Müşterilerin ürün bilgisi taleplerinde artış

Ürünlerin karmaşıklaşması ve ürün ömürlerinin kısalması, müşterilerin ürünler hakkında daha fazla bilgi almak istemelerine neden oluyor. Bu eğilim, etkin satış yapmak için gereken teknik bilgi aktarımı ve danışma hizmetlerini de içine alıyor.

Ancak perakendecilerin kendi kullanımları ve müşterileri için gereksinim duydukları büyük miktardaki bilgi, mağaza düzeyindeki desteğin daha etkin hale getirilmesi yönündeki genel baskı bağlamında değerlendirilmelidir.

Endüstri Çözümleri:

Ürün bilgilerinin farklı kitlelere ve farklı amaçlara göre düzenlenip sunulması gerekir. Bu noktada perakende satış yöneticilerinin, çalışanların ve müşterilerinin gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

E-Öğrenimle, çalışanlar ürün bilgileri ve promosyon ayrıntılarıyla ilgili bilgileri zamanında edinebilirler. İsteğe bağlı görüntülü iletişimin kullanımı konuyla ilgili uzmanların bilgilerini hızla ve etkin bir biçimde mağazaya iletmelerine olanak verir. Bu, yeni ürün çıkış tarihleri ve özellikleri, fiyat değişiklikleri gibi bilgilerin yanı sıra iade, garanti ve müşteri yönetimiyle ilgili bilgileri kapsar. Mağaza yöneticilerinin eldeki ürün miktarı, stok yenileme ve sipariş bilgilerine erişebilmesi ve bu bilgilerin istenildiği anda adım adım yol gösterecek kılavuzlarla sunulması (örneğin bir ürün siparişini nasıl vermeleri gerektiğinin gösterilmesi) gerekir.Müşterilerin 'Tıklat - Konuş' teknolojisiyle ürün uzmanlarına bağlanabileceği mağaza içi kiosklar, ölçeklenebilir ve çoğaltılabilir 'Uzmana Sorun' çözümlerini olanaklı kılacaktır.

Bu çalışma şunları içerecektir:

  • Yeni ürün açıklamaları, fiyat ve teknik özellikler gibi ürüne özgü veriler,
  • Belirli ürünlerin uygulamasına ilişkin bağlamsal bilgiler, hazırlık malzemelerinin
    dökümü (örneğin bir menü için gereken bileşenler, araç gereç listesinin yanı
    sıra 'kendin yap' talimatları),
  • Stokta olmayan veya özel hazırlanan malların siparişiyle ilgili işlem bilgileri.

Basılı talimatlarına ek olarak web üzerinden E-Öğrenim olanağının sunulmasıyla müşteriler onarım, garanti ve iade bilgilerinin yanı sıra daha nitelikli bir ürün kullanım rehberliği hizmetine kavuşurlar.

Yararlar:

  • Müşteri sorularına daha hızlı yanıt verilmesi ve -maliyetlerde büyük bir artış olmadan sağlanan- kendi kendine yardım sayesinde müşteri memnuniyetinde artış.
  • Kullanıcının kendi kendine montajı ve onarımındaki kusurlardan veya eksik/yanlış bilgilerden kaynaklanan ürün iadelerinde azalma.

Bu çözümle ilgili Cisco teknolojileri:


İlgili iş çözümleri:

Yardım

Paylaş