Tiskové centrum

Vojáci NATO v Afghánistánu používají novou technologii pro komunikaci se svými blízkými v Evropě

Jednotky komunikují tváří v tvář s rodinami, i když jsou tisíce kilometrů daleko


Mons, Belgie, 22. října 2008 – Jednotky NATO v Afghánistánu začaly používat jeden z nejmodernějších komunikačních nástrojů dneška, systém TelePresence, pro virtuální setkávání se svými blízkými a příbuznými v Evropě. Společnosti Cisco, BT a General Dynamics uvedly do provozu jednu jednotku Cisco Telepresence v Hlavním velitelství vojsk NATO pro Evropu (SHAPE HQ) v Belgii a druhou v 5400 kilometrů vzdáleném afghánském Kábulu. Prostřednictvím tohoto spojení se mohou vojáci sloužící v Afghánistánu i přes obrovskou vzdálenost setkávat se svými blízkými, jako by byli všichni společně v jedné místnosti.

„Setkání s blízkými, kteří jsou mnoho kilometrů daleko, byť je jen virtuální, je pro muže a ženy ve službě obrovským morálním povzbuzením,“ uvedl generálplukovník Ulrich H. M. Wolf. Technologii virtuálních setkání začne NATO využívat i v dalších oblastech, jako jsou vzdálené brífinky nebo zdravotní asistence na dálku ve vojenských nemocnicích.

Celý systém je postaven na využití modelu Cisco TelePresence CTS-1000, který umožňuje sezení dvou účastníků v robustních budkách, chráněných před nepřízní počasí a uzpůsobených k přepravě náročným terénem. Systémy Cisco TelePresence jsou propojeny přes satelit X-band, který je technologií TelePresence využit jako vůbec první v oboru.

„Využití Cisco TelePresence pro spojení vojenského personálu s jejich blízkými ukazuje sílu komunikace a spolupráce v reálném čase prostřednictvím této technologie. Zaznamenáváme čím dál větší poptávku od veřejných institucí a dalších organizací, které chtějí zaměnit drahé a na čas náročné cestování za mnohem jednodušší formu osobních setkání prostřednictvím komunikačních systémů," řekl Brad Boston, senior viceprezident divize Global Government Solutions Group ve společnosti Cisco.

Dovolte nám pomoci

Got Small Business? Go to Cisco Small Business Products