Guest

Zabraňte útoku, nainstalujte alarm do chytrého auta – s těmito úkoly si poradili studenti v soutěži Cisco Networking Academy

Hierarchical Navigation

Praha 18. dubna 2017 – „Hackeři napadli naši datovou síť, co máme dělat?“ I takhle může vypadat telefonát od zákazníka. Jak zvládli toto zadání vyřešit středoškolští studenti? A dokázali by naprogramovat alarm do auta s internetovým připojením? Nejen s těmito úkoly si museli poradit během soutěže Cisco Networking Academy Games, která je určena pro mladé talenty z oblasti informačních technologií. Finále 12. ročníku soutěže určené pro všechny střední a vysoké školy proběhlo na Střední škole a vyšší odborné škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Výhru si nakonec odnesli studenti z Jičína a Frýdku-Místku. Vítězové v kategorii IoE byli odměněni částkou 20 000 korun.

Letošní ročník patřil, co do počtu přihlášených týmů, mezi nejúspěšnější – z celé republiky se přihlásilo 72 družstev a do velkého finále se jich probojovalo 34. „Soutěž je zaměřena na studenty středních a vyšších odborných škol, kteří si vyzkouší úkoly, se kterými se počítačoví experti běžně setkávají.“ říká Martin Pruša, koordinátor soutěže a prezident spolku i-com-unity, který soutěž pořádá.

Kategorie HS3, která byla zaměřená na počítačové sítě, se zúčastnilo rekordních 20 tříčlenných týmů a soutěžící si museli poradit rovnou se dvěma úkoly. V prvním z nich musela družstva zabránit masivnímu kybernetickému útoku na datovou síť zákazníka. V druhé části měli studenti provést její bezpečnostní audit. Kategorie IoE zaměřující se na internet věci, se skládala ze 3 soutěžních kol a týmy si na své cestě za vítězstvím musely poradit se sestavením a naprogramováním funkčních výrobků jako jsou například inteligentní samozavlažovací květináče nebo alarm do chytrého auta.

„Naším cílem je především propojit teorii s praxí, připravovat studenty na reálné problémy a situace, které budou v budoucím digitalizovaném prostředí řešit. Digitalizace a propojování věcí do internetu rostou na důležitosti a mají již dopad na celé spektrum ekonomiky mimo IT. Soutěž vede studenty k aplikování IT znalosti a dovednosti s přesahem do dalších oborů.“ vysvětluje Karol Kniewald, regionální CSR manažer pro Evropu a CIS ze společnosti Cisco.

První místo v kategorii IoE se nakonec podařilo vybojovat týmu Mikrocheap, který do Hradce dorazil z Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy z nedalekého Jičína.  Pomyslnou stříbrnou medaili si odvezl tým studentů ze Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem. Třetím, bronzovým, místem se mohou pyšnit studenti ze Střední školy informačních technologií z Frýdku-Místku, která v této kategorii obhajovala loňský titul.

V kategorii HS3 své znalosti a schopnosti dokázal nejlépe uplatnit tým žáků ze Střední školy informačních technologií ve Frýdku-Místku a právem se tak radoval z prvního místa. Druhé místo obsadil tým studentů ze Střední školy technické a ekonomické v Brně a na třetím místě skončil tým domácích, tedy studenti ze Střední školy a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové.

Výsledky letošního ročníku Cisco Networking Academy Games
Kategorie NAG-IoE
1. Mikrocheap, Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola, Jičín
2. Cisco Extreme Packet Masters, Střední průmyslová škola Ústí nad Labem
3. greenLab, Střední škola informačních technologií, Frýdek-Místek
 
Kategorie HS3
1. Střední škola informačních technologií, Frýdek-Místek
2. Střední škola technická a ekonomická Brno
3. Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky Hradec Králové

Program Cisco Networking Academy si klade za cíl najít a rozvíjet talenty v oblasti síťových technologií. Pomáhá firmám identifikovat nadané studenty a zároveň studentům získat potřebnou praxi pro jejich další rozvoj. Od začátku působení v Česku prošlo programem Cisco Networking Academy více než 37 tisíc studentů středních a vysokých škol, v současné době navštěvuje některý z kurzů tohoto programu přes sedm tisíc studentů na 80 lokálních akademiích.

Partnery letošní soutěže byly Západočeská univerzita v Plzni, Networksys, ICZ, BLUECOM, IQRF Alliance a Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky s.r.o.


Kontaktní osoby:

Martin Roháček
mediální zástupce, Madison PA
rohacek@madisonpa.cz
tel.: +420 775 854 370

Jakub Hynek
mediální zástupce, Madison PA
hynek@madisonpa.cz
tel.: +420 606 246 215


O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.

Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.

Cisco a logo Cisco jsou registrované ochranné známky společnosti Cisco Systems, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Všechny další registrované ochranné známky uvedené v tomto dokumentu jsou majetkem příslušných vlastníků.

Kontaktujte Cisco

Got Small Business? Go to Cisco Small Business Products