Technologie hotspotů příští generace společnosti Cisco umožní poskytovatelům i jejich zákazníkům plně využít nastupující boom mobilního provozu

Praha 1. března 2012 – Společnost Cisco na barcelonském veletrhu Mobile World Congress představila první kompletní (end-to-end) Wi-Fi infrastrukturu, která nabízí technologii přístupových bodů příští generace (Next-Generation Hotspots, NGH). Společnost Cisco také oznámila, že spolupracuje s několika předními globálními poskytovateli služeb, např. s firmami AT&T, BT, PCCW, Portugal Telecom a Shaw Communication, aby nabídla inovativní mobilní služby založené na nové generaci inteligentních řešení typu small cell.

Společnost Cisco nedávno jako první nasadila technologii NGH, která umožňuje roaming, jak jej známe z mobilních sítí, provozovat také v sítích Wi-Fi. Iniciativa NGH poskytovaná v rámci Wireless Broadband Alliance je založena na specifikaci Hotspot 2.0 (standard Wi-Fi Alliance) a jejím cílem je nabídnout mobilním uživatelům bezproblémovou práci v sítích Wi-Fi. Cisco zatím zprovoznilo více než 12 miliónů přístupových bodů, z nichž většina může být upgradována pro podporu NGH. Společnost Cisco může díky tomu nabízet nejpokročilejší a plošně použitelná Wi-Fi řešení, od menších hotspotů až po pokrytí sportovních stadionů či rozsáhlých oblastí, včetně například Wi-Fi v letadlech

Nově byla uvedena také brána Cisco Small Cell Gateway. Je založena na moderním páteřním směrovači Cisco ASR 5000 Series Mobile Multimedia a umožní operátorům řídit uživatelské a servisní informace a zároveň integrovat 2G/3G/4G LTE a femtocell s Wi-Fi sítěmi. Ve výsledku budou moci uživatelé ke službám přistupovat přes heterogenní síťové prostředí.

„Vstupujeme do období, kdy buňky typu small cell nahradí stávající technologii buněk makrocell. Technologie small cells bude hrát důležitou roli pro poskytování nové generace mobilního internetu,“ uvedl John Chambers, CEO a předseda představenstva společnosti Cisco. „Existující mobilní síťové infrastruktury jednoduše nemohou zvládnout očekávaný růst. Mobilní internet zítřka musí dokázat vedle sebe využívat různé sítě a nabídnout uživatelům prostředí pro bezproblémovou a vysoce bezpečnou práci. Nová architektura bude mimo jiné vyžadovat nasazení inteligentních síťových technologií na bázi cloudu.”

Očekává se, že technologické inovace a nejnovější řešení společnosti Cisco v oblasti small cells pomohou operátorům vyřešit kapacitní limity dané omezením spektra, umožní efektivní pokrytí oblastí, nabídnou bezproblémovou práci přes heterogenní přístupové sítě a ušetří investiční a provozní náklady. Výsledkem bude infrastruktura schopná zvládnout pokračující nárůst mobilního provozu, počtu mobilních zařízení i nových služeb.

Růst mobilního provozu

 • Podle studie Cisco Visual Networking Index se celosvětový mobilní provoz mezi roky 2011 a 2016 zvýší až 18krát. Vzhledem k omezením a dostupnosti spektra současných mobilních sítí je zřejmé, že nejsou schopny zvládnout očekávaný nárůst budoucího provozu a počtu zařízení.
 • Wi-Fi konektivita se v současnosti stává všudypřítomnou. Podporují ji chytré telefony, tablety, televize a dokonce i automobily. Statistiky společnosti Cisco rovněž ukazují, že 80 % času při práci s mobilními zařízeními se odehrává uvnitř budov. Poskytovatelé služeb s přihlédnutím k těmto skutečnostem pokračují v hledání nových způsobů, jak snížit tradiční mobilní hlasový i datový provoz, což v konečném důsledku pomůže zlepšit pokrytí a vyhnout se limitům způsobeným omezenou kapacitou spektra.

