Česká republika je jednou z prvních zemí na světě, kde národní internetový propojovací uzel umožňuje připojení o rychlosti 100 gigabitů za sekundu

Praha 4. června 2012 – Společnost Telefónica se sdružením NIX.CZ za podpory společnosti Cisco úspěšně otestovaly technologii, která telekomunikačnímu operátorovi umožnila připojit se do národního internetu rychlostí 100 gigabitů za sekundu. Znamená to desetinásobné zvýšení současné přenosové kapacity optické linky, na které test probíhal. Týdenní úspěšný test nastínil další vývoj internetové infrastruktury v České republice, která bude moci v budoucnosti reagovat na stále rostoucí požadavky uživatelů internetu na objemy datových přenosů. Česká republika je jednou z prvních zemí na světě, kde by se telekomunikační operátoři nebo poskytovatelé služeb mohli připojit do internetu touto rychlostí.

„Naše studie ukazují, že do roku 2016 přesáhne celosvětový internetový provoz hranici jednoho zettabajtu ročně – znamená to, že každou sekundu proteče internetem množství dat odpovídající 6 747 DVD diskům. Moderní uživatelé internetu očekávají, že jim telekomunikační operátoři vždy poskytnou dostatečnou kapacitu připojení a možnost přenášet obrovské objemy dat, což znamená nutnost neustále přicházet s novými technologiemi, které to umožní. Díky nim budeme moci ještě lépe využívat možností, které nám internet poskytuje. Například současně sledovat film a sportovní přenos, přitom mít puštěnou videokonferenci s přáteli, a to všechno v HD kvalitě,” řekl Jiří Devát, generální ředitel české pobočky společnosti Cisco.

Testovaná zařízení nové generace, jako přepínač Cisco Nexus 7000 a směrovač Cisco CRS-3, umožňují dosahovat rychlosti 100 gigabitů za sekundu na stávající infrastruktuře optických kabelů. Ta je v současnosti využívána 10G technologií. Telekomunikační operátoři tak mohou díky této inovaci ekonomicky šetrněji uspokojit požadavky koncových uživatelů na rychlé připojení, aniž by přitom museli neustále navyšovat počet propojovacích rozhraní a optických vláken.

Společnost Telefónica otestovala novou technologii jako první operátor v České republice a potvrdila tak svou roli lídra tuzemského telekomunikačního trhu, „Objemy provozu v naší internetové síti výrazně rostou, takže vítáme možnost nasadit tuto technologii jako jedni z prvních na světě a zvýšit tak využití naší infrastruktury. Úspěšný provozní test je jedním z prvních kroků v nasazení této technologie v oblasti propojení internetových sítí,” říká Petr Slováček, ředitel provozní divize.

„Česká republika, respektive NIX.CZ, je jedním z prvních propojovacích uzlů na světě, který je připraven připojení do internetu 100gigabitovou rychlostí nabídnout. Předehnal nás pouze Amsterdam, kde ústí transatlantické podmořské komunikační linky a je jedním z největších uzlů na světě. To jen potvrzuje význam České republiky, jako důležitého komunikačního uzlu,” popsal dopady úspěšného testu Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.

Zajímavosti o testu

  • Jeden týden ostrého provozu bez jediného problému
  • Přeneseno cca 1 000 TB dat
  • Délka testované trasy 6,4 km

V průběhu testu byly využity technologie Cisco Nexus 7000 s dvouportovou 100gigovou kartou Cisco a Cisco CRS-3 s jednoportovou 100gigovou kartou. Standardní kapacita linky mezi peeringovým uzlem NIX.CZ a společností Telefónica je 4x10 Gbit/s v každé ze dvou propojovacích lokalit. Během testu však toto připojení disponovalo kapacitou 100Gbit/s, a to s využitím existující síťové infrastruktury. Testování nejprve probíhalo se syntetickými daty, následně byl úspěšně ukončen týdenní ostrý test, kdy přes 100G připojení procházel reálný internetový provoz společnosti Telefónica. Technickou zajímavostí testu je to, že v jeho průběhu byly propojeny dvě různé platformy: na straně společnosti Telefónica to je Cisco CRS-3 a na straně NIX.CZ jde o Cisco Nexus 7000.


Kontaktní osoby:

Petr Ryvola, Marketing Manager, Cisco Systems ČR
tel.: +420 221 435 034
pryvola@cisco.com

Jaroslav Tík, mediální zástupce, Madison PA
tel.: +420 775 854 369
tik@madisonpa.cz

Jakub Hynek, mediální zástupce, Madison PA
tel.: +420 606 246 215
hynek@madisonpa.cz

Blanka Vokounová, Telefónica Czech Republic, a.s.
tel.: +420 720 758 419
blanka.vokounova@o2.com

Adam Golecky, technický ředitel, NIX.CZ
tel.: +420 724 985 382
ag@nix.cz,

Poznámky pro editory:

O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.

Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.

Cisco, Cisco Systems, Networking Academy a logo Cisco jsou registrované ochranné známky společnosti Cisco Systems, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Všechny další registrované ochranné známky uvedené v tomto dokumentu jsou majetkem příslušných vlastníků.

O společnosti Telefónica Czech Republic

Telefónica Czech Republic je předním integrovaným telekomunikačním operátorem na českém trhu. V současnosti provozuje téměř sedm miliónů mobilních a pevných linek, což z ní činí jednoho z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb na světě. Nabízí nejucelenější nabídku hlasových a datových služeb v České republice. Mimořádnou pozornost věnuje využití růstového potenciálu především v datové a internetové oblasti. Společnost provozuje nejrozsáhlejší pevnou a mobilní síť včetně sítí 3. generace – datovou síť CDMA a síť UMTS, která umožňuje přenos dat, hlasu, obrazu a videa. Telefónica Czech Republic je také předním poskytovatelem ICT služeb v zemi.

O společnosti Telefónica

Společnost Telefónica je z hlediska tržní kapitalizace jednou z největších telekomunikačních firem na světě. Své obchodní aktivity zaměřuje především na služby pevné a mobilní telefonie, přičemž za klíčový nástroj k rozvoji obojího považuje širokopásmové připojení. Společnost ve významném rozsahu působí celkem v 25 zemích světa a počet jejích zákazníků dosahuje téměř 300 milionů. Její zastoupení se soustřeďuje na Španělsko, Evropu a země Latinské Ameriky, kde realizuje svou růstovou strategii. Telefónica je 100% soukromá společnost, akcie společnosti jsou kotované na burze v Madridu a dalších burzách a dělí se o ně více než 1,5 miliónu přímých akcionářů.

O sdružení NIX.CZ

Zájmové sdružení právnických osob NIX.CZ je společnost sdružující české i zahraniční poskytovatele internetových služeb za účelem vzájemného propojení jejich sítí. V současné době je sdružení největším neutrálním IXP (Internet Exchange Point) v České republice a řadí se mezi deset největších IXP v Evropě. Důsledné plánování, důmyslné technické řešení a technická podpora 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce zajišťují bezporuchový chod uzlu. Již od roku 2003 sdružení podporuje peering také pomocí protokolu IPv6. Více informací na www.nix.cz.