Na tohtoročnom fóre predviedli zákazníci Cisco video cez medianet

Bratislava, 23. septembra 2009 - Nárast poskytovania videa cez internetový protokol vytvára stále nové príležitosti. Poskytovatelia služieb sa môžu vo vysoko konkurenčnom odvetví rýchlejšie stať poskytovateľmi zážitkov. Výsledky štúdie Cisco® Visual Networking Index zameranej na prevádzku v sieťach IP ukazujú, že video vrátane TV, videa na vyžiadanie, videa cez internet a peer-to-peer sietí bude do roku 2013 predstavovať viac ako 91 percent globálnej internetovej prevádzky.

Poskytovanie kvalitného video zážitku sa spolieha na medianet a IP siete ďalšej generácie, optimalizované pre rich médiá. Medianet zohľadňuje typ média, siete a zariadenia. Zákazníci Cisco na tohtoročnom fóre IBC (International Broadcasting Convention) predviedli, ako technológia medianet pomáha poskytovateľom zvládať komplexnosť a rozsah poskytovania videa. Cisco sa v rámci oceňovaných kategórií dostalo medzi finalistov v týchto kategóriách:

  • Najlepšie riešenie pre monitoring a riadenie siete - Riešenie Cisco Video Assurance Management Solution (VAMS)
  • Najlepšia spotrebiteľská technológia - hybridný rekordér digitálnych video médií a mediálny server Cisco 8485DVB MPEG-4 HD
  • Najlepšie riešenie pre tok práce, riadenie aktív či automatizáciu - Riešenie Cisco pre manažované médiá Cisco Managed Media Solution (C-MMS)
  • Najlepšie riešenie v oblasti optických sietí - pridávania, distribúcie, transportu- smerovače pre agregačné služby Cisco ASR 9000 Series
  • Najlepšia technológia či služba IPTV- riešenie Cisco Visual Quality Experience (VQE)

Riešenie Cisco Video Assurance Management Solution (VAMS) získalo na udeľovaní cien ocenenie CSI v kategórii najlepšie riešenie pre monitorovanie alebo riadenie siete.

IBC je najvýznamnejšia technologická výstava a konferencia, tohto roku sa konala v Amsterdame, od 11. do 15. septembra. Počas konferencie sa udeľuje niekoľko ocenenení. Technologické ocenenenie CSI udeľuje prestížny európsky technologický časopis CSI.

Zaujímavosti o Visual Networking Index

  • Všetky typy prenosu videa (TV, video na vyžiadanie, internet a peer-to-peer) budú do roku 2013 predstavovať viac ako 91 percent globálnej spotrebiteľskej prevádzky. Len internetové video bude do roku 2013 predstavovať viac ako 60 percent celkovej spotrebiteľskej internetovej prevádzky.
  • V roku 2013 kapacita internetového videa takmer 700 krát presiahne kapacitu chrbtovej siete internetu v USA z roku 2000. Prehliadanie videa, ktoré sa v roku 2013 mesačne prenesie sieťou by trvalo viac ako pol milióna rokov. Internetové video vygeneruje do roku 2013 viac ako 18 exabytov dát mesačne.
  • Význam videa v reálnom čase stúpa. Do roku 2013 bude internetová televízia predstavovať viac ako 4 percentá spotrebiteľskej internetovej prevádzky, a ambientné video bude tvoriť 8 percent spotrebiteľskej internetovej prevádzky. Živé televízne prenosy si za ostatných niekoľko rokov získali pevnú pozíciu: v globálnom meradle predstavuje P2P TV v súčasnosti o niečo viac ako 7 percent celkovej prevádzky peer-to-peer s viac ako 200 petabytami mesačne.
  • Prevádzka videa na vyžiadanie (Video-on-Demand, VoD) sa do roku 2013 bude každé dva roky zdvojnásobovať. Spotrebiteľská prevádzka v sieťach IPTV a CATV bude v období rokov 2008 až 2013 rásť kombinovanou ročnou mierou rastu 53 percent, oproti tomu spotrebiteľská internetová prevádzka bude rásť kombinovanou ročnou mierou rastu 40 percent.

Dokument Cisco: Hyperconnectivity and the Approaching Zettabyte Era (Hyperkonektivita a blížiaca sa éra zetabytov)

Novinky zo sveta zákazníkov Cisco

Virgin Media, vedúca britská spoločnosť v oblasti zábavy a komunikácií, si vybrala Cisco ako dodávateľa pre svoju platformu distribúcie TV, a pre aktualizáciu svojej existujúcej infraštruktúry digitálnej TV. Virgin Media inštaluje technológiu Cisco Digital Video Headend do všetkých svojich regionálnych a centrálnych koncových staníc s cieľom umožniť rast v oblasti služieb prenosu televízie v štandardnom (SD) a vysokom (HDTV) rozlíšení. Po inštalácii bude nová platforma pre TV poskytovať sofistikované služby viac ako 12,6 miliónom domácnostiam v Británii.

Cisco vyvíja kompletné riešenie digitálneho videa pre spoločnosť Serbia Broadband (SBB) a pre slovinský Telemach s cieľom priniesť účastníkom týchto operátorov rozmanité, interaktívne a personalizované mediálne zážitky. Od novembra 2009 budú môcť spotrebitelia pristupovať k videu vo vysokom rozlíšení (HD), neskôr bude nasledovať široká ponuka interaktívnych služieb ako video na vyžiadanie (Video on Demand, VoD) v reálnom čase, digitálny záznam videa (Digital Video Recording, DVR), hry a prístup k informáciám vo forme informačných kanálov či aktuálnych predpovedí počasia.

Mediaset, najväčšia komerčná vysielacia spoločnosť v Taliansku, prechádza na čisto digitálnu televíznu produkciu na báze medianetovej technológie Cisco. Digitálne riešenie od Cisco dokáže štvornásobne zvýšiť produktivitu spravodajstva. Mediaset je prvou národnou vysielacou spoločnosťou v Európe, ktorá využije medianet na báze IP. Sieť je optimalizovaná pre pridávanie a distribúciu videa. Z hľadiska nákladov ide o výhodnejšie riešenie v porovnaní s aktualizáciu existujúcej siete Synchronous Digital Hierarchy (SDH).

Cisco a jeho technológie umožnili poľskému telekomunikačnému operátorovi ASTER uviesť novú službu videa na vyžiadanie. Služba ASTER VoD dokáže poskytovať televízny program v rozlíšení HD aj SD zákazníkom vo Varšave, Krakove a Zelenej hore. Cisco Advanced Video Services Group poskytuje komplexné integračné služby a spája systém spoločnosti Cisco pre poskytovanie obsahu (Cisco Content Delivery System, CDS) s produktmi a aplikáciami tretích strán. Cieľom je vytvoriť flexibilné riešenie VoD a umožniť spoločnosti ASTER rýchlo uvádzať nové služby.