Problém řeší technologie small cell

 • Cisco a několik předních poskytovatelů služeb spolupracují na zlepšení existujících síťových infrastruktur pomocí inteligentní technologie small cells. Operátoři nyní mohou nabídnout bezproblémovou práci s mobilními zařízeními jak pro koncové uživatele, tak i pro podnikové zákazníky.
 • Dosavadní nasazení technologie Cisco small cell:
  • Společnost AT&T nasadila řešení Cisco femtocell v roce 2009. Nyní provozuje největší síť tohoto typu na světě, kde si více než 90 % zařízení instalují samotní zákazníci bez nutnosti přímé podpory.
  • British Telecom ve spolupráci s Cisco používá tuto technologii v programu Wireless Broadband Alliance pro vyzkoušení možností hotspotů příští generace.
  • Společnost PCCW, mobilní divize HKT (Hongkong Telecom), nedávno dokončila experiment s vysoce spolehlivým roamingem poskytovaným na základě hotspotů nové generace; pilotní projekt byl v lokalitách blízko Hongkongu založen na využití Wi-Fi řešení Cisco.
  • Portugal Telecom a Cisco spolupracují na návrhu mobilní sítě další generace, která by umožňovala nabízet koncovým i podnikovým zákazníkům vysoce kvalitní a spolehlivé služby příští generace. Nová infrastruktura založená na protokolu IP umožní Portugalskému Telecomu nejen nabízet kvalitní služby, ale také vyřešit problém s růstem mobilního internetového provozu a také urychlit nasazení 4G sítí a vysokokapacitních Wi-Fi hotspotů.
  • Společnosti Shaw Communications a Cisco se dohodly na nasazení rozsáhlé a pokročilé Wi-Fi sítě pro poskytování širokopásmového bezdrátového připojení v západní Kanadě. Další generace sítě umožní zákazníkům společnosti Shaw připojení Wi-Fi zařízení, jako jsou tablety, mobilní telefony a počítače, k tisícům Wi-Fi přístupových bodů.

Cisco nabízí první kompletní řešení pro Wi-Fi

 • Řešení Wi-Fi, které společnost Cisco nabízí poskytovatelům služeb, představuje kvalitní a kompletní (end-to-end) platformu, která je dobře škálovatelná. V důsledku toho je připravena na exponenciální nárůst provozu v mobilních sítích a umožní bezproblémovou práci milionů uživatelů. Řešení je postavené na otevřených standardech a může být přizpůsobeno konkrétním požadavkům globálních poskytovatelů služeb na pokrytí a kapacitu.
 • Společnost Cisco spolupracuje s předními globálními poskytovateli služeb, dodavateli mobilních zařízení i technologickými firmami na vývoji specifikací hotspotů příští generace (NGH) a definování příslušných standardů.

Kontaktní osoby:

Petr Ryvola, Marketing Manager, Cisco Systems ČR
tel.: +420 221 435 034
pryvola@cisco.com

Jaroslav Tík, mediální zástupce, Madison PA
tel.: +420 775 854 369
tik@madisonpa.cz

Jakub Hynek, mediální zástupce, Madison PA
tel.: +420 606 246 215
hynek@madisonpa.cz

Poznámky pro editory:

O Cisco Systems

Cisco, (NASDAQ: CSCO) je celosvětovým lídrem v oblasti síťových služeb, které mění způsob, jakým se lidé připojují, komunikují mezi sebou a spolupracují.

Informace o společnosti Cisco jsou k dispozici na http://www.cisco.com. Další zprávy lze nalézt na http://newsroom.cisco.com.

Cisco, Cisco Systems, Networking Academy a logo Cisco jsou registrované ochranné známky společnosti Cisco Systems, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Všechny další registrované ochranné známky uvedené v tomto dokumentu jsou majetkem příslušných vlastníků.