U.S. Recognition Award Winners

CATEGORY

City/State

ROLE

NAME

ACADEMY

Rigor

Miami Lakes, FL

Academy

 

Miami Lakes Educational Center

 

Arlington, VA

Academy

 

DoDEA / Dept of Defense

 

Parkersburg, WV

Academy

 

West Virginia University-Parkersburg

 

Chapel Hill, NC

Instructor

Tammy Bradley

Chapel Hill High School

 

Portland, OR

Instructor

Ken Chesler

Heald College

 

Carlisle, PA

Instructor

Scott Rogers

Carlisle Center for Careers and Technology

 

Springerville, AZ

Student

Quinn Snyder

Round Valley Academy

 

Miami, FL

Student

Davion Crumel

Miami Dade College

 

Cumming, GA

Student

Caleb Castleberry

North Forsyth High School

 

Cincinnati, OH

Student

John Dwyer

Anderson Academy

 

St. Euclid, OH

Student

Ryan Kolesar

Euclid High School

 

Watertown, SD

Student

Anthony Dahle

Lake Area Technical Institute

Relevance

Porterville, CA

Academy

 

Porterville High School

 

Glen Ellyn, IL

Academy

 

College of DuPage

 

Flushing, NY

Academy

 

Queens College CUNY

 

Miami Lakes, FL

Instructor

Marlon Vernon

Miami Lakes Educational Center

 

Bismarck, ND

Instructor

Jeff McDowell

United Tribes Technical College

 

Johnstown, PA

Instructor

George Hockenberry

Commonwealth Technical Institute

 

Muncie, IN

Student

David Hatton

Ball State University

 

Battle Creek, MI

Student

Kyle Brown

Calhoun Area Technology Center

 

Miami Lakes, FL

Student

Johann Padron

Miami Lakes Educational Center

 

Cleveland, OH

Student

 

Jon Gayda

Polaris Career Center

 

Irving, TX

Student

Mitchell McDaniel

North Lake College

 

Arlington, VA

Student

 

John Paul Shafik

US Army School of Information Technology

Relationships

Hays, KS

Academy

 

Ft. Hays State University

 

Pittsburgh, PA

Academy

 

Pittsburgh Job Corps

 

Newport News, VA

Academy

 

ECPI College of Technology

 

Eatonville, FL

Instructor

Keith Grumbly

Hungerford Prep High School

 

Elmira, NY

Instructor

John Owens

SCT BOCES

 

Irving, TX

Instructor

Jerry Mesquita

North Lake College

 

Miami Lakes, FL

Student

Hanly De Los Santos & Stacie Gonzalez

Miami Lakes Educational Center

 

Fort Wayne, IN

Student

Ryan McGuire

Indiana Institute of Technology

 

Springfield, IL

Student

Matt Chaney

Capital Area Career Center High School

 

Nelsonville, OH

Student

 

Charles Clarke

Hocking Technical College

 

Jamaica Queens, NY

Student

Charles Chen

Thomas Edison HS

 

Frisco, TX

Student

 

John Zhang

Collin County Community College

 

Academy Conference 2006 Partner Drawing Winners

Congratulations to the following Grand Prize winners from the drawings that were held at the Academy Conference 2006 events and thanks to our partners who co-sponsored the drawings and provided these great prizes.

                   

Grand Prize: A Cisco Press 24-title library of the winner’s choice (valued at $1200)

Winners:

St. Paul – Jim Cain, on behalf of Eastern Technical High School

Phoenix – Nancy Hansen, on behalf of Davenport University

Nashville – Stanley Beler, on behalf of Pennsylvania College of Technology 

 

Grand Prize: ADTRAN DSL Emulation Kit, including delivery provided by SIGMAnet

(valued at $3195) 

Winner (drawn from entries at all three locations):

Ricky Moore, on behalf of Moraine Valley Community College 

 

Grand Prize: One year use of the NDG NETLAB AE System (valued at $6495) and server and systems integration services with shipping provided by SIGMAnet (valued at $2100), for a total prize value of $8595 

Winner (drawn from entries at all three locations):

Dan Johnson, on behalf of Albany Technical College