę o kontakt:

Łukasz Dąbrowski
MANEJO Public Relations
e-mail: lukasz@manejo.pl
mobile:+48 515 130 769