Yatırım Bankası

İnternet üzerinden indirimli aracılığın yükselişi, bütünsel hizmet aracılığı endüstrisini sarstı ve işlem komisyonlarını yüzde 70 azaltarak, Borsa'dan perakendeye kadar tüm aracıları iş modellerini sorgulamaya zorladı. En kötüsü, Nasdaq'tan Frank Zarb'ın tahminine göre işlemler ücretsiz hizmet haline gelecek olması. Tüm sektörlerde şirketler müşterilerini ellerinde tutmak ve yönettikleri varlıkları karlı bir şekilde artırmak için, değer zincirlerinin bileşenleri arasındaki bilgi akışı artışıyla başa çıkabilmek, e-ticaret modelini genişletip tüm aşamalarını basitleştirmek ve finans yönetimini bir bütün olarak geliştirmek için İnternet İş Çözümleri'ni kullanmaya başladılar.

Tüm yatırım sektörleri içinde üçü değişmiş durumda veya büyük değişim geçirmek üzere:

Sermaye pazarları: Bütün hizmetleri birlikte veren şirketler, internet üzerinden yapılan işlemlerin yol açtığı indirim tehdidine yanıt olarak perakende müşterilerine yönelik internet işlem fonksiyonlarını benimsiyorlar ve bu fonksiyonları en basitinden en karmaşığına kadar diğer tüm ürünlerine uyguluyorlar. Sonuç olarak, tüm perakende finans, bankacılık, aracılık ve sigortacılık hizmetlerini birden fazla sayıda kanaldan dağıtarak satmak başarılması gereken zorlu bir görev haline geliyor. Şirketler öncelikle varlıklı müşterilerin internetle ilişkili hizmetlerden yararlanmalarını istiyorlarsa, teknolojilerini en varlıklı müşterilere kadar ulaştırmaları gerekiyor.

Varlık yönetimi: Bu endüstride varlık yönetimi internetin ideal hedefidir. Nedenini şöyle açıklayabiliriz: pahalı ve karmaşık ürünler, düşük performans, ürün portföyünde karşılaştırma zorluğu, müşterilere göre tasarlanmamış, ilkel sistemler üzerinde çalışma, yüz yüze görüşme ağırlıklı zayıf dağıtım, ürün fiyatındaki müşteri alım maliyetinin yüksekliği ve kağıt üzerindeki işlemlerin ağırlığı.

Özel bankacılık: Datamonitor, yapabileceği yatırım miktarı 100 bin ile 1 milyon Euro arasında değişen 26 milyon Avrupalı potansiyel müşteri olduğunu düşünüyor. İnternet bankalara yüksek getirili hizmetlerini artırma, karlılık anlamında cazibe kazanma ve küçük bir ek maliyetle daha büyük bir müşteri havuzlarına ulaşma umudu veriyor.