Guest

Nemůžete se připojit v metru? V brazilském Riu mají Wi-Fi a zdarma

Ve stanicích metra brazilského Ria de Janeira již cestující nemusí přemýšlet, jak se připojit k internetu. Už v 17 stanicích se totiž mohou připojit prostřednictvím Wi-Fi sítě postavené na technologii Cisco. Do konce letošního roku by signálem Wi-Fi mělo být pokryto všech 36 stanic. Jsou to právě stanice metra a další místa s nárazovou vysokou koncentrací lidí, kde mobilní sítě naráží na své technologické limity. Právě Wi-Fi může tento problém vyřešit.

Praha 28. srpna 2015 – Provozovatel metra v Riu de Janeiru zvolil Wi-Fi technologie společnosti Cisco k pokrytí svých stanic. Obyvatelé brazilského velkoměsta, stejně tak jako jeho turisté, se tak budou moci pohodlně, rychle a především zdarma připojit k internetu. Základem celého řešení se stala architektura Cisco Prime. Nejnověji byly signálem Wi-Fi pokryty stanice Flamengo, Largo do Machado a Catete. Od startu celého projektu v lednu 2014 nedošlo k žádnému závažnějšímu výpadku sítě, a to ani v hlavních dopravních špičkách.

„Na rozdíl od mobilních sítí, lze sítě Wi-Fi mnohem efektivněji stavět tak, aby byly schopné zajistit spolehlivé připojení k internetu i tam, kde dojde k nárazové koncentraci velkého počtu lidí. Příkladem mohou být koncerty, sportovní utkání nebo právě nádraží či stanice metra. V těchto případech naráží mobilní sítě na svoje technologické limity,“ upozorňuje Ivo Němeček, technický regionální manažer společnosti CIsco a dodává: „Dobře projektovaná Wi-Fi síť může pokrývat jen malý sektor, a proto jí zahlcení nehrozí. To je také důvodem k tomu, že i mobilní operátoři ve světě stále častěji sahají po Wi-Fi jako doplňku svých sítí na takto vytížených místech.“

Architektura Cisco Prime v sobě spojuje Prime LAN Management Solutions (LMS) a Prime Network Control System (NCS). Jejím prostřednictvím lze jednoduše a přehledně spravovat i rozsáhlé Wi-Fi sítě. Od nasazení technologie Wi-Fi do metra v Riu nedošlo k žádnému výpadu síťových služeb, ani problémům s přihlášením uživatelů. Díky hvězdicové architektuře je možné přidávat jednotlivé stanice do sítě bez jakýchkoli výpadků či omezení ve zbytku stanic. Samotné připojení na nástupištích a dalších prostorech stanic zajišťují přístupové body Cisco Aironet 2602i a kontrolery Cisco 8500 Wireless Controller.

Kromě cestujících mohou výhod stabilního připojení využívat i všichni obchodníci, kteří mají v prostorách metra své provozovny. Registrovaní uživatelé Wi-Fi v metru mohou navíc automaticky dostávat aktuální informace o provozu či výlukách.

Wi-Fi místo mobilní sítě

S rychlým rozvojem chytrých telefonů dochází stále častěji k přetížení mobilních sítí v místech s vysokou koncentrací uživatelů. Plánovat kapacitu mobilní sítě na tyto nárazové špičky je totiž neekonomické. Pokud si však majitelé chytrých telefonů chtějí například nasdílet na Facebooku fotku z koncertu či sportovního utkání, jsou často zklamáni a naštváni na svého operátora.

I proto již delší dobu pracuje sdružení Wi-Fi Alliance na řešení, které by umožnilo operátorům jednoduše předat část datového provozu z mobilních sítí právě do lokálních Wi-Fi sítí. Důležité je, aby vše probíhalo automaticky, bez toho, aby byli uživatelé obtěžováni nutností hledat příslušnou síť a hlásit se do ní. Díky standardu IEEE 802.11u a technologii Wi-Fi Certified Passpoint mohou chytré telefony něco podobného zcela odbourat. Telefon či tablet může sám Wi-Fi síť detekovat a automaticky se do ní připojit, přičemž k autentifikaci může stačit jen SIM karta a datový tarif příslušného operátora. Například americký operátor AT&T nabízí ve spolupráci s partnery přes 30 tisíc hotspotů pro své zákazníky.


Kontaktní osoby:

Jan Lodl, mediální zástupce, Madison PA
lodl@madisonpa.cz, tel.: +420 775 854 369

Jakub Hynek, mediální zástupce, Madison PA
hynek@madisonpa.cz, tel.: +420 606 246 215

Poznámky pro editory:

O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.

Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.

Cisco a logo Cisco jsou registrované ochranné známky společnosti Cisco Systems, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Všechny další registrované ochranné známky uvedené v tomto dokumentu jsou majetkem příslušných vlastníků.

Kontaktujte Cisco

Got Small Business? Go to Cisco Small Business Products