Praha 14. listopadu 2012 – Společnost Cisco oznámila inovace v oblasti budování sítí. Nové možnosti přináší síťová technologie elastic core, která umožní poskytovatelům zavádět nové služby maximálně efektivně s ohledem na náklady, a to během několika minut namísto týdnů či měsíců. Tuto technologii nově využívá také sdružení CESNET.

Podle studie Cisco Visual Networking Index vzrostl za posledních pět let globální IP provoz osmkrát, přičemž v dalších pěti letech se zvýší ještě třikrát. Tento explozivní nárůst provozu způsobuje, že poskytovatelé služeb hledají řešení, která umožní konvergenci IP a optických sítí. Moderní sítě proto musejí poskytovat stále vyšší pružnost a efektivitu a současně škálovatelný datový tok pro propojení datových center.

Nově představené řešení jako prvních na světě využívá koherentní přenos s propustností 100 Gb/s se zhuštěným vlnovým multiplexem (Internet Protocol over Dense Wave Division Multiplexing - IPoDWDM) a novou technologii nLight™ pro špičkový směrovač Cisco® Carrier Routing System (CRS).

100G přenosy v síti CESNET

Tuto technologii nově využívá také sdružení CESNET, národní síť pro výzkum a vzdělávání, která propojuje téměř 100 vědeckých, výzkumných a vzdělávacích institucí v České republice. Technologie Cisco nLight spolu s Cisco CRS, koherentním IPoDWDM řešením umožňuje síti CESNET využívat přenosový systém o rchlosti100 Gb/s. Evoluce ve vývoji páteřní sítě v podobě Cisco nLight je součástí neustále probíhající optimalizace, která významně rozšíří možnosti služeb a sníží cenu IP/MPLS (Internet Protocol/Multiprotocol Label Switching) sítě CESNET.

Cisco nLight poskytuje koherentní přenos s propustností 100 Gbps a dosahem 3000 km bez nutnosti používat nákladné opakovače signálu. Technologie IPoDWDM umožňuje poskytovatelům zavedení 100Gbps technologie ve stávajících sítích a přináší jim snadno implementovatelné vysokorychlostní přenosy na vzdálenost, jaká dosud nebyla dosažitelná standardními technologiemi. Díky nLight mohou poskytovatelé a operátoři ochránit své dosavadní investice do optické infrastruktury a současně získat vysokou propustnost i v okrajových nebo oslabených segmentech infrastruktury.

S více než 8 000 nasazenými systémy a téměř 1000 multi-šasi konfiguracemi je Cisco CRS nejrobustnější škálovatelný multi-šasi páteřní směrovač ve světě.


Kontaktní osoby:

Petr Ryvola, Marketing Manager, Cisco Systems ČR
tel.: +420 221 435 034
pryvola@cisco.com

Jaroslav Tík, mediální zástupce, Madison PA
tel.: +420 775 854 369
tik@madisonpa.cz

Jakub Hynek, mediální zástupce, Madison PA
tel.: +420 606 246 215
hynek@madisonpa.cz

Poznámky pro editory:

O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.

Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.

Cisco, Cisco Systems, Networking Academy a logo Cisco jsou registrované ochranné známky společnosti Cisco Systems, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Všechny další registrované ochranné známky uvedené v tomto dokumentu jsou majetkem příslušných vlastníků.