Guest

Networking Academy Games letos již po desáté. Studenti se museli vyrovnat s blackoutem

Třináct středoškolských týmů se v pátek utkalo v tradiční soutěži pro mladé talenty z oboru informačních technologií. Mohli si tak poměřit znalosti, které získávají díky studiu v programu Cisco Networking Academy. Vítězná trojice z plzeňské Střední školy informatiky a finančních služeb ve složení Radek Miklánek, Jan Klán a Kristýna Lepší si nejen zajistilo věcné ceny, ale především jistotu, že budou přijati ke studiu na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze.

Praha 31. března 2015 – „V celé čtvrti došlo vlivem kybernetického útoku k rozsáhlému výpadku elektřiny. Vy nyní přicházíte do kancelářské budovy, kde došlo v důsledku výpadku proudu ke kolapsu informačních systému. Vaším úkolem je během následující hodiny obnovit provoz všech IT systémů.“ Takové zadání slyšeli finalisté desátého ročníku soutěže Networking Academy Games. Soutěž pořádá spolek i-com-unity o.s. spolu se svými partnery Cisco, Intercom Systems, Bluecom a Cesnet. V kategorii HS3 soutěží tříčlenné týmy studentů středních škol. Členové vítězného týmu budou přijati ke studiu na FIT ČVUT bez přijímacích zkoušek.

V letošním finálovém kole, které se konalo v pátek 27. března 2015 na půdě FIT ČVUT, uspěl v konkurenci celkem třinácti trojic tým zastupující Střední školu informatiky a finančních služeb v Plzni. Tým tvořila trojice studentů Radek Miklánek, Jan Klán a Kristýna Lepší připravující se na soutěž pod vedením lektora Petra Zimy. Vítězný tým prokázal nejvyrovnanější výsledky v obou částech finálového kola – v teoretickém testu i praktické zkoušce. O tom, že výuka IT na této škole má skutečně vysokou úroveň svědčí i fakt, že stejnou školu reprezentovali i vítězové loňského ročníku Networking Academy Games. Součástí těchto soutěží jsou vždy i přednášky o nejmodernějších technologiích od dlouhodobých partnerů soutěže Intercom Systems a Bluecom, kteří věnují i věcné ceny pro vítěze.

„Poptávka pro IT odbornících v Evropě dlouhodobě roste. Program Cisco Networking Academy se snaží právě takové odborníky vychovávat,“ vysvětluje Karol Kniewald, regionální CSR manažer pro Evropu a CIS ze společnosti Cisco a dodává: „Soutěž Networking Academy Games umožňuje studentům středních, ale i vysokých škol porovnat své znalosti a schopnosti. Středoškoláci si tím mohou navíc otevřít dveře k dalšímu studiu na vysoké škole, vysokoškoláci zase k nové kariéře. Například loňský vítěz souběžné soutěže NetRiders určené pro vysokoškolské studenty našel již uplatnění ve společnosti Cisco.“

„Při zadávání praktických testů klademe velký důraz na to, aby nešlo o nějaké teoretické koncepty, ale o situace, do nichž se budoucí IT odborníci mohou dostat,“ doplňuje Martin Pruša, koordinátor soutěže ze spolku i-com-unity. „Také letošní úkol simuloval situaci, které skutečně nastala v jednom z velkých kancelářských komplexů v Česku. Studenti měli navíc úkol těžší o to, že v časovém limitu bylo velmi těžké jej vyřešit. Vyzkoušeli si tedy navíc, jak zvládají práci pod tlakem,“ pokračuje Martin Pruša.

Program Cisco Networking Academy si klade za cíl najít a rozvíjet talenty v oblasti síťových technologií. Pomáhá firmám identifikovat nadané studenty a zároveň studentům získat potřebnou praxi pro jejich další rozvoj. Od začátku působení v Česku prošlo programem Cisco Networking Academy více než 30 tisíc studentů středních a vysokých škol, v současné době navštěvuje některý z kurzů tohoto programu přes 9 tisíc studentů na 75 lokálních akademiích.

Zvláště v tak dynamické oblasti, jakou je IT, musí jít student ze školy nejen s teoretickými, ale i s praktickými dovednostmi. Díky programu Cisco Networking Academy a spolupráci se školami se daří produkovat kvalitně připravené odborníky a alespoň částečně pokrýt poptávku po takových lidech na trhu práce. Podle údajů Evropské komise (zdroj: Návrh společné zprávy o zaměstnanosti, 28. 11. 2014) bude do letošního roku v zemích EU 900 tisíc neobsazených pracovních míst v ICT.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze má již od svého vzniku v roce 2009 spolupráci s podnikovou sférou jako svou prioritu. Díky spolupráci s celou řadou firem může svým studentům poskytnout potřebné praktické zkušenosti. Každoročně rostoucí počet přihlášek a pozitivní odezva od absolventů fakulty ukazuje, že jde o správný přístup.


Kontaktní osoby:

Jan Lodl, mediální zástupce, Madison PA
tel.:+420 775 854 369
e-mail: lodl@madisonpa.cz

Kontakt pro média:

Jakub Hynek, mediální zástupce, Madison PA
mob.: 606 246 215
e-mail: hynek@madisonpa.cz

Poznámky pro editory:

O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.

Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.


Cisco a logo Cisco jsou registrované ochranné známky společnosti Cisco Systems, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Všechny další registrované ochranné známky uvedené v tomto dokumentu jsou majetkem příslušných vlastníků.

Kontaktujte Cisco

Got Small Business? Go to Cisco Small Business Products