Mobilný internet a jeho širokopásmové využitie podporujú nárast prenesených mobilných dát. Analýza predpovedá 66-násobný nárast celosvetovej mobilnej prevádzky do 5 rokov.


3. marec 2009 - Spoločnosť Cisco oznámila výsledky analýzy Cisco® Visual Networking Index (VNI) Mobile Forecast pre roky 2008-2013, ktorá prináša zistenia o sieťových trendoch internetového protokolu (IP) súvisiacich so zvýšeným používaním mobilných aplikácií.

Analýza Cisco VNI Mobile Forecast predpovedá 66-násobný nárast celosvetovej mobilnej prevádzky do roku 2013 pri celkovom ročnom raste (CAGR) na úrovni 131% za rovnaké obdobie. Predpoveď berie do úvahy transformáciu mobilného internetu štvrtej generácie (4G), ktorý spotrebiteľom umožní prístup k vyššiemu objemu mobilného videa a množstvu iných širokopásmových služieb.

Kľúčové závery analýzy:

  • Globálna mobilná prevádzka presiahne do roku 2013 objem 2 EB (exabytov) mesačne.
  • Globálna mobilná dátová prevádzka dosiahla objem 1 EB mesačne o polovicu rýchlejšie, ako to bolo u pevnej dátovej prevádzky.
  • Takmer 64% celosvetovej mobilnej prevádzky bude do roku 2013 tvoriť video.
  • Mobilné video zaznamená v období rokov 2008 - 2013 rast na úrovni 150% (CAGR).
  • Do roku 2013 budú mobilné širokopásmové zariadenia s rýchlosťou vyššou ako 3G, ako aj notebooky či dátové karty zodpovedné za viac než 80% globálnej mobilnej prevádzky.
  • Najsilnejší rast mobilnej prevádzky dosiahne Latinská Amerika s úrovňou 166% (CAGR), po ktorej bude nasledovať región Ázia-Tichomorie so 166%.
  • Región Ázia-Tichomorie bude do roku 2013 generovať jednu tretinu celkovej mobilnej dátovej prevádzky.

„Závery tejto analýzy reflektujú zmeny v spotrebiteľskom správaní, kedy používatelia stále viac využívajú online služby, aplikácie a rôzne mobilné zariadenia, čím poháňajú nárast mobilnej prevádzky na internete. Predpokladaný nárast mobilných mulitmediálnych služieb smeruje k nevyhnutnému posunu k 4G sietiam", povedal Marcel Rebroš, generálny riaditeľ Cisco Slovensko.

Nový globálny test rýchlosti internetu od Cisco pre iPhone a BlackBerry Storm:

Spoločnosť Cisco vyvinula voľne dostupnú mobilnú aplikáciu: globálny test rýchlosti internetu (Global Internet Speed Test - GIST) pre zariadenia iPhone a BlackBerry Storm. Tento program umožňuje užívateľom merať rýchlosť ich pripojenia vo Wi-Fi alebo mobilných sieťach na základe lokality a času testu. Užívatelia novej aplikácie môžu kedykoľvek a rýchlo zistiť, čoho je schopný ich telefón. Aplikácia zároveň umožňuje porovnanie rýchlosti ich sieťového pripojenia s inými užívateľmi zariadení iPhone a BlackBerry Storm po celom svete.

  • Aplikácia Cisco GIST pre iPhone definuje tri kategórie, vďaka ktorým môžu užívatelia lepšie porozumieť prínosom momentálnej rýchlosti ich sieťového pripojenia: kategória Web: 150 - 449 kilobitov za sekundu (Kbps), kategória Audio: 450 - 749 Kbps; a kategória Video: viac ako 750 Kbps. Z dát získaných prostredníctvom využívania aplikácie Cisco GIST pre iPhone viac ako 42 000 užívateľmi zo 60 krajín vyplýva, že priemerná globálna rýchlosť Wi-Fi sietí je 1153 Kbps a priemerná globálna rýchlosť mobilných sietí je 475 Kbps. Na tejto adrese nájdete bližšie informácie a môžete si stiahnuť aplikáciu cez iTunes Store (musíte mať vytvorené iTunes užívateľské konto).
  • Beta verzia aplikácie Cisco GIST pre BlackBerry Storm je už takisto dostupná. Aplikáciu si môžete stiahnuť a viac informácií o nej získate na tejto adrese.

Ďoplňujúce info:

1 exabyte (EB) = 1 miliarda gigabytov, alebo 1000 petabytov, alebo 250 miliónov DVD diskov

Graf 1. Cisco predpovedá mesačný objem prevádzky v mobilnej dátovej sieti do roku 2013 na úrovni 2 EB.

Graf 5. Potenciálny nárast prevádzky dátovej siete spôsobený jedným užívateľom mobilných zariadení.News, also available as PDF:
pdf file icon Najnovšia analýza Cisco Visual Networking Index Forecast predpovedá významný nárast mobilnej prevádzky (PDF - 183KB)